SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 24 June 2019
Surrey County Outdoor Championships - 1997
Senior Women 100 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 12.1 +0.8
2 Helen Williams (Walton AC) 12.4 +0.8
3 Jacqueline Niccolls (HerculesWimb) 12.4 +0.8
4 Elizabeth Ghojefa (Epsom & Ewell) 12.4 +0.8
5 Donna Burkmar (AldershotF&D) 12.5 +0.8
6 Nina Rogers (AldershotF&D) 12.6 +0.8
Senior Women 200 Metres HEAT 1
(Wimbledon, 10 May)
1 Michelle Pierre (Croydon H) 25.0 -1.3
2 Donna Burkmar (AldershotF&D) 26.0 -1.3
3 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 26.4 -1.3
4 H Andrews (Shaft.Barnet) 27.2 -1.3
Senior Women 200 Metres HEAT 2
(Wimbledon, 10 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 25.7 -1.3
2 Nina Rogers (AldershotF&D) 26.2 -1.3
3 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 26.8 -1.3
4 A Aremo (unattached) 28.8 -1.3
Senior Women 200 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 24.7 +1.6
2 Michelle Pierre (Croydon H) 25.0 +1.6
3 Donna Burkmar (AldershotF&D) 25.4 +1.6
4 Nina Rogers (AldershotF&D) 25.7 +1.6
5 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 26.3 +1.6
6 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 26.9 +1.6
Senior Women 400 Metres HEAT 1
(Wimbledon, 11 May)
1 Michelle Pierre (Croydon H) 54.9
2 V Dreyer (Sutton&District) 59.00
3 N Andrews (Shaft.Barnet) 59.20
4 Simone Harrison (WindsorS&E) 59.20
Senior Women 400 Metres HEAT 2
(Wimbledon, 11 May)
1 Jeina Mitchell (Croydon H) 58.3
2 Liz Williams (Walton AC) 59.3
3 Jo Butcher (Kingston & Poly) 63.2
Senior Women 400 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Michelle Pierre (Croydon H) 53.6 CBP
2 Jeina Mitchell (Croydon H) 55.9
3 Liz Williams (Walton AC) 56.2
4 V Dreyer (Sutton&District) 58.5
5 N Andrews (Shaft.Barnet) 60.1
Senior Women 800 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Jeina Mitchell (Croydon H) 2:06.2
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Zahara Hyde (Woking AC) 4:26.9s
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Clare Pauzers (Herne Hill H) 9:54.3
2 Rachel Disley (unattached) 10:48.8
3 J Miller (Walton AC) 11.39.9
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Olive Burke (Croydon H) 14.5 -2.4
2 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 14.6 -2.4
3 Samantha Male (AldershotF&D) 14.9 -2.4
4 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 15.0 -2.4
5 Lenka Holova (Epsom & Ewell) 17.4 -2.4
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Katrina Norman (Walton AC) 62.5
2 Rebecca Simpson (Guildford&G) 65.7
Senior Women High Jump FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Dalia Mikneviciute (Essex L) 1.83
2 Lea Haggett (Croydon H) 1.80
3 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 1.80
4 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 1.65
5 Lenka Holova (Epsom & Ewell) 1.65
Senior Women Pole Vault FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Louise Schramm (Epsom & Ewell) 3.40
2 Kimberley Rothman (WindsorS&E) 3.20
3 Tracey Bloomfield (Guildford&G) 3.00
4 Fiona Peake (Woking AC) 2.80
5 C Filce (AldershotF&D) 2.70
Senior Women Long Jump FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Elizabeth Ghojefa (Epsom & Ewell) 6.15
2 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 5.79
3 Gemma Holt (Epsom & Ewell) 5.59
4 Samantha Male (AldershotF&D) 5.20
5 Helen Williams (Walton AC) 5.04
6 Clare Gambriel (Kingston & Poly) 5.03
Senior Women Triple Jump FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Liz Patrick (Kingston & Poly) 11.41
2 Clare Gambriel (Kingston & Poly) 10.79
3 Lisa Vernon (Sutton&District) 10.30
4 Joanne Hooper (Walton AC) 10.29
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Judy Oakes (Croydon H) 18.23
2 Eleanor Gatrell (Woking AC) 13.96
3 Joanne Holloway (WindsorS&E) 11.79
4 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 11.74
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Shelley Drew (Sutton&District) 53.52 CBP
2 Sarah Henton (Birchfield H) 46.60
3 Angela Mitchell (Parkside AC) 34.52
4 Eleanor Gatrell (Woking AC) 32.22
Senior Women Hammer (4kg) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Janet Carole Smith (WindsorS&E) 48.26 CBP
Senior Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Lucy Cook (Croydon H) 40.68
2 Heather Steere (WindsorS&E) 38.90
3 Amanda Brown (Sutton&District) 37.26
4 Oteri Oboh (Herne Hill H) 36.74
5 Diana Bennett (Epsom & Ewell) 34.24
6 Camilla Thrush (Kingston & Poly) 17.80

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.