SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 October 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2001
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 12.0 +3.4
2 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&District) 12.0 +3.4
3 Daniel Davis (Croydon H) 12.0 +3.4
4 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 12.1 +3.4
5 Richard Francis (Herne Hill H) 12.6 +3.4
6 Luke Hicks (Epsom & Ewell) 13.5 +3.4
7 Ross Savill (HerculesWimb) 16.4 +3.4
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Ricky Alexis-Smith (Sutton&District) 11.7 +1.3
2 Jason Williams (Croydon H) 12.2 +1.3
3 Jordan Roye (Croydon H) 12.3 +1.3
4 Sheku Kallon (Herne Hill H) 12.5 +1.3
5 Louis Cardona (Epsom & Ewell) 12.7 +1.3
6 Stuart Overington (Guildford&G) 12.9 +1.3
7 Rufus Nugent (HerculesWimb) 13.3 +1.3
Under-15 Boys 100 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ricky Alexis-Smith (Sutton&District) 11.7 +1.8
2 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 11.9 +1.8
3 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 12.0 +1.8
4 Jason Williams (Croydon H) 12.2 +1.8
5 Jordan Roye (Croydon H) 12.3 +1.8
6 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&District) 12.3 +1.8
7 Daniel Davis (Croydon H) 12.3 +1.8
8 Sheku Kallon (Herne Hill H) 12.4 +1.8
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Jordan Roye (Croydon H) 25.2 +0.9
2 Jason Williams (Croydon H) 25.4 +0.9
3 Ike Mba (HerculesWimb) 25.7 +0.9
4 Stuart Overington (Guildford&G) 26.9 +0.9
5 Ole-Andreas Loland (HerculesWimb) 28.0 +0.9
6 Sean White (Camberley&Dist) 28.4 +0.9
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 25.2 -0.3
2 Louis Cardona (Epsom & Ewell) 26.2 -0.3
3 Ray Banks (Herne Hill H) 26.6 -0.3
4 Rufus Nugent (HerculesWimb) 27.2 -0.3
Jonathan Akonofur (ArchMR S) DSQ
Under-15 Boys 200 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Emlyn Akoto-Dwemoh (Croydon H) 24.7 +0.7
2 Jordan Roye (Croydon H) 24.8 +0.7
3 Jason Williams (Croydon H) 24.9 +0.7
4 Ike Mba (HerculesWimb) 25.5 +0.7
5 Louis Cardona (Epsom & Ewell) 25.7 +0.7
6 Ray Banks (Herne Hill H) 26.0 +0.7
7 Stuart Overington (Guildford&G) 26.1 +0.7
8 Rufus Nugent (HerculesWimb) 28.8 +0.7
Under-15 Boys 400 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 54.5
2 Sheku Kallon (Herne Hill H) 63.0
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 James Bright (Oxted S) 2:21.8
2 Steven Bruce (Woking AC) 2:23.5
3 Jonathan Blackburn (Kingston & Poly) 2:25.5
4 Mark Willis (Oxted S) 2:30.0
5 Jamie Warnes (Oxted S) 2:41.7
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Aaron Denton (Crawley AC) 2:17.2
2 Paul Newark (Woking AC) 2:19.5
3 Tom Rae (Oxted S) 2:26.4
4 Jacob Hugh (Kingston & Poly) 2:31.6
5 Lee White (Oxted S) 2:54.7
Matthew Cook (Walton AC) DSQ
Under-15 Boys 800 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Steven Bruce (Woking AC) 2:09.8
2 Paul Newark (Woking AC) 2:11.1
3 Aaron Denton (Crawley AC) 2:15.9
4 Jonathan Blackburn (Kingston & Poly) 2:24.3
5 James Bright (Oxted S) 2:27.5
6 Tom Rae (Oxted S) 2:31.1
7 Jacob Hugh (Kingston & Poly) 2:33.4
8 Mark Willis (Oxted S) 2:33.8
Under-15 Boys 1500 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Steven Bruce (Woking AC) 4:30.5
2 Ben Wilson (AldershotF&D) 4:31.1
3 Paul Newark (Woking AC) 4:33.3
4 Robbie Powell (Croydon H) 4:38.6
5 Ollie Ralph (Epsom & Ewell) 4:42.0
6 Zygmunt Stegner (Herne Hill H) 4:43.4
8 Stephen Blake (AldershotF&D) 4:46.8
9 Craig Price (Kingston & Poly) 5:03.4
10 Paul Cowling (Belgrave H) 5:06.4
11 Daniel Hooper (Sutton&District) 5:06.7
12 Matthew Cook (Walton AC) 5:21.9
Under-15 Boys 3000 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Matthew Leslie (AldershotF&D) 9:47.8
2 Stephen Blake (AldershotF&D) 10:06.6
3 Zygmunt Stegner (Herne Hill H) 10:29.9
4 Craig Price (Kingston & Poly) 10:53.5
5 Jamie Kirton (Belgrave H) 11:04.7
6 Adam Maskell (AldershotF&D) 11:41.8
7 Michael Huntley (Kingston & Poly) 11:53.8
Under-15 Boys 80 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Ricky Alexis-Smith (Sutton&District) 11.2
2 Daniel Davis (Croydon H) 11.6
3 Ike Mba (HerculesWimb) 13.1
4 Ray Banks (Herne Hill H) 14.0
5 Daniel Peatroy (Guildford&G) 16.3
Under-15 Boys High Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Mark Boreham (Epsom & Ewell) 1.59
2 Jonathan Blackburn (Kingston & Poly) 1.56
3 Ashley Hamilton (Croydon H) 1.50
4 Ashley Hooyveld (Kingston & Poly) 1.45
5 Richard Francis (Herne Hill H) 1.45
6 Matthew Cook (Walton AC) 1.45
6 Roy Collier (Belgrave H) 1.45
Under-15 Boys Pole Vault FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Joe Ive (Kingston & Poly) 2.70
Under-15 Boys Long Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Ray Banks (Herne Hill H) 5.45
2 Moyo Sankofa (Herne Hill H) 5.32
3 Edward Hunter (Tiffin School) 5.02
4 Adam Melia (Kingston & Poly) 5.01
5 Sean White (Camberley&Dist) 4.75
6 Jacob Hugh (Kingston & Poly) 4.52
7 Rufus Nugent (HerculesWimb) 4.39
Under-15 Boys Triple Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Edward Hunter (Tiffin School) 10.55
2 Stuart Overington (Guildford&G) 10.52
3 Adam Melia (Kingston & Poly) 10.41
4 Jacob Hugh (Kingston & Poly) 10.36
5 Luke Hicks (Epsom & Ewell) 9.77
Under-15 Boys Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Ashley Hooyveld (Kingston & Poly) 9.78
2 Rob Smith (Kingston & Poly) 8.75
3 Ediz Mustafa (Croydon H) 8.41
4 Jacob Hugh (Kingston & Poly) 7.08
Under-15 Boys Discus (1.25kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Adam Melia (Kingston & Poly) 31.22
2 Nicholas Webb (Woking AC) 28.95
3 Roy Collier (Belgrave H) 25.30
4 Stephen Robinson (Richmond & T) 20.45
5 Michael Huntley (Kingston & Poly) 12.29
Under-15 Boys Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Adam Melia (Kingston & Poly) 30.85
2 Ediz Mustafa (Croydon H) 24.02
3 Ashley Hooyveld (Kingston & Poly) 19.30
4 Stephen Robinson (Richmond & T) 18.27
Under-15 Boys Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Daniel Peatroy (Guildford&G) 37.94
2 Roy Collier (Belgrave H) 27.55
3 Ediz Mustafa (Croydon H) 24.45

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.