SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 13 November 2019
Surrey County Outdoor Championships - 1997
Under-17 Women 100 Metres HEAT 1
(Wimbledon, 11 May)
1 Sarah Zawada (AldershotF&D) 12.9 -3.7
2 Jacqueline Le Geyt (Sutton&District) 13.0 -3.7
3 Charlene Shoneye (South London) 13.1 -3.7
4 Mary Onianwa (HerculesWimb) 13.3 -3.7
5 Bukky Adeshina (HerculesWimb) 13.4 -3.7
6 K Rooke (Epsom & Ewell) 13.9 -3.7
Under-17 Women 100 Metres HEAT 2
(Wimbledon, 11 May)
1 Vicki Gates (Camberley&Dist) 12.9 -1.6
2 Lucy Atunumuo (HerculesWimb) 13.0 -1.6
3 Susan Bovill (Sutton&District) 13.0 -1.6
4 Jackie Johnson (Epsom & Ewell) 13.4 -1.6
5 Denise Howell (Walton AC) 13.7 -1.6
6 Charlotte Shinerock (Sutton&District) 13.9 -1.6
7 Suzy Butler (Kingston & Poly) 14.0 -1.6
Under-17 Women 100 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Sarah Zawada (AldershotF&D) 12.3 -1.6
2 Jacqueline Le Geyt (Sutton&District) 12.7 -1.6
3 Lucy Atunumuo (HerculesWimb) 12.7 -1.6
4 Susan Bovill (Sutton&District) 12.7 -1.6
5 Vicki Gates (Camberley&Dist) 12.8 -1.6
6 Charlene Shoneye (South London) 13.0 -1.6
7 Mary Onianwa (Epsom & Ewell) 13.3 -1.6
8 Jackie Johnson (Epsom & Ewell) 13.7 -1.6
Under-17 Women 200 Metres HEAT 1
(Wimbledon, 10 May)
1 Sarah Zawada (AldershotF&D) 26.0 -1.7
2 Jacqueline Le Geyt (Sutton&District) 26.6 -1.7
3 Charlene Shoneye (South London) 26.9 -1.7
4 Bukky Adeshina (HerculesWimb) 28.0 -1.7
5 Charlotte Shinerock (Sutton&District) 28.5 -1.7
Under-17 Women 200 Metres HEAT 2
(Wimbledon, 10 May)
1 Susan Bovill (Sutton&District) 26.3 -1.1
2 Lucy Atunumuo (HerculesWimb) 26.4 -1.1
3 Charlene Williams (Herne Hill H) 27.1 -1.1
4 Lucy Mart (Croydon H) 27.8 -1.1
5 Tracey Floyd (Epsom & Ewell) 30.9 -1.1
Under-17 Women 200 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Sarah Zawada (AldershotF&D) 24.9 -1.7
2 Susan Bovill (Sutton&District) 26.1 -1.7
3 Charlene Shoneye (South London) 26.5 -1.7
4 Jacqueline Le Geyt (Sutton&District) 26.5 -1.7
5 Lucy Atunumuo (HerculesWimb) 26.8 -1.7
6 Charlene Williams (Herne Hill H) 27.3 -1.7
Under-17 Women 300 Metres HEAT 1
(Wimbledon, 11 May)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 42.0
2 Kemila Braithwaite (Croydon H) 42.3
3 Georgina Grant (Sutton&District) 43.1
4 K Kearey (Sutton&District) 43.7
5 Claire Heafford (Epsom & Ewell) 45.5
Under-17 Women 300 Metres HEAT 2
(Wimbledon, 11 May)
1 Lucy Mart (Croydon H) 44.6
2 J Carpenter (Sutton&District) 44.7
3 N Gordon (Sutton&District) 45.3
4 Maria Joslin (Kingston & Poly) 45.4
5 Jackie Johnson (Epsom & Ewell) 45.5
Under-17 Women 300 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 41.8
2 Kemila Braithwaite (Croydon H) 42.5
3 Georgina Grant (Sutton&District) 43.3
4 K Kearey (Sutton&District) 43.3
5 Lucy Mart (Croydon H) 45.5
6 J Carpenter (Sutton&District) 45.7
Under-17 Women 800 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Olivia Hines (HerculesWimb) 2:23.4
2 Jessica Meller (Sutton&District) 2:26.5
3 Claire Heafford (Epsom & Ewell) 2:32.6
4 Jenny Carr (Woking AC) 2:34.0
5 V Baldwin (Woking AC) 2:57.3
Under-17 Women 1500 Metres FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 E Dearsley (Guildford&G) 5:06.1
2 Jessica Meller (Sutton&District) 5:15.0
3 Jenny Carr (Woking AC) 5:17.7
4 E Welch (Walton AC) 5:19.8
5 L Welch (Walton AC) 5:20.1
6 Sophie Chapman (GEC) 5:32.5
7 D Wilkinson (Woking AC) 5:49.8
Under-17 Women 3000 Metres FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Hannah Bongers (Holland Sports) 11:20.8
2 Sophie Chapman (GEC) 11:46.6
3 Emily Nelson (Epsom & Ewell) 12:05.2
Under-17 Women 80 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Mary Onianwa (HerculesWimb) 12.8 -1.8
2 Vicki Gates (Camberley&Dist) 13.1 -1.8
3 L Valentine (Guildford&G) 13.1 -1.8
4 Suzy Butler (Kingston & Poly) 13.3 -1.8
5 Charlotte Stainton (Sutton&District) 13.9 -1.8
Under-17 Women 300m Hurdles (76.2cm) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Erin Connolly (Guildford&G) 50.1
2 Charlotte Stainton (Sutton&District) 53.4
Under-17 Women High Jump FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Mary Onianwa (HerculesWimb) 1.58
2 Claire Sterry (Croydon H) 1.55
3 E Harrop (Redhill&SyB) 1.50
4 Clare Banner (Guildford&G) 1.45
Under-17 Women Pole Vault FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Kia Wnuk (Croydon H) 2.70
Under-17 Women Long Jump FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Lucy Atunumuo (HerculesWimb) 5.38
2 L Valentine (GEC) 5.05
3 Emma Taylor (Walton AC) 4.54
4 Clare Banner (Guildford&G) 4.49
5 V Philp (Crawley AC) 4.49
6 Charlotte Shinerock (Sutton&District) 4.25
Under-17 Women Triple Jump FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Denise Howell (Walton AC) 11.01 =CBP
2 G Wilson (Sutton&District) 9.97
3 Tina Howell (Walton AC) 9.62
Under-17 Women Shot (4kg) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 Sarah Sasse (Sutton&District) 9.33
2 M Williams (South London) 9.29
3 Chidi Nwanokwu (Herne Hill H) 8.95
4 Sarah Kipps (Sutton&District) 8.95
5 Maria Coats (Guildford&G) 8.66
6 D Thornton (Epsom & Ewell) 7.83
7 Jennifer Homer (DorkingMV) 7.80
Under-17 Women Discus (1kg) FINAL
(Wimbledon, 11 May)
1 S Matthews (Epsom & Ewell) 32.34
2 Chidi Nwanokwu (Herne Hill H) 30.24
3 Sarah Sasse (Sutton&District) 29.54
4 Sophie Curr (Woking AC) 23.16
5 F Keyton (Oxted S) 22.28
6 M Williams (South London) 21.78
7 D Thornton (Epsom & Ewell) 21.30
8 Jennifer Homer (DorkingMV) 19.24
9 Kasia Kublik (Redhill&SyB) 18.22
Under-17 Women Hammer (4kg) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Claire Pardo (Guildford&G) 33.02 CBP
2 R Thomas (Guildford&G) 24.74
3 Maria Coats (Guildford&G) 21.86
Under-17 Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Wimbledon, 10 May)
1 Michelle Kemp (Sutton&District) 35.34
2 Emma Taylor (Walton AC) 33.18
3 Georgina Hogsden (Sutton&District) 31.06
4 S Francis (Woking AC) 28.56
5 C Bates (Epsom & Ewell) 24.36

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.