SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 9 December 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2013
Under-17 Women 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 25 May)
1 Imani Lansiquot (Sutton&District) 12.36 -1.5 Q
2 Nicole Davies (Woking AC) 13.14 -1.5 Q
3 Melissa Mendez (Croydon H) 13.34 -1.5 Q
4 Charlotte Davies (Kingston & Poly) 13.87 -1.5
5 Seun Ayo-Ojo (Camberley&Dist) 14.12 -1.5
Under-17 Women 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 25 May)
1 Ashleigh Clarke (Croydon H) 12.71 -1.1 Q
2 Racquel Forbes-Welch (Sutton&District) 12.99 -1.1 Q
3 Michella Obijiaku (Herne Hill H) 13.01 -1.1 Q
4 Katrina Francis (Woking AC) 13.54 -1.1 q
5 Irene Afriye (Croydon H) 13.64 -1.1 q
Under-17 Women 100 Metres FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Imani Lansiquot (Sutton&District) 12.11 -2.4
2 Ashleigh Clarke (Croydon H) 12.46 -2.4
3 Michella Obijiaku (Herne Hill H) 12.57 -2.4
4 Racquel Forbes-Welch (Sutton&District) 12.80 -2.4
5 Melissa Mendez (Croydon H) 13.28 -2.4
6 Nicole Davies (Woking AC) 13.36 -2.4
7 Katrina Francis (Woking AC) 13.53 -2.4
8 Irene Afriye (Croydon H) 15.70 -2.4
Under-17 Women 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 26 May)
1 Ashleigh Clarke (Croydon H) 25.93 -0.8 Q
2 Kyanne Cornwall (Herne Hill H) 28.24 -0.8 Q
3 Laura Darcey (Kingston & Poly) 28.46 -0.8 Q
4 Charlotte Davies (Kingston & Poly) 29.56 -0.8 q
Under-17 Women 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 26 May)
1 Imani Lansiquot (Sutton&District) 25.29 -2.5 Q
2 Michella Obijiaku (Herne Hill H) 26.90 -2.5 Q
3 Katrina Francis (Woking AC) 28.07 -2.5 Q
4 Beatrice Speelmans (AldershotF&D) 28.91 -2.5 q
5 Marcella Cato (South London) 30.16 -2.5
Under-17 Women 200 Metres FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Imani Lansiquot (Sutton&District) 24.86 -2.8
2 Ashleigh Clarke (Croydon H) 25.03 -2.8
3 Michella Obijiaku (Herne Hill H) 26.69 -2.8
4 Katrina Francis (Woking AC) 27.75 -2.8
5 Kyanne Cornwall (Herne Hill H) 28.06 -2.8
6 Charlotte Davies (Kingston & Poly) 28.75 -2.8
Laura Darcey (Kingston & Poly) DNS
Beatrice Speelmans (AldershotF&D) DNS
Under-17 Women 300 Metres FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Jasmine Mitchell (Guildford&G) 42.89
2 Elle Butcher (Kingston & Poly) 43.81
3 Eleanor Arnfield (Kingston & Poly) 44.12
4 Nicola Evans (Camberley&Dist) 44.37
5 Marcella Cato (South London) 50.03
Tabitha Lambe (Sutton&District) DNF
Under-17 Women 800 Metres FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Alice Chandler (Reigate Priory) 02:16.28
2 Lianne Lafreniere (Guildford&G) 02:19.21
3 Pippa Tilney (AldershotF&D) 02:22.93
4 Venice Farr (HerculesWimb) 02:24.84
5 Beatrice Speelmans (AldershotF&D) 02:30.01
6 Matilde Speelmans (AldershotF&D) 02:30.79
7 Florence Skinner (Belgrave H) 02:58.02
Under-17 Women 1500 Metres FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Phoebe Law (Kingston & Poly) 04:53.30
2 Stevie Lawrence (Croydon H) 04:54.06
3 Emma Headley (HerculesWimb) 04:55.57
4 Eloise Milbourn (AldershotF&D) 04:56.65
5 Kathryn Ditton (WindsorSE&H) 04:58.85
6 Tamara Myall (AldershotF&D) 05:07.37
7 Megan Brooke (Woking AC) 05:11.93
8 Francesca Reid-Lloyd (Herne Hill H) 05:15.63
9 Louise Mills (Woking AC) 05:29.59
Pippa Tilney (AldershotF&D) DNF
Under-17 Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Phoebe Law (Kingston & Poly) 10:35.56
2 Eloise Milbourn (AldershotF&D) 10:46.63
3 Kathryn Ditton (WindsorSE&H) 10:59.22
4 Stevie Lawrence (Croydon H) 11:00.54
5 Zoe Illis (HerculesWimb) 11:18.04
6 Francesca Reid-Lloyd (Herne Hill H) 11:36.09
7 Caitlin Critchley (AldershotF&D) 12:49.44
Under-17 Women 80 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Elizabeth Foster (Guildford&G) 12.32 -0.6
2 Hope Sarti (Guildford&G) 12.38 -0.6
3 Taylor Campbell (Croydon H) 13.03 -0.6
4 Laura Darcey (Kingston & Poly) 13.12 -0.6
5 Sophie Hubbard (Belgrave H) 13.16 -0.6
6 Eleanor Arnfield (Kingston & Poly) 13.47 -0.6
7 Marcella Cato (South London) 16.61 -0.6
Under-17 Women 300m Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Elizabeth Foster (Guildford&G) 47.88
2 Lianne Lafreniere (Guildford&G) 48.38
3 Freya Savage (Guildford&G) 49.19
4 Laura Cook (Kingston & Poly) 49.63
Under-17 Women 1500 Metres Steeplechase FINAL
(Carshalton, 7 September)
1 Phoebe Law (Kingston & Poly) 5:15.58 CBP (new event)
2 Lucy Drummond (Epsom & Ewell) 5:54.98
3 Caitlin Critchley (AldershotF&D) 6:07.70
Under-17 Women 4x100M Relay FINAL
(Carshalton, 8 September)
1 Woking AC  51.17
Under-17 Women High Jump FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Phoebe Callaghan-Mills (Kingston & Poly) 1.59
2 Jessica Hall (Guildford&G) 1.55
3 Sophie Hubbard (Belgrave H) 1.55
4 Bobbie Seavill (Guildford&G) 1.45
5 Megan McInnes (Epsom & Ewell) 1.40
Under-17 Women Pole Vault FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Caitlin Dimbleby (Kingston & Poly) 2.80
2 Stevie Lawrence (Croydon H) 2.30
Under-17 Women Long Jump FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Kerri Davidson (Blkhth&Brom) 5.19w +2.3
2 Chloe Last (Woking AC) 5.12w +2.2
3 Hannah Knights (Guildford&G) 4.94 +1.3
4 Monica Hill (Reigate Priory) 4.93w +3.7
5 Kyanne Cornwall (Herne Hill H) 4.89 -0.5
6 Laura Darcey (Kingston & Poly) 4.78w +2.5
7 Sophie Hubbard (Belgrave H) 4.73w +4.5
8 Lucy Weir (Walton AC) 4.70w +2.5
9 Latisha Fleming (Herne Hill H) 4.14 +1.8
10 Marcella Cato (South London) 3.85 +1.7
Under-17 Women Triple Jump FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Kerri Davidson (Blkhth&Brom) 11.70w +4.2 CBP
2 Rhianna Reynolds (Kingston & Poly) 10.54 +1.9
3 Hannah Knights (Guildford&G) 10.29 +1.7
4 Cora Sexton (Croydon H) 9.91 +2.9
Under-17 Women Shot (4kg) FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Michella Obijiaku (Herne Hill H) 10.39
2 Jordyn Robinson (Epsom & Ewell) 8.63
3 Anieshka Mido (Croydon H) 8.45
Under-17 Women Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Cathy Coleman (Guildford&G) 25.56
2 Jordyn Robinson (Epsom & Ewell) 19.99
3 Latisha Fleming (Herne Hill H) 17.50
Under-17 Women Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 26 May)
1 Jordyn Robinson (Epsom & Ewell) 33.32
2 Anieshka Mido (Croydon H) 31.00
3 Emma Fossett (Croydon H) 30.56
4 Cathy Coleman (Guildford&G) 23.80
Under-17 Women Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 25 May)
1 Katie Barrow (AldershotF&D) 36.03
2 Cathy Coleman (Guildford&G) 35.86
3 Emma Fossett (Croydon H) 33.33
4 Ellie Lane (Woking AC) 29.78

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.