SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2019
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 19 November 2019
Surrey County Combined Events Championships - 1978
Junior Girls Pentathlon FINAL
(Motspur Pk, 30 April)
1 Sandra French (Feltham AC) 3338pts
2 S Evans (Sutton&Cheam) 2772pts
3 Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 2720pts
4 N Daubney (DorkingStP) 2713pts
5 Amanda Tingay (Surrey Beagles) 2544pts
6 P Peacock (Selsonia LAC) 2509pts
7 S Hallam (Sutton&Cheam) 2499pts
8 A Gibbons (Woking AC) 2462pts
9 J Templeman (Epsom & Ewell) 2262pts
10 Joanne Newcombe (Walton AC) 2161pts
11 C Watson (Epsom & Ewell) 2135pts
12 Victoria Lee (Woking AC) 2040pts
13 J Archer (HerculesWimb) 2022pts
14 R Ralph (AldershotF&D) 2004pts
15 C Banks (Surrey Beagles) 1991pts
16 S Fisher (Woking AC) 1775pts
17 = J Osborne (Walton AC) 1743pts
17 = K Smith (Bracknell AC) 1743pts
19 S Evans (Sutton&Cheam) 1722pts
20 F Gale (Woking AC) 1633pts
21 C Best (Woking AC) 1597pts
22 J Beeson (Woking AC) 1353pts
Junior Girls Pentathlon Event No 1 75 Metres Hurdles (76.2cm)
(Motspur Pk, 29 April)
Sandra French (Feltham AC) 12.2 652pts
S Evans (Sutton&Cheam) 13.1 558pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 13.1 558pts
P Peacock (Selsonia LAC) 13.3 539pts
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 13.3 539pts
A Gibbons (Woking AC) 13.4 530pts
N Daubney (DorkingStP) 13.4 530pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 13.6 511pts
S Evans (Sutton&Cheam) 13.7 502pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 13.9 489pts
J Osborne (Walton AC) 14.0 480pts
Victoria Lee (Woking AC) 14.0 480pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 14.2 463pts
C Watson (Epsom & Ewell) 14.5 438pts
R Ralph (AldershotF&D) 14.6 430pts
C Banks (Surrey Beagles) 15.5 362pts
K Smith (Bracknell AC) 16.5 294pts
C Best (Woking AC) 16.7 282pts
S Fisher (Woking AC) 16.7 282pts
J Archer (HerculesWimb) 17.0 263pts
F Gale (Woking AC) 17.1 257pts
J Beeson (Woking AC) 17.5 234pts
Junior Girls Pentathlon Event No 2 Shot Putt (4kg)
(Motspur Pk, 29 April)
Sandra French (Feltham AC) 8.88 511pts
K Smith (Bracknell AC) 8.18 459pts
C Watson (Epsom & Ewell) 7.46 404pts
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 7.41 400pts
A Gibbons (Woking AC) 8.33 394pts
N Daubney (DorkingStP) 7.09 374pts
J Archer (HerculesWimb) 7.14 379pts
S Evans (Sutton&Cheam) 6.65 338pts
P Peacock (Selsonia LAC) 6.56 331pts
S Evans (Sutton&Cheam) 6.29 308pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 6.16 297pts
F Gale (Woking AC) 6.27 306pts
Victoria Lee (Woking AC) 6.10 292pts
J Osborne (Walton AC) 5.86 270pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 5.84 269pts
S Fisher (Woking AC) 5.84 269pts
R Ralph (AldershotF&D) 5.55 243pts
C Banks (Surrey Beagles) 5.47 235pts
C Best (Woking AC) 5.18 208pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 5.17 207pts
J Beeson (Woking AC) 5.05 196pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 5.00 191pts
Junior Girls Pentathlon Event No 3 High Jump
(Motspur Pk, 29 April)
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 1.55 781pts
Sandra French (Feltham AC) 1.55 781pts
N Daubney (DorkingStP) 1.40 612pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 1.40 612pts
J Archer (HerculesWimb) 1.40 612pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 1.40 612pts
S Evans (Sutton&Cheam) 1.40 612pts
P Peacock (Selsonia LAC) 1.35 551pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 1.35 551pts
K Smith (Bracknell AC) 1.25 422pts
C Best (Woking AC) 1.25 422pts
C Watson (Epsom & Ewell) 1.25 422pts
A Gibbons (Woking AC) 1.25 422pts
R Ralph (AldershotF&D) 1.25 422pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 1.25 422pts
C Banks (Surrey Beagles) 1.25 422pts
S Fisher (Woking AC) 1.20 353pts
F Gale (Woking AC) 1.20 353pts
Victoria Lee (Woking AC) 1.20 353pts
J Osborne (Walton AC) 1.20 353pts
J Beeson (Woking AC) 1.20 353pts
S Evans (Sutton&Cheam) 1.05 117pts
Junior Girls Pentathlon 1st Day Total
(Motspur Pk, 29 April)
Sandra French (Feltham AC) 1944pts
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 1720pts
N Daubney (DorkingStP) 1516pts
S Evans (Sutton&Cheam) 1508pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 1467pts
A Gibbons (Woking AC) 1346pts
P Peacock (Selsonia LAC) 1421pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 1292pts
C Watson (Epsom & Ewell) 1264pts
J Archer (HerculesWimb) 1254pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 1221pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 1202pts
K Smith (Bracknell AC) 1175pts
Victoria Lee (Woking AC) 1125pts
J Osborne (Walton AC) 1103pts
R Ralph (AldershotF&D) 1095pts
C Banks (Surrey Beagles) 1019pts
S Evans (Sutton&Cheam) 927pts
F Gale (Woking AC) 916pts
C Best (Woking AC) 912pts
S Fisher (Woking AC) 904pts
J Beeson (Woking AC) 783pts
Junior Girls Pentathlon Event No 4 Long Jump
(Motspur Pk, 30 April)
Sandra French (Feltham AC) 5.59 815pts
N Daubney (DorkingStP) 4.68 598pts
S Evans (Sutton&Cheam) 4.60 578pts
A Gibbons (Woking AC) 4.57 571pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 4.57 571pts
P Peacock (Selsonia LAC) 4.42 533pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 4.50 553pts
C Watson (Epsom & Ewell) 4.35 515pts
Victoria Lee (Woking AC) 4.32 507pts
J Archer (HerculesWimb) 4.30 502pts
C Banks (Surrey Beagles) 4.27 494pts
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 4.28 497pts
J Osborne (Walton AC) 4.18 471pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 4.13 457pts
S Fisher (Woking AC) 4.01 425pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 3.99 420pts
F Gale (Woking AC) 3.93 404pts
R Ralph (AldershotF&D) 3.87 388pts
S Evans (Sutton&Cheam) 3.86 385pts
K Smith (Bracknell AC) 4.54 363pts
C Best (Woking AC) 3.70 341pts
J Beeson (Woking AC) 3.55 298pts
Junior Girls Pentathlon Event No 5 800 Metres
(Motspur Pk, 30 April)
S Evans (Sutton&Cheam) 2:28.7 686pts
Amanda Tingay (Surrey Beagles) 2:31.4 657pts
S Hallam (Sutton&Cheam) 2:33.4 636pts
N Daubney (DorkingStP) 2:37.0 599pts
Sandra French (Feltham AC) 2:39.0 579pts
A Gibbons (Woking AC) 2:42.5 545pts
P Peacock (Selsonia LAC) 2:41.5 555pts
R Ralph (AldershotF&D) 2:45.1 521pts
Carol Liquorish (Sutton&Cheam) 2:47.1 503pts
Joanne Newcombe (Walton AC) 2:47.3 502pts
C Banks (Surrey Beagles) 2:50.0 478pts
J Templeman (Epsom & Ewell) 2:48.9 488pts
S Fisher (Woking AC) 2:53.8 446pts
S Evans (Sutton&Cheam) 2:58.4 410pts
Victoria Lee (Woking AC) 2:58.6 408pts
C Watson (Epsom & Ewell) 3:05.6 356pts
C Best (Woking AC) 3:07.3 344pts
F Gale (Woking AC) 3:11.8 313pts
J Beeson (Woking AC) 3:18.0 272pts
J Archer (HerculesWimb) 3:19.0 266pts
K Smith (Bracknell AC) 3:29.3 205pts
J Osborne (Walton AC) 3:35.8 169pts

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.