SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 23 June 2018
Surrey County Outdoor Championships - 2017
Under-20 Men 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Romell Glave (Croydon H) 10.64 -2.6 Q
2 Samir Williams (Croydon H) 10.91 -2.6 Q
3 Kaylen Francis (Sutton&District) 11.40 -2.6 Q
4 Elliot Bailey (Croydon H) 11.78 -2.6 q
5 Troy Reid (Herne Hill H) 11.81 -2.6 q
Under-20 Men 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Chuks Ajeh (Croydon H) 11.50 -2.7 Q
2 Luke Kelly (Guildford&G) 11.69 -2.7 Q
3 Tyrese Lowe (Herne Hill H) 11.80 -2.7 Q
4 Harry Callanan (South London) 11.82 -2.7
Under-20 Men 100 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Romell Glave (Croydon H) 10.51 -0.6
2 Samir Williams (Croydon H) 10.78 -0.6
3 Kaylen Francis (Sutton&District) 11.19 -0.6
4 Chuks Ajeh (Croydon H) 11.38 -0.6
5 Luke Kelly (Guildford&G) 11.55 -0.6
6 Tyrese Lowe (Herne Hill H) 11.69 -0.6
7 Elliot Bailey (Croydon H) 11.73 -0.6
- Troy Reid (Herne Hill H) DNS
Under-20 Men 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Romell Glave (Croydon H) 22.64 -2.2 Q
2 Sharif Quansah (South London) 22.88 -2.2 Q
3 Jameel Hussey (HerculesWimb) 22.89 -2.2 Q
4 Will Stapleton (Kingston & Poly) 23.12 -2.2 q
5 Luke Kelly (Guildford&G) 23.33 -2.2 q
6 Thomas Westerman (Guildford&G) 23.55 -2.2
7 Eric Hammond-Sarfo (Sutton&District) 23.94 -2.2
Under-20 Men 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Samir Williams (Croydon H) 22.59 -2.0 Q
2 Kaylen Francis (Sutton&District) 22.90 -2.0 Q
3 Harry Callanan (South London) 23.39 -2.0 Q
4 Elliot Bailey (Croydon H) 23.67 -2.0
5 Jonty Mitchell (Guildford&G) 24.08 -2.0
6 James Vancliff (Holland Sports) 24.14 -2.0
Under-20 Men 200 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Romell Glave (Croydon H) 21.34 -0.1 CBP
2 Samir Williams (Croydon H) 22.06 -0.1
3 Sharif Quansah (South London) 22.52 -0.1
4 Jameel Hussey (HerculesWimb) 22.59 -0.1
5 Kaylen Francis (Sutton&District) 22.76 -0.1
6 Will Stapleton (Kingston & Poly) 22.88 -0.1
7 Luke Kelly (Guildford&G) 23.31 -0.1
8 Harry Callanan (South London) 23.50 -0.1
Under-20 Men 400 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Micah Francis-Dwyer (Croydon H) 51.94 Q
2 Will Stapleton (Kingston & Poly) 52.11 Q
3 Harry Boyd (Guildford&G) 52.47 Q
4 James Vancliff (Holland Sports) 52.82 q
5 Jamie West (Walton AC) 55.88
Under-20 Men 400 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Charlie Feinson (Walton AC) 52.49 Q
2 Rafe Scott (Guildford&G) 53.46 Q
3 Thomas Westerman (Guildford&G) 53.50 Q
4 Yasser Qureshi (Sutton&District) 54.20 q
Under-20 Men 400 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Micah Francis-Dwyer (Croydon H) 50.45
2 Will Stapleton (Kingston & Poly) 51.03
3 Thomas Westerman (Guildford&G) 51.08
4 Charlie Feinson (Walton AC) 51.17
5 Harry Boyd (Guildford&G) 51.60
6 Rafe Scott (Guildford&G) 53.12
7 Yasser Qureshi (Sutton&District) 56.02
8 James Vancliff (Holland Sports) 57.44
Under-20 Men 800 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Ricky Lutakome (Sutton&District) 1:58.86
2 Harry Boyd (Guildford&G) 2:01.13
3 Oliver Percival (AldershotF&D) 2:02.04
4 Jordan Allen (Sutton&District) 2:04.36
5 Sam Birch (South London) 2:04.92
6 Mark Jacoby (Walton AC) 2:08.99
7 Lucas Jeffs (HerculesWimb) 2:10.92
8 Oliver Appleby (DorkingMV) 2:13.45
9 Cameron Chisholm (Walton AC) 2:16.79
Under-20 Men 1500 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Oliver Percival (AldershotF&D) 4:10.97
2 Lewis Reid (AldershotF&D) 4:12.39
3 Harry Grace (AldershotF&D) 4:18.43
4 Isaac Mammen (Walton AC) 4:30.75
Under-20 Men 3000 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Samuel Cheesman (Guildford&G) 9:08.97
2 Cameron Gibson (Guildford&G) 9:31.13
3 Matt Pharaoh (Walton AC) 9:31.55
4 Daniel Cooke (Camberley&Dist) 9:35.70
5 George Chaplin (Kingston & Poly) 10:17.43
Under-20 Men 110 Metres Hurdles (99.0cm) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Robert Sakala (Croydon H) 14.40 -2.2
2 Darren Meaklim (Kingston & Poly) 15.52 -2.2
Under-20 Men 400 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Tyri Donovan (WindsorSE&H) 54.65
2 Darren Meaklim (Kingston & Poly) 60.20
3 Rafe Scott (Guildford&G) 61.93
Under-20 Men 4 X 200 Metres Relay FINAL
(Carshalton, 10 September)
1 Guildford & Godalming AC 01:36.88
2 Kingston AC & Polytechnic Harriers 01:42.80
Under-20 Men High Jump FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Olalekan Ogunlana (Croydon H) 1.90
2 Rafe Scott (Guildford&G) 1.75
- Aaron Brown (Herne Hill H) NH
Under-20 Men Pole Vault FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 William Gwynne (Kingston & Poly) 4.50
2 Emmanuel Thomas (Croydon H) 4.30
Under-20 Men Long Jump FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Alex Meaklim (Kingston & Poly) 6.49 -0.2
2 Eric Hammond-Sarfo (Sutton&District) 6.10 +0.3
Under-20 Men Triple Jump FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Alex Meaklim (Kingston & Poly) 13.65 +1.0
Under-20 Men Shot Putt (6kg) FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Dejean Marshall-Brown (Herne Hill H) 12.87
2 Alexander Wiafe (Croydon H) 11.96
Under-20 Men Discus (1.75kg) FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Dejean Marshall-Brown (Herne Hill H) 34.83
2 Alexander Wiafe (Croydon H) 25.40
Under-20 Men Hammer (6kg) FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Peter Cassidy (Guildford&G) 59.83
Under-20 Men Javelin (800g) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Olalekan Ogunlana (Croydon H) 53.96
2 Jonty Mitchell (Guildford&G) 37.38

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.