SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 25 August 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2010
Under-20 Men 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 8 May)
1 Oweka Wanogho (Croydon H) 11.06 Q
2 Tom Kennedy (Sutton&District) 11.30 Q
3 AJ Tyson (Herne Hill H) 11.60 Q
4 Liam Coultman (Sutton&District) 12.18
5 Samuel Ajayi (Sutton&District) 12.19
Under-20 Men 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 8 May)
1 Simeon Ramsey-Graham (Herne Hill H) 11.18 Q
2 Andre Gibbs (Croydon H) 11.31 Q
3 Afam Obi-Adewole (South London) 11.39 Q
4 Nesbert Musuwo (Sutton&District) 11.67 q
5 John Whelton (Sutton&District) 11.81 q
Under-20 Men 100 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Oweka Wanogho (Croydon H) 11.12 -2.7
2 Simeon Ramsey-Graham (Herne Hill H) 11.13 -2.7
3 Andre Gibbs (Croydon H) 11.14 -2.7
4 Tom Kennedy (Sutton&District) 11.18 -2.7
5 Afam Obi-Adewole (South London) 11.36 -2.7
6 Nesbert Musuwo (Sutton&District) 11.61 -2.7
7 John Whelton (Sutton&District) 11.86 -2.7
Under-20 Men 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 9 May)
1 Afam Obi-Adewole (South London) 22.58 0.0 Q
2 Simeon Ramsey-Graham (Herne Hill H) 22.83 0.0 Q
3 Andre Gibbs (Croydon H) 23.20 0.0 Q
4 Mark Partridge (Walton AC) 23.48 0.0 q
5 Kyran Mitchell-Nanton (HerculesWimb) 23.91 0.0
Under-20 Men 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 9 May)
1 Oweka Wanogho (Croydon H) 22.76 0.0 Q
2 Richard Agyapong (HerculesWimb) 23.02 0.0 Q
3 Stefan Richards (Epsom & Ewell) 23.07 0.0 Q
4 Tom Kennedy (Sutton&District) 23.12 0.0 q
5 Rorie Robinson (Herne Hill H) 24.09 0.0
6 John Whelton (Sutton&District) 24.89 0.0
Under-20 Men 200 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Simeon Ramsey-Graham (Herne Hill H) 21.80
2 Oweka Wanogho (Croydon H) 22.30
3 Afam Obi-Adewole (South London) 22.54
4 Richard Agyapong (HerculesWimb) 22.73
5 Andre Gibbs (Croydon H) 22.76
6 Tom Kennedy (Sutton&District) 22.83
7 Mark Partridge (Walton AC) 23.21
- Stefan Richards (Epsom & Ewell) DNS
Under-20 Men 400 Metres HEAT 1
(Kingston, 8 May)
1 Stefan Richards (Epsom & Ewell) 52.29 Q
2 Akil Scafe Smith (Herne Hill H) 52.81 Q
3 Neville Harris (Sutton&District) 52.96 Q
4 Kyan Koranteng (Kingston & Poly) 54.08 q
5 Connor Dawkins (Kent AC) 55.44
6 Martin Norman (Walton AC) 57.71
7 Kennoy Lindsay (Croydon H) 60.05
Under-20 Men 400 Metres HEAT 2
(Kingston, 8 May)
1 Rikkie Letch (WindsorSE&H) 50.76 Q
2 Paul Cave (Epsom & Ewell) 52.25 Q
3 Richard Smeaton (Kingston & Poly) 52.50 Q
4 Adam Taylor (Sutton&District) 53.08 q
5 Joshua Dada (Herne Hill H) 54.41
6 Christopher Hall (Kingston & Poly) 65.62
Under-20 Men 400 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Stefan Richards (Epsom & Ewell) 50.89
2 Richard Smeaton (Kingston & Poly) 51.39
3 Neville Harris (Sutton&District) 51.67
4 Akil Scafe Smith (Herne Hill H) 52.38
5 Adam Taylor (Sutton&District) 52.79
- Rikkie Letch (WindsorSE&H) DNF
- Paul Cave (Epsom & Ewell) DNF
- Kyan Koranteng (Kingston & Poly) DNS
Under-20 Men 800 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Ross Franks (StMRichmond) 1:56.08
2 Mickey Reed (AldershotF&D) 1:56.32
3 Elliott Woolmer (WindsorSE&H) 1:56.72
4 Connor Vine (WindsorSE&H) 1:58.70
5 Liam White (HerculesWimb) 1:58.86
6 Adam Taylor (Sutton&District) 1:59.10
7 George Pilling (AldershotF&D) 2:08.31
8 Jack Stevenson (Epsom & Ewell) 2:09.14
Under-20 Men 1500 Metres FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Mickey Reed (AldershotF&D) 3:59.53
2 Josh Gorecki (AldershotF&D) 4:00.17
3 Liam White (HerculesWimb) 4:01.78
4 Elliott Woolmer (WindsorSE&H) 4:06.37
5 Alex Robinson (HerculesWimb) 4:07.40
6 Ian Bailey (AldershotF&D) 4:07.47
7 Nathan Ditton (WindsorSE&H) 4:13.27
8 George Corcoran (Kingston & Poly) 4:13.71
9 William Bussell (Sutton&District) 4:19.45
Under-20 Men 3000 Metres FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Ian Bailey (AldershotF&D) 8:41.96
2 Joe Toomey (HerculesWimb) 9:20.03
3 Nathan Ditton (WindsorSE&H) 9:20.46
4 Adam Gye (South London) 9:28.79
5 Harry Lloyd-Gardner (Reigate Priory) 9:34.68
6 Ollie Garrod (Epsom & Ewell) 9:40.24
7 Jack Puttock (AldershotF&D) 9:42.86
8 Jack-Louis Bourne (South London) 9:48.38
Under-20 Men 110 Metres Hurdles (99.0cm) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Matthew Walcott (Herne Hill H) 14.75
2 Craig Hart (Sutton&District) 16.93
Under-20 Men 400 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Paul Cave (Epsom & Ewell) 59.50
2 Martin Lay (Epsom & Ewell) 64.99
Under-20 Men 2000 Metres Steeplechase FINAL
(Horsham, 12 September)
1 Matthew Calder (Woking AC) 7:28.93
2 Nathan Stone (Herne Hill H) 7:31.30
Under-20 Men High Jump FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Tariq Fadare (Sutton&District) 1.90
2 Kariym Irving (Croydon H) 1.90
3 Martin Lay (Epsom & Ewell) 1.70
Under-20 Men Pole Vault FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Ned Quiney (Croydon H) 4.40
2 Gordon Lester (Kingston & Poly) 3.80
Under-20 Men Long Jump FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Dwyte Smith (Kent AC) 6.56 +1.1
2 Kevin Bangato (Sutton&District) 6.41 +1.0
Under-20 Men Triple Jump FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Babatunde Amosu (Croydon H) 14.74
2 Joe Lawrence (Sutton&District) 14.55
3 Julien Allwood (Herne Hill H) 14.46
4 Nana Nyanteki-Owusu (Croydon H) 14.27
5 Daniel Murray (Sutton&District) 13.03
6 Jamie Otoo (Sutton&District) 12.99
Under-20 Men Shot Putt (6kg) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Temi Ladega (Croydon H) 14.22
2 Kariym Irving (Croydon H) 12.50
3 Thomas Bullen (South London) 11.36
4 Hussein Al-Kemakchi (Kingston & Poly) 10.95
5 Adam Wicks (Kingston & Poly) 8.76
Under-20 Men Discus (1.75kg) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Lawrence Okoye (Croydon H) 47.66
2 Kariym Irving (Croydon H) 40.86
3 Thomas Bullen (South London) 34.40
4 Adam Wicks (Kingston & Poly) 22.12
Under-20 Men Hammer (6kg) FINAL
(Kingston, 8 May)
1 Nathan Featherstone (Epsom & Ewell) 39.21
Under-20 Men Javelin (800g) FINAL
(Kingston, 9 May)
1 Kariym Irving (Croydon H) 51.74
2 Ross Norton (Sutton&District) 49.49
3 David Simmonds (Guildford&G) 40.74

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.