SURREY ATHLETICS
COUNTY CROSS COUNTRY CHAMPIONSHIPS Updated 7 January 2018
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Cross-Country> County Championships

SURREY CROSS-COUNTRY CHAMPIONSHIPS

DENBIES VINEYARD, DORKING ON SUNDAY, 7TH JANUARY 2018

RESULTS

SENIOR MEN

1 1019 George Gathercole Aldershot Farnham & District AC 00:39:18
2 1016 Macgregor Cox Aldershot Farnham & District AC 00:39:24
3 1111 John Sanderson Guildford & Godalming AC 00:39:34
4 1142 Benjamin Toomer Hercules Wimbledon AC 00:39:51
5 1036 Paskar Owor Belgrave Harriers 00:40:10
6 1250 James Hoad Thames Hare & Hounds 00:40:15
7 1216 Tom Higgs South London Harriers 00:40:45
8 1027 Nick Buckle Belgrave Harriers 00:40:46
9 1018 Sam Eglen Aldershot Farnham & District AC 00:40:51
10 1311 Conor Kissane-Wood Thames Valley Harriers 00:41:11
11 1135 Andrew Penney Hercules Wimbledon AC 00:41:21
12 1102 Colin High Guildford & Godalming AC 00:41:31
13 1210 Robert Drake South London Harriers 00:41:38
14 1020 Rian McCawley Aldershot Farnham & District AC 00:41:41
15 1128 Finn Johnson Hercules Wimbledon AC 00:41:47
16 1214 Daniel Gaffney South London Harriers 00:41:50
17 1134 Richard McDowell Hercules Wimbledon AC 00:42:00
18 1099 Simon Goldsworthy Guildford & Godalming AC 00:42:09
19 1073 Alistair Masson Dorking & Mole Valley AC 00:42:13
20 1140 Matthew Sharp Hercules Wimbledon AC 00:42:18
21 1137 Alex Robinson Hercules Wimbledon AC 00:42:20
22 1097 Callum Gillett Guildford & Godalming AC 00:42:33
23 1141 Fred Slemeck Hercules Wimbledon AC 00:42:34
24 1067 Michael Alwin Dorking & Mole Valley AC 00:42:49
25 1211 Ryan Evans South London Harriers 00:42:49
26 1173 Nick Impey Ranelagh Harriers 00:42:55
27 1307 Martin Shore Thames Hare & Hounds 00:43:00
28 1106 Matt McDaniel Guildford & Godalming AC 00:43:06
29 1147 Andrew Clarke Herne Hill Harriers 00:43:11
30 1237 Peter Mills Striders Of Croydon 00:43:17
31 1160 Ben Paviour Herne Hill Harriers 00:43:23
32 1332 Duncan Woolmer Walton AC 00:43:31
33 1138 William Russell Hercules Wimbledon AC 00:43:42
34 1117 Joseph Clark Hercules Wimbledon AC 00:43:46
35 1306 Richard Ollington Thames Hare & Hounds 00:43:52
36 1162 Bryn Reynolds Herne Hill Harriers 00:44:00
37 1038 Brogan McCawley Camberley & District AC 00:44:08
38 1245 Paul Cheetham Thames Hare & Hounds 00:44:09
39 1232 Phil Coales Striders Of Croydon 00:44:14
40 1203 Wayne Bell South London Harriers 00:44:16
41 1303 Matt Jones Thames Hare & Hounds 00:44:24
42 1078 Timothy Bowen Dulwich Runners AC 00:44:27
43 1227 Andy Tindall South London Harriers 00:44:34
44 1327 Craig Jarman Walton AC 00:44:41
45 1152 Mohammed Ismail Herne Hill Harriers 00:44:52
46 1127 Robbie Hynes Hercules Wimbledon AC 00:44:53
47 1163 Matthew Robertson Herne Hill Harriers 00:44:55
48 1186 Stephen Whitehead Ranelagh Harriers 00:44:58
49 1041 Ross Brown Clapham Chasers 00:45:04
50 1305 James Meiklejohn Thames Hare & Hounds 00:45:14
51 1184 Jonathan Smith Ranelagh Harriers 00:45:16
52 1333 Jonathan Abel West 4 Harriers 00:45:17
53 1023 Robert Wakefield Aldershot Farnham & District AC 00:45:20
54 1007 Alastair McGeoch-Williams 26.2 RRC 00:45:23
55 1031 Ross Finlay Belgrave Harriers 00:45:24
56 1124 Neil Fraser Hercules Wimbledon AC 00:45:27
57 1165 David Taylor Herne Hill Harriers 00:45:31
58 1094 James Adams Guildford & Godalming AC 00:45:33
59 1047 Duncan McKellar Clapham Chasers 00:45:33
60 1017 Will Davidson Aldershot Farnham & District AC 00:45:39
61 1330 Matt Reed Walton AC 00:45:45
62 1030 Arne Dumez Belgrave Harriers 00:45:48
63 1089 Stephen Winder Epsom & Ewell Harriers 00:45:52
64 1125 David Grima Hercules Wimbledon AC 00:45:55
65 1248 Nic Gould Thames Hare & Hounds 00:45:59
66 1179 Ross Macdonald Ranelagh Harriers 00:46:00
67 1233 Alastair Falconer Striders Of Croydon 00:46:03
68 1189 Stephen Bass Reigate Priory AC 00:46:11
69 1249 Thomas Greenwood Thames Hare & Hounds 00:46:13
70 1033 Patrick McDougall Belgrave Harriers 00:46:21
71 1176 Richard Kimber Ranelagh Harriers 00:46:23
72 1087 Neil Henderson Epsom & Ewell Harriers 00:46:26
73 1006 Christopher Hutchinson 26.2 RRC 00:46:28
74 1177 David Lawley Ranelagh Harriers 00:46:56
75 1243 Simon Barrett Thames Hare & Hounds 00:46:58
76 1225 Simon Richardson South London Harriers 00:47:01
77 1042 Joe Elliott Clapham Chasers 00:47:02
78 1319 Jim Lurkins The Stragglers RC 00:47:07
79 1350 Matt Winn-Smith Woking AC 00:47:09
80 1185 Marc Snaith Ranelagh Harriers 00:47:17
81 1309 David Symons Thames Hare & Hounds 00:47:22
82 1161 Jonathan Ratcliffe Herne Hill Harriers 00:47:41
83 1346 Juan Gonzalez Woking AC 00:47:44
84 1150 John Foxall Herne Hill Harriers 00:47:54
85 1349 James Thomas Woking AC 00:48:03
86 1331 Harry Springhall Walton AC 00:48:09
87 1328 Jon Ladley Walton AC 00:48:10
88 1113 Andrew Taylor Guildford & Godalming AC 00:48:16
89 1002 Ed Francis 26.2 RRC 00:48:17
90 1335 Gordon Berry Wimbledon Windmilers 00:48:19
91 1329 Rob Marcus Walton AC 00:48:24
92 1199 David Evans Serpentine RC 00:48:26
93 1244 Edward Catmur Thames Hare & Hounds 00:48:28
94 1348 Justin Mitchell Woking AC 00:48:30
95 1326 Chris De Mauny Walton AC 00:48:32
96 1220 David Ogden South London Harriers 00:48:36
97 1090 Daniel Wolff Epsom & Ewell Harriers 00:48:37
98 1114 Mark Tennyson Guildford & Godalming AC 00:48:42
99 1037 Mike Trees Belgrave Harriers 00:49:03
100 1080 Michael Hutchinson Dulwich Runners AC 00:49:10
101 1157 Gavern Newsum Herne Hill Harriers 00:49:15
102 1223 Glenn Quarton South London Harriers 00:49:17
103 1045 Steven Leonard Clapham Chasers 00:49:19
104 1200 Theo Highland Serpentine RC 00:49:28
105 1103 Matt Kerry Guildford & Godalming AC 00:49:31
106 1129 Peter Lee Hercules Wimbledon AC 00:49:38
107 1053 Mark Constantinou Collingwood AC 00:49:43
108 1154 Sam Knight Herne Hill Harriers 00:49:45
109 1153 Richard Keeble Herne Hill Harriers 00:49:46
110 1052 Antony Constantinou Collingwood AC 00:49:50
111 1315 Donovan Duffy The Stragglers RC 00:49:52
112 1192 Max Olive Reigate Priory AC 00:49:53
113 1236 Krzysztof Klidzia Striders Of Croydon 00:49:54
114 1170 Matthew Hyett Kingston AC & Polytechnic Harriers 00:49:58
115 1213 John Foss South London Harriers 00:50:00
116 1034 Alex Mills Belgrave Harriers 00:50:06
117 1104 Lee Lintern Guildford & Godalming AC 00:50:08
118 1341 Phil Reeves Wimbledon Windmilers 00:50:10
119 1146 Trevor Chilton Herne Hill Harriers 00:50:12
120 1049 Sam Robinson Clapham Chasers 00:50:17
121 1085 Stuart Flack Epsom & Ewell Harriers 00:50:19
122 1320 Dean Morley The Stragglers RC 00:50:32
123 1242 Darren Woods Striders Of Croydon 00:50:35
124 1317 Andrew Hoseason The Stragglers RC 00:50:37
125 1055 Dan Barnes Croydon Harriers 00:50:42
126 1339 Phil McElhinney Wimbledon Windmilers 00:50:42
127 1048 Arran Mornin Clapham Chasers 00:50:45
128 1003 Joseph Gonzalez 26.2 RRC 00:50:45
129 1158 Raj Paranandi Herne Hill Harriers 00:50:47
130 1013 Daniel Black Aldershot Farnham & District AC 00:50:53
131 1239 Andy Perks Striders Of Croydon 00:50:57
132 1096 Robin Boon Guildford & Godalming AC 00:51:01
133 1116 Mark Cahill Hercules Wimbledon AC 00:51:03
134 1101 Kit Hawtin Guildford & Godalming AC 00:51:05
135 1231 Luke Burden Striders Of Croydon 00:51:12
136 1120 Andrew Davies Hercules Wimbledon AC 00:51:14
137 1340 Kevin O'Gallagher Wimbledon Windmilers 00:51:15
138 1342 Khawaja Shahabuddin Wimbledon Windmilers 00:51:16
139 1308 Rory Spicer Thames Hare & Hounds 00:51:23
140 1098 Ben Gilmore Guildford & Godalming AC 00:51:24
141 1188 Thomas Almond Reigate Priory AC 00:51:25
142 1035 Rob Norville Belgrave Harriers 00:51:25
143 1083 Alastair Bloore Epsom & Ewell Harriers 00:51:44
144 1247 Simon Gardner Thames Hare & Hounds 00:51:47
145 1241 Simon Webster Striders Of Croydon 00:51:49
146 1313 Malcolm Davies The Stragglers RC 00:51:51
147 1324 Tiago Ramos The Stragglers RC 00:51:56
148 1072 Howard Jones Dorking & Mole Valley AC 00:51:58
149 1064 James Moore Croydon Harriers 00:52:00
150 1166 James Ward Herne Hill Harriers 00:52:05
151 1235 Tom Gillespie Striders Of Croydon 00:52:09
152 1314 Jim Desmond The Stragglers RC 00:52:13
153 1065 Colin Oxlade Croydon Harriers 00:52:17
154 1206 Mark Cawood South London Harriers 00:52:29
155 1001 Joseph Chang 26.2 RRC 00:52:33
156 1322 Mark Pattinson The Stragglers RC 00:52:36
157 1194 Mike Pocock Reigate Priory AC 00:52:39
158 1190 Graham Bull Reigate Priory AC 00:52:39
159 1167 Kevin Rice Horley Harriers 00:52:52
160 1039 Martin Bell Clapham Chasers 00:52:55
161 1074 Stuart Prentice Dorking & Mole Valley AC 00:52:59
162 1343 Norman Urquia Wimbledon Windmilers 00:53:06
163 1228 Dan Vickers South London Harriers 00:53:07
164 1075 Chris Reeh Dorking & Mole Valley AC 00:53:08
165 1069 Robert Gill Dorking & Mole Valley AC 00:53:19
166 1323 Gareth Pritchard The Stragglers RC 00:53:20
167 1229 Stephen Vincent South London Harriers 00:53:26
168 1043 Luke Frizoni Clapham Chasers 00:53:29
169 1084 Andrew Fay Epsom & Ewell Harriers 00:53:31
170 1071 Daniel Jeffries Dorking & Mole Valley AC 00:53:40
171 1088 James Thomas Epsom & Ewell Harriers 00:53:59
172 1126 Charles Hampden-Smith Hercules Wimbledon AC 00:54:06
173 1132 Mark Livingstone Hercules Wimbledon AC 00:54:10
174 1139 David Scrimshaw Hercules Wimbledon AC 00:54:16
175 1054 Neil Aikman Croydon Harriers 00:54:19
176 1063 Matt Kiernan Croydon Harriers 00:54:43
177 1057 Andy Del Nevo Croydon Harriers 00:54:48
178 1164 Andrew Simms Herne Hill Harriers 00:54:50
179 1205 Billy Casserley South London Harriers 00:54:54
180 1240 Michael Turner Striders Of Croydon 00:55:06
181 1110 Barnaby Rudd Guildford & Godalming AC 00:55:08
182 1136 Ben Revill Hercules Wimbledon AC 00:55:09
183 1076 Matt Smith Dorking & Mole Valley AC 00:55:11
184 1077 Gareth Stace Dorking & Mole Valley AC 00:55:13
185 1005 Robert Hinton 26.2 RRC 00:55:15
186 1107 Chris Mercer Guildford & Godalming AC 00:55:23
187 1238 Chris Morton Striders Of Croydon 00:55:28
188 1219 Paul Mitchell South London Harriers 00:55:31
189 1070 Richard Grassly Dorking & Mole Valley AC 00:55:39
190 1008 David Pimm 26.2 RRC 00:56:07
191 1118 Richard Clark Hercules Wimbledon AC 00:56:12
192 1198 Roger Corbett Serpentine RC 00:56:17
193 1325 James Bartosik Walton AC 00:56:21
194 1183 Vaughan Ramsay Ranelagh Harriers 00:56:27
195 1079 Mark Foster Dulwich Runners AC 00:56:30
196 1207 Michael Chappell South London Harriers 00:56:37
197 1059 Murray Gordon Croydon Harriers 00:56:56
198 1095 Andrew Baker Guildford & Godalming AC 00:57:07
199 1338 James Hamilton Wimbledon Windmilers 00:57:19
200 1196 Nick Wade Reigate Priory AC 00:57:38
201 1226 Matt Saunders South London Harriers 00:57:45
202 1010 Geoff Tookey 26.2 RRC 00:58:05
203 1081 Mike Mann Dulwich Runners AC 00:58:26
204 1123 Gary Forde Hercules Wimbledon AC 00:58:28
205 1347 Matthew Gough Woking AC 00:58:37
206 1316 Robert Greenwood The Stragglers RC 00:58:56
207 1159 Valdis Pauzers Herne Hill Harriers 00:59:02
208 1091 Nigel Bramley Epsom Oddballs RC 01:00:05
209 1318 Andrew Howarth The Stragglers RC 01:00:31
210 1193 Paddy Patrick Reigate Priory AC 01:00:46
211 1062 Oliver Hosken Croydon Harriers 01:01:13
212 1151 Tony Harran Herne Hill Harriers 01:01:43
213 1009 Richard Tomes 26.2 RRC 01:01:49
214 1066 Rush Yadave Croydon Harriers 01:01:55
215 1217 Philip Ide South London Harriers 01:02:44
216 1092 Michael Child Epsom Oddballs RC 01:04:02
217 1086 Gareth George Epsom & Ewell Harriers 01:05:14
218 1336 John Carter Wimbledon Windmilers 01:11:07
219 1093 Ian Strong Epsom Oddballs RC 01:12:50
220 1105 Mark Marsden Guildford & Godalming AC 01:16:16

TEAM RESULTS


(Click on button below for other age groups)

 

COURSE MAP

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.