SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 18 October 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2007
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Edward Baxter-Derrington (Sutton&District) 11.97 Q
2 Louis Johnson (Walton AC) 12.09 Q
3 Rorie Robinson (Herne Hill H) 12.51 Q
4 Elliot Welch (Croydon H) 12.66 q
5 Khalil Njoya (Herne Hill H) 12.86
6 Tom Richards (HerculesWimb) 13.61
Under-15 Boys 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Andre Gibbs (Croydon H) 12.39 Q
2 Jonathan Grant (Herne Hill H) 12.47 Q
3 Kristian Wright (Croydon H) 12.61 Q
4 Blade Ashby (Herne Hill H) 12.69 q
5 Kyran Mitchell-Nanton (HerculesWimb) 13.04
6 Matthew Pryce (Herne Hill H) 13.74
Under-15 Boys 100 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Edward Baxter-Derrington (Sutton&District) 11.72
2 Louis Johnson (Walton AC) 12.05
3 Andre Gibbs (Croydon H) 12.13
4 Jonathan Grant (Herne Hill H) 12.23
5 Rorie Robinson (Herne Hill H) 12.39
6 Kristian Wright (Croydon H) 12.49
7 Blade Ashby (Herne Hill H) 12.55
- Elliot Welch (Croydon H) DNS
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Julien Allwood (Herne Hill H) 24.79 Q
2 Tom Blocksidge (Sutton&District) 25.48 Q
3 Matthew Pryce (Herne Hill H) 26.45 Q
4 Nathaniel Isodore-Bell (Herne Hill H) 26.65
Under-15 Boys 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Edward Baxter-Derrington (Sutton&District) 24.18 Q
2 Kristian Wright (Croydon H) 25.11 Q
3 Rorie Robinson (Herne Hill H) 25.18 Q
4 Blade Ashby (Herne Hill H) 25.38 q
5 Paul Cave (Epsom & Ewell) 26.36 q
6 Billy Holmes (Herne Hill H) 28.67
Under-15 Boys 200 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Edward Baxter-Derrington (Sutton&District) 23.47
2 Rorie Robinson (Herne Hill H) 24.51
3 Julien Allwood (Herne Hill H) 24.61
4 Kristian Wright (Croydon H) 25.09
5 Tom Blocksidge (Sutton&District) 25.51
6 Paul Cave (Epsom & Ewell) 26.08
- Blade Ashby (Herne Hill H) DNS
Under-15 Boys 400 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Rikkie Letch (AldershotF&D) 53.9
2 Connor Vine (AldershotF&D) 56.8
3 Paul Cave (Epsom & Ewell) 57.7
4 Gari Brown (AldershotF&D) 58.9
5 Elliot Welch (Croydon H) 60.1
6 Matthew Wyatt (Epsom & Ewell) 60.7
7 Charlie Corbett (Oxted S) 61.1
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Jordan Maurice (Croydon H) 2:17.29 Q
2 Rikkie Letch (AldershotF&D) 2:18.68 Q
3 Stefan Richards (Epsom & Ewell) 2:18.86 Q
4 Zak Curran (Woking AC) 2:21.42
5 Jack Cosson (Camberley&Dist) 2:27.16
6 Michael Alwin (DorkingMV) 2:28.36
7 Dom Hull (Oxted S) 2:43.15
8 Andrew Baynham (AldershotF&D) 2:52.03
Under-15 Boys 800 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Hugh Baker (DorkingMV) 2:16.23 Q
2 Connor Vine (AldershotF&D) 2:16.37 Q
3 Elliott Woolmer (AldershotF&D) 2:16.84 Q
4 Ed Saywell (HerculesWimb) 2:16.91 q
5 Matthew Wyatt (Epsom & Ewell) 2:17.85 q
6 George James (DorkingMV) 2:27.70
7 Billy Holmes (Herne Hill H) 2:27.70
8 Kegan Lymn (Camberley&Dist) 2:28.65
9 Sandy Kenny (Oxted S) 2:41.99
Under-15 Boys 800 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Rikkie Letch (AldershotF&D) 2:06.14
2 Elliott Woolmer (AldershotF&D) 2:07.23
3 Stefan Richards (Epsom & Ewell) 2:08.97
4 Jordan Maurice (Croydon H) 2:09.54
5 Connor Vine (AldershotF&D) 2:17.36
6 Matthew Wyatt (Epsom & Ewell) 2:17.89
7 Hugh Baker (DorkingMV) 2:18.24
8 Ed Saywell (HerculesWimb) 2:25.47
Under-15 Boys 1500 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Elliott Woolmer (AldershotF&D) 4:24.54
2 Liam White (HerculesWimb) 4:37.24
3 Adam Gye (South London) 4:41.75
4 Nathan Ditton (AldershotF&D) 4:42.46
5 Zak Curran (Woking AC) 4:52.00
6 Marcus Haughton (Sutton&District) 4:57.19
7 Kegan Lymn (Camberley&Dist) 4:57.42
8 Will Mercer (Croydon H) 4:58.05
9 Jack Cosson (Camberley&Dist) 5:01.57
11 Jonathan Dry (AldershotF&D) 5:04.46
12 Oliver Garrod (Epsom & Ewell) 5:10.31
13 Mark Plackett (Croydon H) 5:15.21
14 Chris Bailey (Oxted S) 5:23.79
15 Gregory Campbell (South London) 5:27.17
16 Michael Prentice (Herne Hill H) 5:36.07
17 Jamal Langley (Herne Hill H) 5:50.99
18 Adam Raimondo (Tiffin School) 6:09.04
Under-15 Boys 3000 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Joshua Grace (AldershotF&D) 9:41.27
2 Joe Toomey (HerculesWimb) 9:46.68
3 Liam White (HerculesWimb) 9:55.17
4 Jack Puttock (AldershotF&D) 10:01.83
5 Nathan Ditton (AldershotF&D) 10:08.05
6 Samuel Woods (Herne Hill H) 10:12.03
7 Jonathan Dry (AldershotF&D) 11:00.55
- Adam Raimondo (Tiffin School) DNF
Under-15 Boys 80 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Martin Lay (Epsom & Ewell) 14.07 -0.6
2 Edward Kelly (Sutton&District) 17.67 -0.6
Under-15 Boys High Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Thomas Pearce (Tonbridge AC) 1.55
2 Martin Lay (Epsom & Ewell) 1.45
3 Blade Ashby (Herne Hill H) 1.45
Under-15 Boys Long Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Jonathan Grant (Herne Hill H) 5.83
2 Julien Allwood (Herne Hill H) 5.71
3 Louis Johnson (Walton AC) 5.44
4 Blade Ashby (Herne Hill H) 5.28
5 Samuel Woods (Herne Hill H) 4.49
6 Rohit Naha (Kingston & Poly) 4.35
7 Jack Cosson (Camberley&Dist) 4.27
Under-15 Boys Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Khalil Njoya (Herne Hill H) 12.18
2 Thomas Bullen (South London) 10.49
3 Adam Raimondo (Tiffin School) 8.04
4 Daniel Fisher (Epsom & Ewell) 7.46
Under-15 Boys Discus (1.25kg) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Thomas Bullen (South London) 32.14
2 David Mitchell (Croydon H) 30.46
3 Adam Raimondo (Tiffin School) 20.31
4 Daniel Fisher (Epsom & Ewell) 19.11
Under-15 Boys Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 David Mitchell (Croydon H) 28.80
2 Daniel Fisher (Epsom & Ewell) 18.50
Under-15 Boys Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Martin Lay (Epsom & Ewell) 36.17
2 Rupert Giles (R A&A S) 35.63
3 David Simmonds (Guildford&G) 34.86
4 Aaron Bowers (Croydon H) 33.36
5 David Mitchell (Croydon H) 30.63
6 Thomas Bullen (South London) 28.93
7 Alex Burt (Epsom & Ewell) 25.88
8 Daniel Fisher (Epsom & Ewell) 18.99

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.