SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 October 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2000
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 1
(Croydon, 13 May)
1 Wesley Howe (Croydon H) 12.2 0.0
2 Stephen Cunningham (Sutton&District) 12.6 0.0
3 Phillip Doorgachurn (Belgrave H) 13.0 0.0
4 Jonathan Myton (Epsom & Ewell) 13.7 0.0
5 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 14.6 0.0
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 2
(Croydon, 13 May)
1 Richard Alexis-Smith (Sutton&District) 12.4 -1.0
2 Christopher Geldard (Herne Hill H) 12.5 -1.0
3 Stewart Duffin (Camberley&Dist) 12.9 -1.0
4 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 13.0 -1.0
Under-15 Boys 100 Metres FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Wesley Howe (Croydon H) 12.1 +0.9
2 Richard Alexis-Smith (Sutton&District) 12.3 +0.9
3 Christopher Geldard (Herne Hill H) 12.5 +0.9
4 Stephen Cunningham (Sutton&District) 12.6 +0.9
5 Stewart Duffin (Camberley&Dist) 12.8 +0.9
6 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 12.8 +0.9
7 Phillip Doorgachurn (Belgrave H) 13.8 +0.9
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 1
(Croydon, 14 May)
1 Christopher Geldard (Herne Hill H) 25.2 -1.4
2 Stephen Cunningham (Sutton&District) 25.3 -1.4
3 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 26.3 -1.4
4 Phillip Doorgachurn (Belgrave H) 27.8 -1.4
5 Chris Davidge (Epsom & Ewell) 28.8 -1.4
6 Nicholas Dimotzoglou (Camberley&Dist) 29.7 -1.4
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 2
(Croydon, 14 May)
1 Terrance Tsui (Belgrave H) 24.8 -3.2
2 Wesley Howe (Croydon H) 25.8 -3.2
3 Stewart Duffin (Camberley&Dist) 26.4 -3.2
4 Ray Banks (Herne Hill H) 27.0 -3.2
5 Sean White (Camberley&Dist) 30.4 -3.2
Under-15 Boys 200 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Terrance Tsui (Belgrave H) 24.5 -1.7
2 Wesley Howe (Croydon H) 24.8 -1.7
3 Christopher Geldard (Herne Hill H) 25.5 -1.7
4 Stephen Cunningham (Sutton&District) 25.5 -1.7
5 Stewart Duffin (Camberley&Dist) 26.3 -1.7
6 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 26.4 -1.7
7 Ray Banks (Herne Hill H) 27.5 -1.7
Under-15 Boys 400 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 David Stokes (AldershotF&D) 55.7
2 Reece Mander (Belgrave H) 57.6
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 1
(Croydon, 14 May)
1 Ian Cocks (Croydon H / (Whitgift S)) 2:20.9
2 Ben Pink (Oxted S) 2:20.9
3 Ray Banks (Herne Hill H) 2:25.9
4 Gary Brant (Epsom & Ewell) 2:27.2
5 Michael Lloyd (South London) 2:31.0
6 Edward Skinner (South London) 2:33.6
7 Matt Watts (Oxted S) 2:50.3
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 2
(Croydon, 14 May)
1 Paul Newark (Woking AC) 2:20.0
2 Matthew Jarvis (AldershotF&D) 2:25.9
3 Anthony Shrimpton (Redhill&SyB) 2:28.4
4 Tom Martyn (Oxted S) 2:28.4
5 Mark Willis (Oxted S) 2:32.0
6 Kevin Woolnough (Wilsons S) 2:33.4
7 Tom Rae (Oxted S) 2:44.1
Under-15 Boys 800 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Ben Pink (Oxted S) 2:10.8
2 Ian Cocks (Croydon H / (Whitgift S)) 2:13.2
3 Matthew Jarvis (AldershotF&D) 2:14.1
4 Paul Newark (Woking AC) 2:24.1
5 Ray Banks (Herne Hill H) 2:28.7
6 Anthony Shrimpton (Redhill&SyB) 2:28.9
7 Gary Brant (Epsom & Ewell) 2:28.9
8 Tom Martyn (Oxted S) 2:30.1
Under-15 Boys 1500 Metres FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Joe Hemstead (Woking AC) 4:33.2
2 Steve Bruce (Woking AC) 4:41.3
3 Paul Newark (Woking AC) 4:46.2
4 William Gibson (HaslemereB) 4:51.5
5 Matthew Leslie (AldershotF&D) 4:55.5
6 Mark Elsworthy (Croydon H) 4:58.2
7 Zygmunt Stegner (Herne Hill H) 4:59.9
8 Joe lve (Kingston & Poly) 5:02.2
9 Michael Lloyd (South London) 5:06.7
10 Paul Cowling (Belgrave H) 5:15.7
Under-15 Boys 3000 Metres FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Joe Hemstead (Woking AC) 10:10.3
2 West Fairclough (Sutton&District) 10:21.1
3 Matthew Leslie (AldershotF&D) 10:23.9
4 Steve Bruce (Woking AC) 10:58.7
5 Joe lve (Kingston & Poly) 11:08.4
6 Mark Elsworthy (Croydon H) 11:26.5
7 Jamie Kirton (Belgrave H) 11:42.4
Under-15 Boys 80 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Richard Alexis-Smith (Sutton&District) 11.9 -1.7
2 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 14.9 -1.7
3 Nicholas Dimotzoglou (Camberley&Dist) 16.0 -1.7
Under-15 Boys High Jump FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Daniel Campbell (Croydon H) 1.72
2 William Gibson (HaslemereB) 1.65
3 Andrew King (Charthse) 1.65
4 Chris Davidge (Epsom & Ewell) 1.45
5 Mark Boreham (Epsom & Ewell) 1.45
Under-15 Boys Long Jump FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Alistair Hinze (Herne Hill H) 6.36 CBP
2 Bernard Yeboah (Croydon H) 6.14
3 Roy Chambers (Woking AC) 5.45
4 Stewart Duffin (Camberley&Dist) 4.94
5 Andrew Boyce (Tiffin School) 4.66
6 Jonathan Mytton (Epsom & Ewell) 4.51
7 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 4.43
8 Adam Melia (Kingston & Poly) 4.41
9 Sean White (Camberley&Dist) 4.31
10 Chris Davidge (Epsom & Ewell) 4.17
Under-15 Boys Triple Jump FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Jonathon Mytton (Epsom & Ewell) 10.41
2 Adam Melia (Kingston & Poly) 9.68
3 Edward Hunter (Tiffin School) 9.59
4 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 9.42
Under-15 Boys Shot Putt (4kg) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Ian Gillespie-Smith (Herne Hill H) 12.42
2 Robert Mangham (Epsom & Ewell) 10.58
3 Roy Chambers (Woking AC) 10.21
4 Ray Banks (Herne Hill H) 8.90
5 Andrew Boyce (Tiffin School) 8.24
6 Adam Melia (Kingston & Poly) 7.42
7 Roy Collier (Belgrave H) 7.34
8 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 5.21
Under-15 Boys Discus (1.25kg) FINAL
(Croydon, 13 May)
1 Ian Gillespie-Smith (Herne Hill H) 30.93
2 Robert Mangham (Epsom & Ewell) 30.32
3 Adam Melia (Kingston & Poly) 30.24
4 Ray Banks (Herne Hill H) 28.48
5 David Whiffen (Redhill&SyB) 24.22
6 Humphrey Waddington (Kingston & Poly) 19.19
7 Roy Collier (Belgrave H) 17.99
8 Edward Hunter (Tiffin School) 15.46
Under-15 Boys Javelin (600g) FINAL
(Croydon, 14 May)
1 Roy Chambers (Woking AC) 42.13
2 Robert Mangham (Epsom & Ewell) 31.86
3 Gary Brant (Epsom & Ewell) 30.12
4 James Anderson (Woking AC) 28.66
5 Nicholas Dimotzoglou (Camberley&Dist) 18.52

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.