SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 13 November 2019
Surrey County Outdoor Championships - 1997
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 26 July)
1 Lawrence Munro (Walton AC) 12.2
2 Andrew Gubbins (Woking AC) 12.5
3 Alex Burns (Richmond & T) 12.9
4 Nathan Cleghorn (HerculesWimb) 13.0
5 James Bull (HerculesWimb) 13.0
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 26 July)
1 Tim Sinclair (Sutton&District) 12.2
2 Robert Graham (HerculesWimb) 12.2
3 Aran Lackey (Redhill&SyB) 12.3
4 Christopher Brown (Cheam HS) 12.5
5 Edward Sharpe (Richmond & T) 12.6
6 Richard Tinka (HerculesWimb) 13.1
7 James Churchman (Guildford&G) 13.2
Under-15 Boys 100 Metres FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Lawrence Munro (Walton AC) 12.2
2 Tim Sinclair (Sutton&District) 12.2
3 Aran Lackey (Redhill&SyB) 12.4
4 Robert Graham (HerculesWimb) 12.5
5 Alex Burns (Richmond & T) 12.9
6 Andrew Gubbins (Woking AC) 12.9
Under-15 Boys 200 Metres FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Aran Lackey (Redhill&SyB) 25.00
2 Robert Graham (HerculesWimb) 25.20
3 Christopher Brown (Cheam HS) 25.50
4 Gary Parker (AldershotF&D) 25.80
5 James Bull (HerculesWimb) 25.90
6 Andrew Watson (Woking AC) 26.40
7 Nathan Cleghorn (HerculesWimb) 26.40
8 Alex Bums (Richmond & T) 26.70
Under-15 Boys 400 Metres FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Gary Parker (AldershotF&D) 54.8
2 Louis Burgess (Epsom & Ewell) 57.2
3 Andrew Watson (Woking AC) 57.3
4 Alexander Fraser (Walton AC) 59.7
5 Lawrence Long (Richmond & T) 63.0
6 Sam Madden (Guildford&G) 63.3
Under-15 Boys 800 Metres FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Terry Lyszyk (DorkingMV) 02:12.9
2 John Howarth (Woking AC) 02:15.2
3 Andrew Jenner (Croydon H) 02:18.0
4 Steven Horlock (unattached) 02:28.2
Under-15 Boys 1500 Metres FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Edward Prickett (Reigate Priory) 04:28.8
2 Mohammed Abdi (HerculesWimb) 04:38.9
3 Gareth Greggains (Richmond & T) 04:39.4
4 Carl Chaney (Richmond & T) 05:05.8
5 Chris Jones (Reigate Priory) 05:09.8
Under-15 Boys 3000 Metres FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Craig Farr (HerculesWimb) 10:10.6
2 Glenn Raggett (Woking AC) 10:24.0
3 Craig Brown (Richmond & T) 10:25.7
4 Ralph Farrer (Woking AC) 11:04.7
Under-15 Boys 80 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Tim Sinclair (Sutton&District) 12.10
2 Lawrence Munro (Walton AC) 12.10
3 Omar Durrani (HerculesWimb) 13.20
4 Ian Frankish (Epsom & Ewell) 13.40
5 Assian Keshavarzi (Guildford&G) 13.80
6 David Goodale (Woking AC) 15.60
Under-15 Boys High Jump FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Joel March (Herne Hill H) 1.45
2 Philip Clift (Reigate Priory) 1.25
Under-15 Boys Pole Vault FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Cameron Johnston (Croydon H) 3.70
2 Mark Houghton (Woking AC) 2.70
3 Terry Savage (HerculesWimb) 2.00
4 Stephen Palmer (Guildford&G) 1.80
5 Ralph Farrer (HerculesWimb) 1.80
Under-15 Boys Long Jump FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Lawrence Munro (Walton AC) 5.75
2 Louis Burgess (Epsom & Ewell) 5.66
3 David Wellstead (Sutton&District) 5.05
4 Robert Graham (HerculesWimb) 5.01
5 Richard Tinka (HerculesWimb) 4.99
6 Sam Madden (Guildford&G) 4.93
Under-15 Boys Triple Jump FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Andrew Gubbins (Woking AC) 11.89
2 David Wellstead (Sutton&District) 10.96
3 Alexander Fraser (Walton AC) 10.89
4 James Batchelor (HerculesWimb) 9.85
5 Steven Horlock (unattached) 9.61
6 Robin Cunliffe (Richmond & T) 9.25
7 Brendan Cull (Woking AC) 9.06
Under-15 Boys Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Robert Graham (HerculesWimb) 11.33
2 Tom Norman (Woking AC) 10.35
3 Anthony Ledwidge (DorkingMV) 9.65
4 Leon McKenzie (Croydon H) 9.17
5 Ian Frankish (Epsom & Ewell) 8.19
6 Peter Thorn (Richmond & T) 8.13
Under-15 Boys Discus (1.25kg) FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Tom Norman (Woking AC) 34.10
2 Peter Thorn (Richmond & T) 23.86
3 Leon McKenzie (Croydon H) 22.90
4 Ian Frankish (Epsom & Ewell) 22.74
5 Brendan Cull (Woking AC) 21.06
Under-15 Boys Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 27 July)
1 Tom Norman (Woking AC) 36.08
2 Lee Hardy (Croydon H) 30.26
3 Ian Frankish (Epsom & Ewell) 17.22
Under-15 Boys Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 26 July)
1 Tony Francis (Woking AC) 43.54
2 Brendan Cull (Woking AC) 30.36
3 Anthony Ledwidge (DorkingMV) 29.76
4 Leon McKenzie (Croydon H) 25.78
5 Ian Frankish (Epsom & Ewell) 23.22
6 Lawrence Long (Richmond & T) 19.94

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.