SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2017
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 17 August 2017
Surrey County Outdoor Championships - 2017
Under-20 Women 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Charmont Webster-Tape (Sutton&District) 12.22 0.0 Q
2 Cheyanne Evans-grey (Herne Hill H) 12.47 0.0 Q
3 Tosin Salami (Croydon H) 12.47 0.0 Q
4 Leah Teibowei (South London) 13.19 0.0 q
5 Amy Louise Brown (Woking AC) 13.67 0.0
Under-20 Women 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Olivia Okoli (Guildford&G) 12.1 -0.6 Q
2 Jazz Crawford (Blkhth&Brom) 12.44 -0.6 Q
3 Lucy Hoad (Sutton&District) 12.62 -0.6 Q
4 Natasha Alfred (Herne Hill H) 12.75 -0.6 q
Under-20 Women 100 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Olivia Okoli (Guildford&G) 11.9mt -0.7 CBP
2 Charmont Webster-Tape (Sutton&District) 12.2mt -0.7
3 Jazz Crawford (Blkhth&Brom) 12.4mt -0.7
4 Cheyanne Evans-Grey (Herne Hill H) 12.46
5 Tosin Salami (Croydon H) 12.58
6 Lucy Hoad (Sutton&District) 12.63
7 Natasha Alfred (Herne Hill H) 12.64
8 Leah Teibowei (South London) 13.24
Under-20 Women 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 13 May)
1 Olivia Okoli (Guildford&G) 24.56 -1.2 Q
2 Charmont Webster-Tape (Sutton&District) 25.63 -1.2 Q
3 Lucy Hoad (Sutton&District) 25.65 -1.2 Q
4 Jazz Crawford (Blkhth&Brom) 25.89 -1.2 q
5 Amy Louise Brown (Woking AC) 27.37 -1.2 q
Under-20 Women 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 13 May)
1 Jemma Wood (Guildford&G) 25.16 -0.5 Q
2 Ellie Grove (Guildford&G) 25.32 -0.5 Q
3 Chanice Gordon (Croydon H) 27.23 -0.5 Q
4 Leah Teibowei (South London) 28.06 -0.5
5 Adana Iweanya (WindsorSE&H) 29.03 -0.5
Under-20 Women 200 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Olivia Okoli (Guildford&G) 24.55 +0.2 CBP
2 Ellie Grove (Guildford&G) 25.05 +0.2
3 Jemma Wood (Guildford&G) 25.19 +0.2
4 Lucy Hoad (Sutton&District) 25.49 +0.2
5 Charmont Webster-Tape (Sutton&District) 25.73 +0.2
6 Chanice Gordon (Croydon H) 26.75 +0.2
7 Amy Louise Brown (Woking AC) 27.47 +0.2
- Jazz Crawford (Blkhth&Brom) DNS
Under-20 Women 400 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Ellie Grove (Guildford&G) 56.74
2 Mollie O'Sullivan (Herne Hill H) 58.24
3 Stephanie Fisher (Blkhth&Brom) 58.91
4 Jasmine Mitchell (Guildford&G) 59.16
5 Isabella Busa (Kingston & Poly) 60.61
6 Georgia Bell (Sutton&District) 60.68
Under-20 Women 800 Metres FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Mollie O'Sullivan (Herne Hill H) 2:14.19
2 Sophie Dowle (Crawley AC) 2:15.67
3 Charlotte Dannatt (Camberley&Dist) 2:16.68
4 Julia Tomczak (South London) 2:19.35
5 Molly Pocock (AldershotF&D) 2:20.60
6 Olivia Dowle (Crawley AC) 2:21.45
7 Rebecca Keddie (Kingston & Poly) 2:22.19
8 Lowri Morris (DorkingMV) 2:28.63
Under-20 Women 1500 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Eugenie Cockle (AldershotF&D) 4:46.29
2 Julia Tomczak (South London) 4:48.41
3 Evie Higton (AldershotF&D) 5:17.09
4 Lucy Wagstaff (AldershotF&D) 5:22.52
5 Ellie Jennings (Kingston & Poly) 6:07.69
Under-20 Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Charlotte Dannatt (Camberley&Dist) 10:12.39
2 Nancy Scott (AldershotF&D) 10:28.78
3 Jessica Robinson (Guildford&G) 10:40.49
4 Tatiana Cooke (Herne Hill H) 10:53.72
Under-20 Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 13 May)
1 Sophie Elliss (Croydon H) 14.29 -0.8 CBP =
2 Megan Hildrew (Guildford&G) 14.49 -0.8
3 Sonyce Archer (Croydon H) 16.15 -0.8
4 Lohita Allen-Aigbodion (South London) 16.26 -0.8
Under-20 Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Stephanie Fisher (Blkhth&Brom) 64.48
2 Jasmine Mitchell (Guildford&G) 65.49
3 Emma Jardine (Epsom & Ewell) 75.32
4 Lois Drummie (E Grinstead) 75.92
5 Olivia Dowle (Crawley AC) 77.93
Under-20 Women High Jump FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Florie Craddock (Herne Hill H) 1.45
Under-20 Women Pole Vault FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Maryanne Eve (Woking AC) 3.00
2 Anousha Wardley (Reigate Priory) 2.90
3 Florie Craddock (Herne Hill H) 2.40
Under-20 Women Long Jump FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Sonyce Archer (Croydon H) 5.10 +0.2
2 Rhianna Reynolds (Kingston & Poly) 4.70 -0.4
3 Sophia Herouvin (Dorking MV) 4.46 -0.3
4 Joyce Kalombo (Herne Hill H) 4.01 -0.2
Under-20 Women Triple Jump FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Megan Hildrew (Guildford&G) 11.55 -0.3
2 Ola Olufemi-Krakue (Croydon H) 11.09 -0.1
3 Sonyce Archer (Croydon H) 11.01 -0.2
4 Rhianna Reynolds (Kingston & Poly) 10.21 -0.4
5 Kyah Ellis (Woking AC) 10.10 -0.2
6 Joyce Kalombo (Herne Hill H) 7.97 -0.5
Under-20 Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Sophie Mace (Walton AC) 11.61
2 Denisha Marshall-Brown (Herne Hill H) 10.97
3 Susanna Crayton (Dorking MV) 8.38
4 Adana Iweanya (WindsorSE&H) 5.51
Under-20 Women Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Sophie Mace (Walton AC) 44.84 CBP
2 Denisha Marshall-Brown (Herne Hill H) 29.45
3 Frankie Evans (South London) 29.33
4 Susanna Crayton (Dorking MV) 24.20
Under-20 Women Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Sophie Mace (Walton AC) 48.77
2 Cathy Coleman (Guildford&G) 48.04
3 Jessica Westley (Kingston & Poly) 38.10
4 Eleanor Frame (Guildford&G) 38.03
5 Tori Rose Ellis (Woking AC) 29.41
6 Frankie Evans (South London) 28.90
Under-20 Women Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 13 May) Result Card
1 Charlotte Willis-Sloanes (Kingston & Poly) 28.84
2 Rianna Saunders (Sutton&District) 25.80

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.