SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 16 June 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2004
Senior Women 100 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Sabrina Scott (WoodGrn+ExL) 12.11 -2.6
2 Helen Pryer (WindsorSE&H) 12.12 -2.6
3 Helen Williams (Walton AC) 12.57 -2.6
4 Adanma Nwosu (Croydon H) 13.06 -2.6
5 Michelle Watson (Herne Hill H) 13.24 -2.6
6 Natalie Brant (Epsom & Ewell) 13.24 -2.6
7 Emily Harriman (Kingston & Poly) 14.03 -2.6
8 Pamela Dowden (Herne Hill H) 14.22 -2.6
Senior Women 200 Metres FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Helen Pryer (Bracknell AC) 24.20 0.0
2 Sabrina Scott (WoodGrn+ExL) 24.63 0.0
3 Sarah Zawada (AldershotF&D) 24.92 0.0
4 Sarah Porter (Sutton&District) 25.85 0.0
5 Michelle Watson (Herne Hill H) 26.76 0.0
6 Chrissie Foster (Herne Hill H) 26.96 0.0
7 Nassou Keita (Herne Hill H) 28.01 0.0
Senior Women 400 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Michelle Pierre (Shaft.Barnet) 55.95
2 Clementine Adams (AldershotF&D) 57.70
3 Susan Bovill (Sutton&District) 57.85
4 Claire Heafford (Shaft.Barnet) 57.91
5 Eleanor Baker (South London) 59.98
6 Julia Hubbard (Herne Hill H) 63.66
7 Nassou Keita (Herne Hill H) 66.73
Senior Women 800 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Liz Williams (Birchfield H) 2:14.27
2 Chrissie Foster (Herne Hill H) 2:16.62
3 Sally Read-Cayton (Woking AC) 2:18.22
4 Sarah-Jane Pickett (AldershotF&D) 2:19.41
5 Rachel Burbridge (Kingston & Poly) 2:24.46
6 Julia Hubbard (Herne Hill H) 2:42.81
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Genevieve Gardener (Guildford&G) 4:39.56
2 Emily Nelson (Epsom & Ewell) 4:41.22
3 Rosie Powell (Belgrave H) 5:08.56
4 Jenna Tarrant (Woking AC) 5:39.31
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Genevieve Gardener (Guildford&G) 9:57.7
2 Janet Ray (DorkingMV) 10:38.1
3 Jessica Richards (Epsom & Ewell) 11:12.8
4 Michelle Stephens (Sutton&District) 12:25.3
Senior Women 10,000 Metres FINAL
(Tooting Bec, 28 August)
1 Sarah Allen (W35) (Herne Hill H) 44:48.8
2 Nicky Atkins (Kingston & Poly) 46:44.5
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Sarah Porter (Sutton&District) 14.28 -3.0
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Susan Williams (Birchfield H) 60.0
2 Louise Aylwin (WindsorSE&H) 60.9
3 Claire Heafford (Shaft.Barnet) 61.3
4 Ruth Brereton (Team Solent) 61.6
5 Virginia Graham (Mitchell) (Woking AC) 63.7
Senior Women 3000 Metres Walk FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Estle Viljoen (HerculesWimb) 13:56.6
2 Sue Carnell (Reigate Priory) 16:39.2
3 Gill Broderick (Belgrave H) 21:14.5
4 Jayne Lombardo-Frost (unattached) 21:55.1
5 Venetia Gayle (Herne Hill H) 27:44.0
Senior Women High Jump FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 1.80
Senior Women Pole Vault FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Tracey Bloomfield (Belgrave H) 3.80 =CBP
2 Ellie Spain (Belgrave H) 3.70
3 Kerry Teamey (Belgrave H) 3.10
4 Laura Batchelor (Sutton&District) 2.60
5 Jenny Searle (Belgrave H) 2.40
Senior Women Long Jump FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Sarah Wellstead (Sutton&District) 6.10
2 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 6.03
3 Joanna Trotman (Team Solent) 5.95
4 Helen Williams (Walton AC) 5.62
5 Kim Hobbs (unattached) 4.96
Senior Women Triple Jump FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Azaria Francis (WoodGrn+ExL) 12.11
2 Aisha Myton (Herne Hill H) 11.08
3 Katryna Euridge (Sutton&District) 10.94
4 Tina Howell (Walton AC) 10.59
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Eleanor Gatrell (Woking AC) 13.78
2 Joanna Bennett (Epsom & Ewell) 12.22
3 Camilla Thrush (Kingston & Poly) 9.99
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Angela Mitchell (Harrow AC) 36.51
2 Kasia Kublik (Redhill&SyB) 32.65
3 Camilla Thrush (Kingston & Poly) 32.53
Senior Women Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 16 May)
1 Helen Ephgrave (Guildford&G) 44.68
2 Eleanor Gatrell (Woking AC) 41.55
3 Joanna Bennett (Epsom & Ewell) 39.27
4 Camilla Thrush (Kingston & Poly) 33.28
5 Venetia Gayle (Herne Hill H) 19.19
Senior Women Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Jenny Grimstone (Shaft.Barnet) 40.33
2 Georgina Hogsden (Sutton&District) 35.71
3 Helena Rademeyer (Herne Hill H) 34.33

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.