SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 17 October 2018
Surrey County Outdoor Championships - 2016
Under-13 Girls 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Faith Price (Herne Hill H) 13.81 -2.4 Q
2 Serena Angoua (Croydon H) 14.19 -2.4 Q
3 Georgia Russell (Walton AC) 14.36 -2.4 Q
4 Sophie Doherty (Kingston & Poly) 14.51 -2.4 Q
5 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 14.60 -2.4 q
6 Kara McIntosh (Guildford&G) 14.79 -2.4 q
7 Isabel Bull (Guildford&G) 14.89 -2.4
8 Fleur Mitchell (AldershotF&D) 14.91 -2.4
Under-13 Girls 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Zipporah Golding (HerculesWimb) 13.69 -2.4 Q
2 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 14.15 -2.4 Q
3 Tara Bartlett (HerculesWimb) 14.31 -2.4 Q
4 Tia Ersser (Sutton&District) 14.34 -2.4 Q
5 Bryony Bovell (Guildford&G) 14.77 -2.4 q
6 Violet Street (Guildford&G) 15.83 -2.4
7 Nellie O'Dwyer (HerculesWimb) 15.85 -2.4
8 Hannah Hegvold (HerculesWimb) 16.18 -2.4
Under-13 Girls 100 Metres HEAT 3
(Kingston, 14 May)
1 India Toasland (Croydon H) 14.2 Q
2 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 14.2 Q
3 Nkasi Onyejekwe (HerculesWimb) 14.5 Q
4 Daisy Little (Guildford&G) 14.6 Q
5 Emily Dillamore (Camberley&Dist) 14.6 q
6 Oluwafunto Olatokun (Guildford&G) 15.4
7 Morgan Taylor Wells (Sutton&District) 15.5
8 Jemima Harcourt (Kingston & Poly) 15.9
Under-13 Girls 100 Metres S-FINAL 1
(Kingston, 14 May)
1 Zipporah Golding (HerculesWimb) 13.57 -2.0 Q
2 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 13.98 -2.0 Q
3 Serena Angoua (Croydon H) 14.07 -2.0 Q
4 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 14.15 -2.0 Q
5 Tia Ersser (Sutton&District) 14.17 -2.0
6 Daisy Little (Guildford&G) 14.24 -2.0
6 Georgia Russell (Walton AC) 14.24 -2.0
8 Kara McIntosh (Guildford&G) 14.92 -2.0
Under-13 Girls 100 Metres S-FINAL 2
(Kingston, 14 May)
1 Faith Price (Herne Hill H) 13.61 -1.0 Q
2 Tara Bartlett (HerculesWimb) 13.94 -1.0 Q
3 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 13.96 -1.0 Q
4 India Toasland (Croydon H) 14.00 -1.0 Q
5 Nkasi Onyejekwe (HerculesWimb) 14.09 -1.0
6 Emily Dillamore (Camberley&Dist) 14.45 -1.0
7 Sophie Doherty (Kingston & Poly) 14.54 -1.0
8 Bryony Bovell (Guildford&G) 14.74 -1.0
Under-13 Girls 100 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Zipporah Golding (HerculesWimb) 13.03 -1.1
2 Faith Price (Herne Hill H) 13.42 -1.1
3 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 13.72 -1.1
4 India Toasland (Croydon H) 13.87 -1.1
5 Tara Bartlett (HerculesWimb) 14.04 -1.1
6 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 14.08 -1.1
7 Serena Angoua (Croydon H) 14.14 -1.1
8 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 14.19 -1.1
Under-13 Girls 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 15 May)
1 Faith Price (Herne Hill H) 28.20 -2.0 Q
2 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 29.03 -2.0 Q
3 Tamira Webster (HerculesWimb) 29.21 -2.0 Q
4 Nkasi Onyejekwe (HerculesWimb) 29.71 -2.0 Q
5 Elisha Perigo (AldershotF&D) 30.50 -2.0
6 Millie Owton (Crawley AC) 31.20 -2.0
7 Lara Chapman (Epsom & Ewell) 31.75 -2.0
8 Jessica Gates (Camberley&Dist) 32.95 -2.0
Under-13 Girls 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 15 May)
1 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 28.74 -3.1 Q
2 Tara Bartlett (HerculesWimb) 29.01 -3.1 Q
3 Emily Dillamore (Camberley&Dist) 29.15 -3.1 Q
4 Ejiro Wanogho (Croydon H) 29.35 -3.1 Q
5 Sophie Doherty (Kingston & Poly) 29.58 -3.1 q
6 Caitlin Paul (Walton AC) 29.67 -3.1 q
7 Shanice Daley (Herne Hill H) 30.76 -3.1
8 Molly McConnon (South London) 32.28 -3.1
Under-13 Girls 200 Metres HEAT 3
(Kingston, 15 May)
1 Katy Beadle (Slough Juniors) 28.45 -1.2 Q
2 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 28.96 -1.2 Q
3 Tia Ersser (Sutton&District) 29.02 -1.2 Q
4 Ellie Head (AldershotF&D) 29.21 -1.2 Q
5 Olivia James (Camberley&Dist) 29.25 -1.2 q
6 Kira Holt (Kingston & Poly) 29.85 -1.2 q
7 Oluwafunto Olatokun (Guildford&G) 30.99 -1.2
Under-13 Girls 200 Metres S-FINAL 1
(Kingston, 15 May)
1 Faith Price (Herne Hill H) 28.01 -2.9 Q
2 Tara Bartlett (HerculesWimb) 28.95 -2.9 Q
3 Tamira Webster (HerculesWimb) 29.13 -2.9 Q
4 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 29.28 -2.9 Q
5 Sophie Doherty (Kingston & Poly) 29.41 -2.9
6 Emily Dillamore (Camberley&Dist) 29.60 -2.9
7 Kira Holt (Kingston & Poly) 30.35 -2.9
8 Ejiro Wanogho (Croydon H) 30.36 -2.9
Under-13 Girls 200 Metres S-FINAL 2
(Kingston, 15 May)
1 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 29.59 -3.5 Q
2 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 29.70 -3.5 Q
3 Ellie Head (AldershotF&D) 29.99 -3.5 Q
4 Katy Beadle (Slough Juniors) 30.08 -3.5 Q
5 Tia Ersser (Sutton&District) 30.48 -3.5
6 Nkasi Onyejekwe (HerculesWimb) 30.97 -3.5
7 Caitlin Paul (Walton AC) 31.20 -3.5
8 Olivia James (Camberley&Dist) 31.20 -3.5
Under-13 Girls 200 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Faith Price (Herne Hill H) 27.70 +0.1
2 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 28.51 +0.1
3 Tara Bartlett (HerculesWimb) 28.58 +0.1
4 Katy Beadle (Slough Juniors) 28.67 +0.1
5 Tamira Webster (HerculesWimb) 28.70 +0.1
6 Lucy Atkins (Kingston & Poly) 28.75 +0.1
7 Ellie Head (AldershotF&D) 29.03 +0.1
8 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 29.49 +0.1
Under-13 Girls 800 Metres HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Phoebe Matravers (Guildford&G) 2:33.63 Q
2 Olivia James (Camberley&Dist) 2:34.31 q
3 Poppy Craig-McFeely (Herne Hill H) 2:34.61 q
4 Tia Hansford (AldershotF&D) 2:37.05
5 Holly Landon (WindsorSE&H) 2:40.63
6 Valerie Parocki (HerculesWimb) 2:50.37
7 Shanice Daley (Herne Hill H) 3:07.05
Under-13 Girls 800 Metres HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Jules Rabey (Camberley&Dist) 2:32.36 Q
2 Gabriella Thoburn (South London) 2:34.38 q
3 Freya John (Kingston & Poly) 2:34.88 q
4 Kyra Sethna-Mcintosh (Croydon H) 2:35.37
5 Holly Sutton Trott (Blkhth&Brom) 2:41.44
6 Oluwafunto Olatokun (Guildford&G) 2:54.23
7 Cate Coverley (HerculesWimb) 3:04.89
Under-13 Girls 800 Metres HEAT 3
(Kingston, 14 May)
1 Layla Wilkinson (Herne Hill H) 2:33.18 Q
2 Albane Fery (HerculesWimb) 2:41.08
3 Cariad Norris (Guildford&G) 2:43.85
4 Millie Owton (Crawley AC) 2:47.34
5 Jessica Gates (Camberley&Dist) 2:54.27
6 Isla Simpson (HerculesWimb) 2:57.97
7 Sasha Howard (Croydon H) 2:58.59
Under-13 Girls 800 Metres HEAT 4
(Kingston, 14 May)
1 Francesca Evered (Reigate Priory) 2:37.91 Q
2 Anna Thomas (Camberley&Dist) 2:39.01
3 Emily Dillamore (Camberley&Dist) 2:45.89
4 Anya Stacey (HerculesWimb) 2:50.38
5 Molly McConnon (South London) 2:55.65
6 Leanne Moore (Croydon H) 2:58.76
Under-13 Girls 800 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Layla Wilkinson (Herne Hill H) 2:24.04
2 Jules Rabey (Camberley&Dist) 2:31.08
3 Phoebe Matravers (Guildford&G) 2:31.95
4 Francesca Evered (Reigate Priory) 2:34.80
5 Freya John (Kingston & Poly) 2:37.22
6 Gabriella Thoburn (South London) 2:38.82
7 Poppy Craig-McFeely (Herne Hill H) 2:39.68
8 Olivia James (Camberley&Dist) 2:40.14
Under-13 Girls 1500 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Maisie Collis (Herne Hill H) 4:52.7 CBP
2 Olivia Thompson (South London) 4:55.4
3 Susannah Lecoutre (Guildford&G) 4:57.0
4 Pippa Roessler (Reigate Priory) 5:04.2
5 Emma Wilson (Camberley&Dist) 5:13.9
6 Iona Agius (South London) 5:20.1
7 Charlotte Borgars (AldershotF&D) 5:21.6
8 Ellen Weir (HerculesWimb) 5:24.5
9 Hannah Woolley (AldershotF&D) 5:26.4
10 Jessica Butland (Herne Hill H) 5:30.9
11 Madeleine Casey (HerculesWimb) 5:43.2
12 Freya Daines (AldershotF&D) 5:43.8
13 Amelia Middleton (Croydon H) 5:45.0
14 Amelie Hartley (South London) 5:45.7
15 Elena Hartley (South London) 5:49.3
16 Millie Thorpe (HerculesWimb) 5:55.6
17 Alix Baccardax (Kingston & Poly) 6:06.3
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Violet Street (Guildford&G) 12.5 Q
2 Naomi Townend (Guildford&G) 12.8 Q
3 Bryony Bovell (Guildford&G) 13.0 Q
4 India Toasland (Croydon H) 13.1 q
5 Millie Owton (Crawley AC) 13.1 q
6 Jessica Gates (Camberley&Dist) 15.5
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Caitlin Paul (Walton AC) 12.3 Q
2 Isabel Bull (Guildford&G) 12.7 Q
3 Lorraine Bonsu (Croydon H) 13.5 Q
4 Marlene Lange (Guildford&G) 13.6
5 Katya Millard (Herne Hill H) 14.3
Under-13 Girls 70 Metres Hurdles (68.5cm) FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Violet Street (Guildford&G) 12.14 -1.2
2 Caitlin Paul (Walton AC) 12.37 -1.2
3 Isabel Bull (Guildford&G) 12.37 -1.2
4 Bryony Bovell (Guildford&G) 12.71 -1.2
5 India Toasland (Croydon H) 12.72 -1.2
6 Millie Owton (Crawley AC) 13.52 -1.2
7 Lorraine Bonsu (Croydon H) 13.58 -1.2
- Naomi Townend (Guildford&G) DNS
Under-13 Girls 3000 Metres Walk FINAL
(Carshalton, 11 September)
1 Isobel Elliott (AldershotF&D) 19:41.37 CBP
Under-13 Girls 4x100M Relay FINAL
(Carshalton, 10 September)
1 Herne Hill Harriers 54.48
2 Sutton & District AC 55.33
3 Kingston AC & Polytechnic H 58.17
4 Waverley Harriers 59.60
- Hercules Wimbledon AC DQ 170(7)
Under-13 Girls 4 X 200 Metres Relay FINAL
(Carshalton, 10 September)
1 Kingston AC & Polytechnic H 1:59.16
2 Herne Hill Harriers 2:01.60
3 Sutton & District AC 2:02.32
Under-13 Girls High Jump FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Joanna Hay (Camberley&Dist) 1.40
2 Imogen Kingston (Guildford&G) 1.30
3 Allie Collins (Herne Hill H) 1.30
4 Kira Holt (Kingston & Poly) 1.25
5 Darcey O'Shea (HerculesWimb) 1.25
6 Jemima Harcourt (Kingston & Poly) 1.20
7 Sasha Howard (Croydon H) 1.20
8 Cariad Norris (Guildford&G) 1.10
9 Oluwafunto Olatokun (Guildford&G) 1.10
Under-13 Girls Long Jump FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Daisy Little (Guildford&G) 4.61 +0.6
2 Maya James (Camberley&Dist) 4.39 +0.5
3 Katy Beadle (Slough Juniors) 4.38 +2.4
4 Ellie Head (AldershotF&D) 4.19 +1.5
5 Millie Owton (Crawley AC) 4.19 +1.9
6 Bryony Bovell (Guildford&G) 4.17 +0.6
7 Farrah Martin (Herne Hill H) 4.04 +1.2
8 Olivia Howlett (Blkhth&Brom) 4.01 +1.4
9 Jessica Gates (Camberley&Dist) 3.98 +1.8
10 Morgan Taylor Wells (Sutton&District) 3.98 +1.6
11 Tamia Meggie-Graham (Croydon H) 3.95 +1.9
12 Joanna Hay (Camberley&Dist) 3.93 +2.2
13 Violet Street (Guildford&G) 3.87 +1.2
14 Georgia Russell (Walton AC) 3.85 +2.3
15 Caitlin Paul (Walton AC) 3.77 +1.1
16 Olivia James (Camberley&Dist) 3.58 +0.9
17 Adaeze Onyejekwe (HerculesWimb) 3.49 +1.9
18 Allie Collins (Herne Hill H) 3.45 +2.0
19 Sasha Howard (Croydon H) 3.44 +2.8
20 Jemima Harcourt (Kingston & Poly) 3.42 +1.3
21 Lara Chapman (Epsom & Ewell) 2.33 +0.9
Under-13 Girls Shot Putt (2.72kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Georgia Russell (Walton AC) 7.41
2 Allie Collins (Herne Hill H) 7.40
3 Isabel Bull (Guildford&G) 6.76
4 Morgan Taylor Wells (Sutton&District) 6.54
5 Marlene Lange (Guildford&G) 6.37
6 Lara Chapman (Epsom & Ewell) 5.14
Under-13 Girls Discus (0.75kg) FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Maya James (Camberley&Dist) 22.43
2 Georgia Russell (Walton AC) 17.26
3 Marlene Lange (Guildford&G) 15.26
4 Eva Holland (Herne Hill H) 15.23
5 Phoebe Matravers (Guildford&G) 13.95
Under-13 Girls Javelin (400g) FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Eliza Sutton (Guildford&G) 27.49
2 Maya James (Camberley&Dist) 25.83
3 Eva Holland (Herne Hill H) 24.48
4 Emily Callaghan (Herne Hill H) 23.01
5 Kara McIntosh (Guildford&G) 19.35
6 Sasha Howard (Croydon H) 13.31

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.