SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 11 November 2019
Surrey County Outdoor Championships - 1999
Under-20 Men 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 9 May)
1 Jonathan Barbour (Croydon H) 11.4
2 Ryan Prescod (Herne Hill H) 11.9
3 Daniel Applewhaite (HerculesWimb) 12.0
4 Nicholas Dillon (Charthse) 12.2
5 Neil Jennings (Tiffin School) 12.4
Under-20 Men 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 9 May)
1 Christopher Lambert (Belgrave H) 10.9
2 Leroy Slue (Croydon H) 11.5
3 Steven Paston (Herne Hill H) 12.2
4 Nikola Sachariew (Tiffin School) 12.5
5 Paul French (Charthse) 12.7
Under-20 Men 100 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Christopher Lambert (Belgrave H) 10.5 +1.8 =CBP
2 Leroy Slue (Croydon H) 11.1 +1.8
3 Ryan Prescod (Herne Hill H) 11.9 +1.8
4 Daniel Applewhaite (HerculesWimb) 12.0 +1.8
5 Nicholas Dillon (Charthse) 12.1 +1.8
6 Steven Paston (Herne Hill H) 12.1 +1.8
Under-20 Men 200 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Christopher Lambert (Belgrave H) 21.5 -0.4
2 Leroy Slue (Croydon H) 22.6 -0.4
3 Michael Davy (Herne Hill H) 23.3 -0.4
4 Daniel Applewhaite (HerculesWimb) 24.2 -0.4
5 Neil Jennings (Tiffin School) 25.0 -0.4
Under-20 Men 400 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Christopher Beaumont (Charthse) 51.3
2 Jonathan Hayes (Woking AC) 52.5
3 Hugh Venables (Tiffin School) 52.9
Under-20 Men 800 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Stuart Gadd (Guildford&G) 2:01.6
2 Hugh Venables (Tiffin School) 2:03.7
3 Dale Jeffcoate (Tiffin School) 2:10.6
4 Michael Brooks (Oxted S) 2:12.4
5 Tommy Savile (HerculesWimb) 2:18.7
6 Raza Ali (Tiffin School) 2:23.5
Under-20 Men 1500 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Richard Ward (Sutton&District) 4:06.7
2 Matthew Lucht (Blackheath H) 4:12.6
3 Andrew Kitchen (Guildford&G) 4:19.2
4 Philip Shishmanian (Charthse) 4:38.6
5 Daniel Everington (Charthse) 4:49.7
Under-20 Men 3000 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Richard Ward (Sutton&District) 8:46.9
2 Barrie Teahan (Walton AC) 9:54.3
Under-20 Men 110 Metres Hurdles (99.0cm) FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Dominic Saban (Sutton&District) 15.1 +1.7
2 James Parker (Epsom & Ewell) 16.2 +1.7
Under-20 Men 400 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Austin Ferns (Belgrave H) 54.9
2 Simon Hunt (Sutton&District) 59.1
Under-20 Men 2000 Metres Steeplechase FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Christopher Hogg (Kingston & Poly) 7:09.2
2 Barrie Teahan (Walton AC) 7:49.2
Under-20 Men High Jump FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Robert Paul (Epsom & Ewell) 2.00
2 James Parker (Epsom & Ewell) 1.90
Under-20 Men Pole Vault FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Anthony Rycraft (Croydon H) 3.80
2 Warren White (Croydon H) 3.40
3 Tommy Saville (HerculesWimb) 3.20
4 Steven Paston (Herne Hill H) 2.80
Under-20 Men Long Jump FINAL
(Kingston, 9 May)
2 Marlon Kerr (Belgrave H) 6.99
3 Masimba Mabika (Croydon H) 6.53
4 Ryan Prescod (Herne Hill H) 6.26
5 Sebastian Lloyd (Charthse) 6.14
6 Andrew Shepherd (Guildford&G) 6.10
7 Nikola Sachariew (Tiffin School) 5.30
Under-20 Men Triple Jump FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Sebastian Lloyd (Charthse) 12.75
2 Matthew Pullen (Epsom & Ewell) 12.16
3 Adam Barrett (Tiffin School) 12.12
4 Oliver Potter (Charthse) 11.72
Under-20 Men Shot Putt (6.25kg) FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Nick Owen (Kingston & Poly) 15.77
2 Leo Hatton (Kingston & Poly) 10.05
Under-20 Men Discus (1.75kg) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Nick Owen (Kingston & Poly) 46.08
2 Guy Wnuk (Croydon H) 36.33
3 Leo Hatton (Kingston & Poly) 33.21
4 Gareth Webb (Tiffin School) 21.67
Under-20 Men Hammer (6.25kg) FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Timmon Whitehead (Guildford&G) 55.65
2 Yusuf Erol (Croydon H) 42.13
3 Nick Owen (Kingston & Poly) 37.40
Under-20 Men Javelin (800g) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Nick Owen (Kingston & Poly) 48.47
2 Matthew Kelly (Herne Hill H) 46.24
3 Glenn Chambers (Woking AC) 39.67
4 Leo Hatton (Kingston & Poly) 38.92
5 Oliver Potter (Charthse) 35.95

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.