SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 16 October 2018
Surrey County Outdoor Championships - 2012
Under-20 Men 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Tshon Carnegie (Herne Hill H) 11.13 -0.9 Q
2 Joseph Chimkah (South London) 11.38 -0.9 Q
3 Ashley-David Campbell (Herne Hill H) 11.39 -0.9 Q
4 Gift McLaren (South London) 11.59 -0.9 q
5 Jerrell Clarke (Herne Hill H) 11.70 -0.9
6 Eugene Osei-Amevenu (Herne Hill H) 11.75 -0.9
Under-20 Men 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Jonathan Grant (Herne Hill H) 11.16 -0.6 Q
2 Cameron Smith (Croydon H) 11.20 -0.6 Q
3 Tucker Bryant (Kingston & Poly) 11.23 -0.6 Q
4 Courtney Edwards (Herne Hill H) 11.28 -0.6 q
5 Rhys Edwards-Whittle (unattached) 11.74 -0.6
6 Kyle Andrews (Croydon H) 11.80 -0.6
7 Taj Johnson (Herne Hill H) 11.94 -0.6
8 Tyrie Obuks (South London) 12.36 -0.6
Under-20 Men 100 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Cameron Smith (Croydon H) 11.04 -1.1
2 Tshon Carnegie (Herne Hill H) 11.06 -1.1
3 Tucker Bryant (Kingston & Poly) 11.07 -1.1
4 Jonathan Grant (Herne Hill H) 11.20 -1.1
5 Courtney Edwards (Herne Hill H) 11.30 -1.1
6 Joseph Chimkah (South London) 11.37 -1.1
7 Gift McLaren (South London) 11.55 -1.1
Ashley-David Campbell (Herne Hill H) DNS -1.1
Under-20 Men 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Josh Street (South London) 21.38 +0.1 CBP Q
2 Joe Yarde (unattached) 22.78 +0.1 Q
3 Jacob Paul (WindsorSE&H) 22.96 +0.1 Q
4 Tshon Carnegie (Herne Hill H) 23.00 +0.1 q
5 Rhys Edwards-Whittle (unattached) 23.74 +0.1
6 Joshua King (Woking AC) 24.41 +0.1
Under-20 Men 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Tucker Bryant (Kingston & Poly) 22.40 0.0 Q
2 Lolu Oluwole-Ojo (WindsorSE&H) 22.47 0.0 Q
3 Courtney Edwards (Herne Hill H) 23.08 0.0 Q
4 Gift McLaren (South London) 23.57 0.0 q
5 Michael Jansen (Guildford&G) 23.70 0.0
6 Taj Johnson (Herne Hill H) 23.72 0.0
Under-20 Men 200 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Josh Street (South London) 21.43 -0.5
2 Lolu Oluwole-Ojo (WindsorSE&H) 22.02 -0.5
3 Tucker Bryant (Kingston & Poly) 22.18 -0.5
4 Joe Yarde (unattached) 22.64 -0.5
5 Courtney Edwards (Herne Hill H) 22.86 -0.5
6 Jacob Paul (WindsorSE&H) 23.20 -0.5
7 Tshon Carnegie (Herne Hill H) 23.29 -0.5
8 Gift McLaren (South London) 23.56 -0.5
Under-20 Men 400 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Lolu Oluwole-Ojo (WindsorSE&H) 49.40
2 Jonathan Osbourne (HerculesWimb) 49.56
3 Adam Taylor (Sutton&District) 51.28
4 James Tidd (WindsorSE&H) 53.52
5 Joshua King (Woking AC) 53.68
6 Nikolaj Schubert (Kingston & Poly) 55.91
Under-20 Men 800 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Zak Curran (WindsorSE&H) 01:53.51
2 Hugo Fleming (Walton AC) 01:55.85
3 Adam Taylor (Sutton&District) 01:58.95
4 Toby Borthwick (Guildford&G) 02:02.11
5 Alex Penfold (Sutton&District) 02:02.39
6 James Tidd (WindsorSE&H) 02:03.24
7 Joshua Grace (AldershotF&D) 02:04.60
8 Dom Hull (Oxted S) 02:14.38
Under-20 Men 1500 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Joshua Grace (AldershotF&D) 3:59.40
2 Peter Chambers (Croydon H) 4:00.00
3 Henry Pearce (Tonbridge AC) 4:07.40
4 Hugo Fleming (Walton AC) 4:11.30
5 George Corcoran (Kingston & Poly) 4:13.10
6 Richard Ollington (Guildford&G) 4:26.40
7 Hugh Saunders (Oxted S) 4:33.90
8 John Tayleur (Herne Hill H) 4:34.50
Adam Hulin (AldershotF&D) DNF
Under-20 Men 3000 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Ian Bailey (AldershotF&D) 8:40.07
2 Peter Chambers (Croydon H) 8:56.42
3 Mark Plackett (Croydon H) 9:02.18
4 Adam Hulin (AldershotF&D) 9:06.17
5 Sam Eglen (AldershotF&D) 9:11.44
6 Ben Kennard (WindsorSE&H) 9:28.83
Under-20 Men 110 Metres Hurdles (99.0cm) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Blade Ashby (Herne Hill H) 14.92
2 Johnoi Josephs (Sutton&District) 15.95
3 Harry Barnett (Camberley&Dist) 16.80
4 Thomas Rady (Holland Sports) 17.26
Joe Yarde (unattached) DNF
Under-20 Men 400 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Jacob Paul (WindsorSE&H) 53.25 CBP
2 Thomas Rady (Holland Sports) 65.27
Under-20 Men High Jump FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Guy Pearce (HorshamBSH) 1.83
Under-20 Men Pole Vault FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Daniel Ditton (WindsorSE&H) 3.70
2 John Tayleur (Herne Hill H) 2.80
Jack Phipps (Woking AC) NH
Under-20 Men Long Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Elliot Safo (Croydon H) 7.47 +2.0 CBP
2 Oliver Newport (Crawley AC) 7.23w +2.1
3 James Lelliott (WindsorSE&H) 6.86w +2.2
4 Jonathan Grant (Herne Hill H) 6.84 +1.4
5 Jerrell Clarke (Herne Hill H) 6.48 +1.0
6 Javari Cameron (Croydon H) 6.09 +1.4
7 Eugene Osei-Amevenu (Herne Hill H) 4.79 +1.8
Under-20 Men Discus (1.75kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Luke Macaree (Camberley&Dist) 32.67
Under-20 Men Javelin (800g) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Luke Macaree (Camberley&Dist) 44.39

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.