SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 October 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2001
Under-13 Boys 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Alan Kacou (ArchMR S) 12.7 +2.0
2 Danny Doyley (Croydon H) 12.8 +2.0
3 Ryan Liddle (Sutton&District) 14.2 +2.0
4 Nicolas Garcev (Herne Hill H) 14.3 +2.0
5 Courtney Codrington (Walton AC) 14.8 +2.0
6 Anthony Fort (Woking AC) 15.7 +2.0
Under-13 Boys 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Dagazou Ali (ArchMR S) 13.5 +1.0
2 Mathew Field (Kingston & Poly) 13.8 +1.0
3 Reiss Bowen-Deans (Herne Hill H) 14.5 +1.0
4 Philemon Klu (Sutton&District) 14.8 +1.0
5 Christopher Watts (Woking AC) 15.1 +1.0
6 Andrew Chan (Kingston & Poly / (King G S)) 16.5 +1.0
Under-13 Boys 100 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Alan Kacou (ArchMR S) 12.8 +0.4
2 Danny Doyley (Croydon H) 12.9 +0.4
3 Dagazou Ali (ArchMR S) 13.5 +0.4
4 Mathew Field (Kingston & Poly) 13.8 +0.4
5 Ryan Liddle (Sutton&District) 14.2 +0.4
6 Reiss Bowen-Deans (Herne Hill H) 14.4 +0.4
7 Nicolas Garcev (Herne Hill H) 14.5 +0.4
8 Philemon Klu (Sutton&District) 15.5 +0.4
Under-13 Boys 200 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Alan Kacou (ArchMR S) 25.9 +2.8 CBP
2 Courtney Marshall (Croydon H) 28.6 +2.8
3 Mathew Field (Kingston & Poly) 28.7 +2.8
4 George Dean (Guildford&G) 29.1 +2.8
5 Courtney Codrington (Walton AC) 29.3 +2.8
6 Philemon Klu (Sutton&District) 29.6 +2.8
7 Jase Brown (HolyTrin S) 30.2 +2.8
8 Paul Lewis (Battlebr S) 31.7 +2.8
Under-13 Boys 800 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Christopher Boyle (Woking AC) 2:29.0
2 Daniel Sheppard (Guildford&G) 2:31.8
3 Julian Anderson (AldershotF&D) 2:35.1
4 Andy Statham (Oxted S) 2:35.9
5 William Lucas (AldershotF&D) 2:44.8
6 Christopher Blake (AldershotF&D) 2:45.8
7 Matthew Ford (Oxted S) 2:58.0
8 Wane Creasey (Oxted S) 2:58.4
Under-13 Boys 1500 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Christopher Boyle (Woking AC) 4:58.7
2 Daniel Sheppard (Guildford&G) 5:01.0
3 Benjamin Lynn (AldershotF&D) 5:01.1
4 Jason Loewenthal (HerculesWimb) 5:01.1
5 Julian Anderson (AldershotF&D) 5:14.0
6 Lewis Denton (Crawley AC) 5:14.7
7 William Lucas (AldershotF&D) 5:22.2
8 Patrick Furze (AldershotF&D) 5:39.3
Under-13 Boys 80 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Dominic Oversby (Herne Hill H) 16.2 +1.8
Michael Robinson (Richmond & T) DNF +1.8
Under-13 Boys High Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Courtney Codrington (Walton AC) 1.40
2 Mathew Field (Kingston & Poly) 1.35
3 Dominic Oversby (Herne Hill H) 1.25
Under-13 Boys Long Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ashley Harris (Croydon H) 4.86
2 Mathew Field (Kingston & Poly) 4.72
3 Reiss Bowen-Deans (Herne Hill H) 4.25
4 Christopher Watts (Woking AC) 4.25
5 Sam Godfrey (Sutton&District) 4.10
6 Paul Lewis (Battlebr S) 4.06
Under-13 Boys Shot Putt (3.25kg) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Reiss Bowen-Deans (Herne Hill H) 5.92
2 Andrew Chan (Kingston & Poly / (King G S)) 5.07
Under-13 Boys Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Michael Robinson (Richmond & T) 15.26
Under-13 Boys Javelin (400g) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Fitzroy Eccleston (Herne Hill H) 24.25
2 Michael Robinson (Richmond & T) 21.64
3 Andrew Chan (Kingston & Poly) 20.93
4 Mark Hutchinson (Woking AC) 20.12
5 Nicolas Garcev (Herne Hill H) 16.67

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.