SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 October 2018
Surrey County Outdoor Championships - 2007
Under-15 Girls 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Amelia Richards (HerculesWimb) 12.6w 3.9 Q
2 Emma Wakrim (Sutton&District) 13.3w 3.9 Q
3 Georgia Taylor (AldershotF&D) 13.4w 3.9 q
4 Grace King (Sutton&District) 13.5w 3.9 q
5 Soracha Healy (Kingston & Poly) 13.7w 3.9
6 Rosie Smith (Epsom & Ewell) 13.8w 3.9
7 Leanne Bettis (DorkingMV) 14.0w 3.9
Under-15 Girls 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Jessie Knight (Epsom & Ewell) 13.0w +3.1 Q
2 Emily Ashong (Sutton&District) 13.7w +3.1 Q
3 Lauren Thomas (Croydon H) 13.7w +3.1
4 Charlotte Gibbs (Guildford&G) 13.7w +3.1
5 Abi Neate (Guildford&G) 13.8w +3.1
6 Victoria Douglas (Kingston & Poly) 13.9w +3.1
Under-15 Girls 100 Metres HEAT 3
(Kingston, 13 May)
1 Amy Allcock (AldershotF&D) 13.1w +2.7 Q
2 Jessika Downes-Goessl (Croydon H) 13.5w +2.7 Q
3 Emily de Beaux (Guildford&G) 13.6w +2.7
4 Shola Shokoyo (Herne Hill H) 13.7w +2.7
5 Sarah Abrams (AldershotF&D) 14.1w +2.7
6 Giselle Cooper (Guildford&G) 14.3w +2.7
7 Jessica Collins (Guildford&G) 14.3w +2.7
8 Zyan Levy (Croydon H) 14.4w +2.7
Under-15 Girls 100 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Amelia Richards (HerculesWimb) 12.63 +0.7
2 Jessie Knight (Epsom & Ewell) 13.06 +0.7
3 Amy Allcock (AldershotF&D) 13.08 +0.7
4 Jessika Downes-Goessl (Croydon H) 13.51 +0.7
5 Emma Wakrim (Sutton&District) 13.54 +0.7
6 Emily Ashong (Sutton&District) 13.57 +0.7
7 Georgia Taylor (AldershotF&D) 13.65 +0.7
8 Grace King (Sutton&District) 13.75 +0.7
Under-15 Girls 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Amelia Richards (HerculesWimb) 26.90 -2.3 Q
2 Soracha Healy (Kingston & Poly) 28.25 -2.3 Q
3 Jessica McCabe (Guildford&G) 28.56 -2.3
4 Hannah Roberts (Camberley&Dist) 28.95 -2.3
5 Emily Ashong (Sutton&District) 29.23 -2.3
6 Abi Neate (Guildford&G) 29.41 -2.3
7 Claudia Jones (Epsom & Ewell) 33.40 -2.3
Under-15 Girls 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Jessie Knight (Epsom & Ewell) 27.22 -0.6 Q
2 Emily de Beaux (Guildford&G) 27.70 -0.6 Q
3 Emily Gower (AldershotF&D) 27.75 -0.6 q
4 Anna Berry (HerculesWimb) 28.17 -0.6 q
5 Emma Wakrim (Sutton&District) 28.36 -0.6
6 Giselle Cooper (Guildford&G) 30.38 -0.6
7 Katja Schlerf (Kingston & Poly) 30.82 -0.6
8 Hannah Gordon (Epsom & Ewell) 31.49 -0.6
Under-15 Girls 200 Metres HEAT 3
(Kingston, 12 May)
1 Amy Allcock (AldershotF&D) 27.08 -0.7 Q
2 Marion Twenanfoo (Herne Hill H) 28.55 -0.7 Q
3 Iesha Hinds (Croydon H) 28.56 -0.7
4 Charlotte Gibbs (Guildford&G) 28.66 -0.7
5 Rosie Smith (Epsom & Ewell) 28.86 -0.7
6 Grace King (Sutton&District) 29.08 -0.7
7 Mariam el Baghdady (DorkingMV) 31.29 -0.7
8 Seren Bresner (Kingston & Poly) 31.78 -0.7
Under-15 Girls 200 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Amelia Richards (HerculesWimb) 26.46 +0.7
2 Amy Allcock (AldershotF&D) 26.91 +0.7
3 Jessie Knight (Epsom & Ewell) 27.10 +0.7
4 Emily Gower (AldershotF&D) 27.76 +0.7
5 Emily de Beaux (Guildford&G) 28.19 +0.7
6 Soracha Healy (Kingston & Poly) 28.29 +0.7
7 Anna Berry (HerculesWimb) 28.37 +0.7
8 Marion Twenanfoo (Herne Hill H) 28.50 +0.7
Under-15 Girls 800 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Frederica Foster (South London) 2:27.99 Q
2 Laura Suggitt (AldershotF&D) 2:29.06 q
3 Yimika Adewakun (Sutton&District) 2:32.24
4 Madeleine Garner (Kingston & Poly) 2:36.79
5 Sophie McKenna (WindsorSE&H) 2:37.32
6 Nora Nigond (StMRichmond) 3:00.16
Under-15 Girls 800 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Georgia Peel (Woking AC) 2:24.56 Q
2 Harriet Field (South London) 2:28.34 q
3 Ruth Haynes (AldershotF&D) 2:32.48
4 Isobel Stone (Kingston & Poly) 2:40.85
5 Katie Bingle (Guildford&G) 2:45.81
6 Ella Harding (StMRichmond) 2:50.56
Under-15 Girls 800 Metres HEAT 3
(Kingston, 12 May)
1 Laura Burke (WindsorSE&H) 2:23.13 Q
2 Emelia Gorecka (AldershotF&D) 2:25.79 q
3 Emer Kerr (Sutton&District) 2:33.30
4 Georgia Taylor (AldershotF&D) 2:38.49
5 Eloise O'Brien (StMRichmond) 2:47.08
6 Amelia Rosenberg (Woking AC) 2:49.42
Under-15 Girls 800 Metres HEAT 4
(Kingston, 12 May)
1 Adelle Tracey (Guildford&G) 2:26.81 Q
2 Bethan Hubbard (AldershotF&D) 2:27.65 q
3 Cora Harrison (DorkingMV) 2:31.61
4 Amy James (Guildford&G) 2:40.57
5 Chloe Crossman (Guildford&G) 2:47.63
6 Zoe Rice (AldershotF&D) 2:55.49
Under-15 Girls 800 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Adelle Tracey (Guildford&G) 2:19.03
2 Frederica Foster (South London) 2:19.17
3 Georgia Peel (Woking AC) 2:20.06
4 Laura Burke (WindsorSE&H) 2:21.42
5 Harriet Field (South London) 2:22.48
6 Bethan Hubbard (AldershotF&D) 2:23.50
7 Emelia Gorecka (AldershotF&D) 2:23.67
8 Laura Suggitt (AldershotF&D) 2:23.77
Under-15 Girls 1500 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Georgia Peel (Woking AC) 4:42.54
2 Emelia Gorecka (AldershotF&D) 4:44.42
3 Bethan Hubbard (AldershotF&D) 4:56.33
4 Ruth Haynes (AldershotF&D) 4:59.00
5 Catherine Hall (Guildford&G) 4:59.06
6 Hannah Edwards (Herne Hill H) 5:02.36
7 Grace Shephard (Epsom & Ewell) 5:06.32
8 Grace O'Leary (Sutton&District) 5:08.18
9 Philippa de la Rosee (Herne Hill H) 5:11.97
10 Emer Kerr (Sutton&District) 5:13.42
11 Cora Harrison (DorkingMV) 5:14.23
12 Stephanie Espinosa (Kingston & Poly) 5:19.34
13 Helen Wilson (South London) 5:21.53
14 Annie Ashworth (Guildford&G) 5:21.89
15 Armelle Folkes (Herne Hill H) 5:24.89
16 Eloise O'Brien (StMRichmond) 5:32.31
17 Katie Bingle (Guildford&G) 5:40.37
18 Emily Wilkinson (AldershotF&D) 5:54.82
19 Nora Nigond (StMRichmond) 6:06.72
Under-15 Girls 75 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Jessica McCabe (Guildford&G) 12.36
2 Jessie Knight (Epsom & Ewell) 12.47
3 Jessica Collins (Guildford&G) 12.96
4 Sarah Abrams (AldershotF&D) 13.13
5 Claudia Poulter (Kingston & Poly) 13.14
6 Katy McDermott (Guildford&G) 13.67
Under-15 Girls High Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Sarah Abrams (AldershotF&D) 1.47
2 Emily de Beaux (Guildford&G) 1.45
3 = Jessica Collins (Guildford&G) 1.30
3 = Soracha Healy (Kingston & Poly) 1.30
3 = Katy McDermott (Guildford&G) 1.30
3 = Christianne Risman (Guildford&G) 1.30
7 Eleanor Ball (Guildford&G) 1.30
8 Abi Neate (Guildford&G) 1.25
Under-15 Girls Pole Vault FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Rosa Williams (Herne Hill H) 2.30
Under-15 Girls Long Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Amelia Richards (HerculesWimb) 5.16 +1.5
2 Sarah Abrams (AldershotF&D) 5.16w +3.7
3 Christianne Risman (Guildford&G) 4.91 +1.2
4 Marion Twenefoo (Herne Hill H) 4.76 +1.7
5 Victoria Douglas (Kingston & Poly) 4.71
6 Hannah Roberts (Camberley&Dist) 4.51w +2.1
7 Shola Shokoya (Herne Hill H) 4.43 -0.3
8 Jessica Collins (Guildford&G) 4.41 +0.5
9 Abi Neate (Guildford&G) 4.31 -0.3
10 Charlotte Gibbs (Guildford&G) 4.15 +1.3
11 Katy McDermott (Guildford&G) 4.05w 2.8
12 Katja Schlerf (Kingston & Poly) 3.84 +1.7
13 Chloe Crossman (Guildford&G) 3.75
14 Seren Bresner (Kingston & Poly) 3.48
Under-15 Girls Shot Putt (3.25kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Sarah Bridgman (DorkingMV) 9.30
2 Holly Stroud (Guildford&G) 9.00
3 Katie Wren (Guildford&G) 8.70
4 Carla Letheby (Walton AC) 8.45
5 Abi Neate (Guildford&G) 7.03
6 Emma Parish (Herne Hill H) 7.00
7 Hannah Roberts (Camberley&Dist) 6.59
8 Hannah Shephard (Epsom & Ewell) 6.21
9 Flo Penfold (Kingston & Poly) 6.14
Under-15 Girls Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Katie Wren (Guildford&G) 24.16
2 Nazarene Montgomery (Croydon H) 23.70
3 Leanne Bettis (DorkingMV) 22.26
4 Holly Stroud (Guildford&G) 19.73
5 Emma Parish (Herne Hill H) 16.85
6 Giselle Cooper (Guildford&G) 16.23
7 Katy McDermott (Guildford&G) 15.40
8 Hannah Shephard (Epsom & Ewell) 14.41
9 Maddison Taylor (Guildford&G) 14.16
Under-15 Girls Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Carla Letheby (Walton AC) 27.53
2 Holly Stroud (Guildford&G) 26.71
3 Eleanor van Klaveren (Kingston & Poly) 19.22
4 Giselle Cooper (Guildford&G) 18.49
5 Leanne Bettis (DorkingMV) 17.31
6 Emma Parish (Herne Hill H) 15.11

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.