SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 19 May 2019
Surrey County Outdoor Championships - 2019
Under-20 Women 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 12 May)
1 Ore Adamson (Herne Hill H) 12.67 +1.1 Q
2 Ines Zepa (Croydon H) 12.85 +1.1 Q
3 Rebecca Afriyie (HerculesWimb) 13.38 +1.1 Q
4 Shadee Cloe Etta (Guildford&G) 13.55 +1.1 q
5 Olivia Drigui (HerculesWimb) 13.92 +1.1
Under-20 Women 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 12 May)
1 Naomi Owolabi (Croydon H) 12.44 +1.4 Q
2 Emily Read (Woking AC) 12.67 +1.4 Q
3 Megan French (South London) 12.81 +1.4 Q
4 Safyre Forrester Jackson (Sutton&District) 13.03 +1.4 q
Under-20 Women 100 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Naomi Owolabi (Croydon H) 12.49 -0.8
2 Emily Read (Woking AC) 12.73 -0.8
3 Ore Adamson (Herne Hill H) 12.74 -0.8
4 Megan French (South London) 12.91 -0.8
5 Ines Zepa (Croydon H) 13.10 -0.8
6 Safyre Forrester Jackson (Sutton&District) 13.14 -0.8
7 Rebecca Afriyie (HerculesWimb) 13.59 -0.8
8 Shadee Cloe Etta (Guildford&G) 13.99 -0.8
Under-20 Women 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 11 May)
1 Davina Ansah (Croydon H) 25.75 -1.2 Q
2 Rhiannon Gayle (Croydon H) 25.87 -1.2 Q
3 Safyre Forrester Jackson (Sutton&District) 27.38 -1.2
4 Maddy Nunan (Holland Sports) 27.67 -1.2
5 Olivia Drigui (HerculesWimb) 29.55 -1.2
Under-20 Women 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 11 May)
1 Kayla Bowley (Croydon H) 25.20 -2.2 Q
2 Louisa Stoney (Kingston & Poly) 25.79 -2.2 Q
3 Chira Hussey (Herne Hill H) 25.98 -2.2 q
4 Megan French (South London) 26.91 -2.2 q
5 Rebecca Afriyie (HerculesWimb) 27.54 -2.2
Under-20 Women 200 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Davina Ansah (Croydon H) 25.35 -3.5
2 Kayla Bowley (Croydon H) 25.47 -3.5
3 Rhiannon Gayle (Croydon H) 26.06 -3.5
4 Louisa Stoney (Kingston & Poly) 26.25 -3.5
5 Chira Hussey (Herne Hill H) 26.36 -3.5
6 Megan French (South London) 27.13 -3.5
Under-20 Women 400 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Louisa Stoney (Kingston & Poly) 59.28
2 Annabel Hobday (Herne Hill H) 60.92
3 Beatrice Maynard (Holland Sports) 63.81
4 Lauren Flack (Epsom & Ewell) 65.46
Under-20 Women 800 Metres FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Katie Hopkins (Woking AC) 02:13.71
2 Olivia McDonald (Guildford&G) 02:15.79
3 Ellie Sakaria (Guildford&G) 02:16.64
4 Annabel Hobday (Herne Hill H) 02:18.07
5 Dominique Corradi (Sutton&District) 02:20.80
6 Charlotte Vaughan (Walton AC) 02:23.63
7 Rose Williams (Guildford&G) 02:25.10
8 Rachel Pharaoh (Walton AC) 02:25.89
Under-20 Women 1500 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Alexandra Brown (Herne Hill H) 04:28.55 CBP
2 Charlotte Alexander (Herne Hill H) 04:35.72
3 Charlotte Griffiths (Guildford&G) 04:42.54
4 Katriona Brown (AldershotF&D) 04:47.92
5 Emmie Savory (WindsorSE&H) 04:57.37
6 Isobel Stockley (Epsom & Ewell) 05:02.90
Under-20 Women 3000 Metres FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Phoebe Anderson (Herne Hill H) 10:09.71
2 Ruby Wyles (Guildford&G) 10:45.17
3 Ciara Mulvihill (Woking AC) 11:31.20
Under-20 Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Mallory Cluley (Blkhth&Brom) 15.14 -2.5
2 Lucy Tunnacliffe (Kingston & Poly) 16.64 -2.5
3 Freya Smith (Camberley&Dist) 17.31 -2.5
4 Phoebe Schofield (Kingston & Poly) 17.45 -2.5
Under-20 Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Marcey Winter (Guildford&G) 60.90 CBP
2 Alice Hillary (WindsorSE&H) 70.76
3 Henrietta Owen (Woking AC) 71.05
4 Phoebe Schofield (Kingston & Poly) 72.90
Under-20 Women Pole Vault FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Georgia Duthie (Sutton&District) 2.90
2 Hannah Griffin (Crawley AC) 2.80
3 Flora Anghileri-Jarman (Kingston & Poly) 2.60
4 Sophie Hepher (Sutton&District) 2.60
Under-20 Women Long Jump FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Ore Adamson (Herne Hill H) 5.84 +3.9
2 Lucy Tunnacliffe (Kingston & Poly) 5.61 +1.4
3 Olivia Chessell (Sutton&District) 5.52 +1.4
Under-20 Women Triple Jump FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Ola Olufemi-Krakue (Croydon H) 11.18
2 Rhianna Reynolds (Kingston & Poly) 10.75
3 Hannah Griffin (Crawley AC) 10.68
4 Hannah Lester (Kingston & Poly) 9.81
5 Kyrra-Rhianne Crawford (Croydon H) 9.42
Under-20 Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Pippa Earley (Kingston & Poly) 10.84
2 Joanna Barnaby (South London) 10.44
3 Lucy Tunnacliffe (Kingston & Poly) 9.62
Under-20 Women Discus (1kg) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Tait Jones (Shaft.Barnet) 39.16
2 Amelia Watson (Crawley AC) 19.74
Under-20 Women Hammer (4kg) FINAL
(Kingston, 12 May)
1 Jessica Pelham (Guildford&G) 37.01
2 Nicola Bell (Walton AC) 36.61
3 Tori-Rose Ellis (Woking AC) 33.85
Under-20 Women Javelin (600g) FINAL
(Kingston, 11 May)
1 Nicola Bell (Walton AC) 43.12 CBP
2 Florence Baulk (Woking AC) 36.44
3 Pippa Earley (Kingston & Poly) 35.99
4 Lucy West (Guildford&G) 23.69
5 Lucy Tunnacliffe (Kingston & Poly) 23.52
6 Sarah Eve (Woking AC) 23.18

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.