SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2017
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 23 February 2017
EUROPEAN CHAMPIONSHIPSRepresenting
1938 - Paris , France
Senior Men 100 Metres HEAT 1 3 Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 5 Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 1 2 Ernest Page (Blackheath Harriers) 41.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 3 Ernest Page (Blackheath Harriers) 41.2 Great Britain & Northern Ireland
1946 - Oslo , Norway
Senior Men 100 Metres HEAT 3 4 Bert Liffen (South London Harriers) 10.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 3 Derek Pugh (South London Harriers) 48.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Hurdles FINAL 6 Ron Ede (Epsom & Ewell Harriers) 55.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 15 Kathleen Tilley (Mitcham AC) 4.50m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot FINAL 10 Kathleen Tilley (Mitcham AC) 9.83m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus FINAL 8 Kathleen Tilley (Mitcham AC) 31.34m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Javelin FINAL 13 Kathleen Tilley (Mitcham AC) 26.05m Great Britain & Northern Ireland
1950 - Brussels , Belgium
Senior Men 400 Metres FINAL 1 Derek Pugh (South London Harriers) 47.3 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 5 Les Lewis (Walton AC) 48.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 1 John Parlett (Dorking St Paul's AC) 1:50.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 3 Bill Nankeville (Walton AC) 3:48.0 GB National record etc Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 2 Dorothy Tyler (Mitcham AC) 1.63m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 7 Valerie Webster (Mitcham AC) 5.29m Great Britain & Northern Ireland
1954 - Berne , Switzerland
Senior Men 800 Metres S-FINAL 2 6 Brian Hewson (Mitcham AC) 1:51.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 9 Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 3:49.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 2 Chris Chataway (Walton AC) 14:08.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 6 Peter Driver (South London Harriers) 30:03.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles FINAL 2 Jack Parker (South London Harriers) 14.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT Terry Higgins (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Triple Jump QUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 5 Sheila Lerwill (Spartan Ladies AC) 1.60 Great Britain & Northern Ireland
1958 - Stockholm , Sweden
Senior Men 1500 Metres HEAT Brian Hewson (Mitcham AC) 3:41.1 GB National record etc Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 1 Brian Hewson (Mitcham AC) 3:41.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 3 Gordon Pirie (South London Harriers) 14:01.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 2 Adrian Breacker (Mitcham AC) 40.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men High Jump QUAL Gordon Miller (Hermes AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Triple Jump QUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) 12.94m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres FINAL 4 Madeleine Weston (Selsonia Ladies AC) 11.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres S-FINAL 2 4 Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) 24.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres FINAL 9 Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:11.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 2 Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) 46.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 2 Madeleine Weston (Selsonia Ladies AC) 46.0 Great Britain & Northern Ireland
12-16 Sept 1962 - Belgrade , Yugoslavia
Senior Men 800 Metres HEAT Tony Harris (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Men High Jump FINAL 11 = Gordon Miller (South London Harriers) 2.00m Great Britain & Northern Ireland
14 Sept Senior Men Long Jump FINAL 9 John Howell (Herne Hill Harriers) 7.32m Great Britain & Northern Ireland
12 Sept Senior Women 100 Metres HEAT 2 4 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 12.0 Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Women 800 Metres FINAL 4 Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:05.0 Great Britain & Northern Ireland
16 Sept Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 3 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 44.9 Great Britain & Northern Ireland
1966 - Budapest , Hungary
Senior Men 200 Metres HEAT Mel Cheskin (Polytechnic Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Hurdles HEAT Robin Woodland (Hercules AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 5 Ray Middleton (Belgrave Harriers) 4:23:01.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres HEAT Jill Hall (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres HEAT Anne Smith (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT Jill Hall (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
1969 - Athens , Greece
16 September Senior Men 400 Metres HEAT 4 3 Martin Winbolt-Lewis (Achilles Club) 46.7 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 7 Martin Winbolt-Lewis (Achilles Club) 47.2 Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 1 Martin Winbolt-Lewis (Leg 3) (Achilles Club) 3:28.9 Q Great Britain & Northern Ireland
20 September Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 6 Martin Winbolt-Lewis (Leg 3, 45.4) (Achilles Club) 3:04.1 Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Men 20K Walk FINAL 1 Paul Nihill (Surrey Walking Club) 1:30:41.0 Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Men 50K Walk FINAL 5 Ray Middleton (Belgrave Harriers) 4:27:00.0 Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Men Javelin FINAL 9 David Travis (Surrey AC) 76.32m Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women 100 Metres HEAT 4 4 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 12.2/-5.2 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Women 100 Metres SEMIS - Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) DNS Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women 200 Metres HEAT 2 3 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.5 Q Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women 200 Metres S-FINAL 2 4 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.4/-4.2 Q Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Women 200 Metres FINAL 8 Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 24.1 Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women 400 Metres HEAT 3 1 Jenny Pawsey (Mitcham AC) 54.8 Q Great Britain & Northern Ireland
17 September Senior Women 400 Metres S-FINAL 1 6 Jenny Pawsey (Mitcham AC) 54.8 Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women High Jump QUAL - Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.74m Q Great Britain & Northern Ireland
18 September Senior Women High Jump FINAL 8 Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.77m Great Britain & Northern Ireland
19 September Senior Women Long Jump FINAL 6 Maureen Barton (Surrey AC) 6.28m Great Britain & Northern Ireland
16 September Senior Women Shot FINAL 11 Brenda Bedford (Mitcham AC) 14.14m Great Britain & Northern Ireland
1971 - Helsinki , Finland
10 August Senior Men 20K Walk FINAL 3 Paul Nihill (Surrey Walking Club) 1:27:34.8 Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Men 50K Walk FINAL - Carl Lawton (Belgrave Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Men Javelin QUAL - David Travis (Surrey AC) 73.32m Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 2 3 Madeleine Cobb (Leg 3) (Selsonia Ladies AC) 45.1 Q Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 6 Madeleine Cobb (Leg 3) (Selsonia Ladies AC) 44.9 Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Women High Jump QUAL - Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.73m Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Women High Jump FINAL 2 = Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Women Long Jump QUAL A - Barbara-Anne Barrett (Mitcham AC) 6.23m Q Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Women Long Jump FINAL 8 Barbara-Anne Barrett (Mitcham AC) 6.31m Great Britain & Northern Ireland
1974 - Rome , Italy
2 September Senior Men 10,000 Metres FINAL 10 Bernie Ford (Aldershot, Farnham & District AC) 28:37.4 Great Britain & Northern Ireland
4 September Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT 1 6 John Bicourt (Belgrave Harriers) 8:52.4 Great Britain & Northern Ireland
6 September Senior Men Pole Vault FINAL 10 Brian Hooper (Woking AC) 5.10 Great Britain & Northern Ireland
7 September Senior Men Javelin QUAL A 2 Dave Travis (Surrey AC) 82.38 Q Great Britain & Northern Ireland
8 September Senior Men Javelin FINAL 11 Dave Travis (Surrey AC) 75.42 Great Britain & Northern Ireland
2 September Senior Women 100 Metres HEAT 4 1 Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.39/-0.8 Q Great Britain & Northern Ireland
3 September Senior Women 100 Metres S-FINAL 2 4 Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.4 Q Great Britain & Northern Ireland
3 September Senior Women 100 Metres FINAL 3 Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.28/-1.2 Great Britain & Northern Ireland
8 September Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 4 Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 43.94 Great Britain & Northern Ireland
1978 - Prague , Czechoslovakia
Senior Men Pole Vault QUAL Keith Stock (Croydon Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Pole Vault FINAL 7 Brian Hooper (Woking AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump QUAL Roy Mitchell (Borough of Enfield Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT Lorna Boothe (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
6-12 September 1982 - Athens , Greece
Senior Men 100 Metres HEAT 4 Jim Evans (Belgrave Harriers) 10.62 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay HEAT Jim Evans (Belgrave Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 6 Shirley Thomas (Hounslow AC) 11.53 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 2 Shirley Thomas (Hounslow AC) 42.66 Great Britain & Northern Ireland
26-31 August 1986 - Stuttgart , Germany
Senior Men 1500 Metres FINAL 5 John Gladwin (Belgrave Harriers) 3:42.57 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres S-FINAL 5 Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 2:00.50 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL - Mary Berkeley (Croydon Harriers) 6.08 Great Britain & Northern Ireland
28 August - 1 September 1990 - Split , Yugoslavia
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 5 Paul Sanders (Team Solent) 46.06 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 2 Gary Staines (Belgrave Harriers) 13:22.45 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 1 Paul Sanders (Leg 1) (Team Solent) 2:58.22 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 20K Walk FINAL 16 Mark Easton (Surrey Walking Club) 1:31:06 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot QUAL Paul Edwards (Walton AC) 18.66 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Discus QUAL Abi Ekoku (Belgrave Harriers) 53.80 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Marathon FINAL 15 Nicola McCracken (Hounslow AC) 2:46:36 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.80 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL Mary Berkeley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.27 Great Britain & Northern Ireland
7-14 August 1994 - Helsinki , Finland
Senior Men 200 Metres S-FINAL 2 7 Philip Goedluck (Belgrave Harriers) 21.11 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 7 David McKenzie (Shaftesbury Barnet Harriers) 46.65 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 15 Gary Staines (Belgrave Harriers) 28:25.60 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 1 David McKenzie (Leg 1) (Shaftesbury Barnet Harriers) 2:59.13 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot QUAL 13 Paul Edwards (Belgrave Harriers) 18.54 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT 3 4 Samantha Farquharson (Cardiff AC) 13.33 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 19 Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 29 Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 34 Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.75 Great Britain & Northern Ireland
18-23 August 1998 - Budapest , Hungary
Senior Women 400 Metres FINAL 6 Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.54 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 3 6 Natasha Danvers (Croydon Harriers) 57.19 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 400M Relay FINAL 3 Donna Fraser (Leg 1) (Croydon Harriers) 3:25.66 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 28 Shelley Drew (Sutton&Dist) 53.13m Great Britain & Northern Ireland
6-11 August 2002 - Munich , Germany
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 1 4 Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.55 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 7 Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.93 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL B 1 Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.60m/-0.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 2 Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.73m/+1.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 11 Shelley Newman (Belgrave Harriers) 56.57 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus FINAL 10 Shelley Newman (Belgrave Harriers) 57.38 Great Britain & Northern Ireland
7 - 13 August 2006 - Gothenburg , Sweden
Senior Men 200 Metres HEAT 5 4 Tim Abeyie (Woodford Green with Essex Ladies) 21.03/-1.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 200 Metres Q-FINAL 2 7 Tim Abeyie (Woodford Green with Essex Ladies) 21.17/-0.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres HEAT 2 1 Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.24/+1.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 1 1 Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.32/+1.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres FINAL 4 Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.24/+1.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 3 2 Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.64 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles S-FINAL 2 3 Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.14 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 7 Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.56 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay S-FINAL 2 4 Joice Maduaka (Leg 4) (Woodford Green with Essex Ladies) 44.00 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 2 Joice Maduaka (Leg 4) (Woodford Green with Essex Ladies) 43.51 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL B Jade Johnson (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
27 July - 1 August 2010 - Barcelona , Spain
Senior Men 100 Metres HEAT 4 2 Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.38/-1.6 Q Austria
Senior Men 100 Metres HEAT 4 3 James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.40/-1.6 Q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 4 Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.27/-0.1 Austria
Senior Men 100 Metres S-FINAL 3 3 James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.31/-1.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT 2 6 Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 21.07/0.0 Austria
Senior Men 400 Metres HEAT 1 2 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.72 Q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 3 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.00 q Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres FINAL 3 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.23 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 2 Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:02.25 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 2 6 Joice Maduaka (Leg 1) (Woodford Green with Essex Ladies) 44.09 Great Britain & Northern Ireland
27 June - 1 July 2012 - Helsinki , Finland
27 June Senior Men 100 Metres HEAT 3 2 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.27/+0.4 Q Great Britain & Northern Ireland
27 June Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 2 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.30/+0.1 Q Great Britain & Northern Ireland
28 June Senior Men 100 Metres FINAL 4 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.31/-0.7 Great Britain & Northern Ireland
27 June Senior Men High Jump QUAL 10 Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.23m q Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men High Jump FINAL - Samson Oni (Belgrave Harriers) NM Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men Discus QUAL 24 Abdul Buhari (Newham & Essex Beagles) 58.57m Great Britain & Northern Ireland
29 June Senior Men Discus QUAL 5 Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 64.86m q Great Britain & Northern Ireland
30 June Senior Men Discus FINAL 12 Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 60.09m Great Britain & Northern Ireland
30 June Senior Women Discus QUAL 22 Jade Nicholls (Shaftesbury Barnet Harriers) 51.75m Great Britain & Northern Ireland
12 - 17 August 2014 - Zurich , Switzerland
12 August Senior Men 100 Metres HEAT 3 1 James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.22/-0.1 Q Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 100 Metres HEAT 5 1 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.19/0.0 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 1 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.21/-0.8 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 2 1 James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.04/+0.6 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres FINAL 1 James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.06/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 100 Metres FINAL 3 Harry Aikines-Aryeetey (Sutton&Dist) 10.22/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 400 Metres HEAT 5 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.48 Q Great Britain & Northern Ireland
13 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.40 Q Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Men 400 Metres FINAL 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 44.71 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 1 1 Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton&Dist) 38.26 Q Great Britain & Northern Ireland
17 August Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 1 Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton&Dist) 37.93 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 1 1 Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:00.65 Q Great Britain & Northern Ireland
17 August Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 1 Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 2:58.79 Great Britain & Northern Ireland
16 August Senior Women 5000 Metres FINAL 9 Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 15:42.98 Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Women High Jump QUAL A =9 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
6-10 July 2016 - Amsterdam , Netherlands
6 July Senior Men 400 Metres HEAT 3 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 46.57 Q Great Britain & Northern Ireland
7 July Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.04 Q Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Men 400 Metres FINAL 1 Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.29 Great Britain & Northern Ireland
10 July Senior Men Half Marathon FINAL 77 Jonathan Hay (Aldershot & District AC) 1:10:08 Great Britain & Northern Ireland
9 July Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 1 1 James Dasaolu (Leg 1) (Croydon Harriers) 38.12 Q Great Britain & Northern Ireland
10 July Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 1 James Dasaolu (Leg 1) (Croydon Harriers) 38.17 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 200 Metres HEPT - Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) DNS Great Britain & Northern Ireland
6 July Senior Women 800 Metres HEAT 4 6 Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:05.41 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 3000 Metres Steeplechase HEAT 2 12 Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 10:00.25 Great Britain & Northern Ireland
10 July Senior Women Half Marathon FINAL 53 Lily Partridge (Aldershot & District AC) 1:16:57 Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women High Jump HEPT 1 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.89m Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Shot HEPT 10B Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 13.24m Great Britain & Northern Ireland
6 July Senior Women Discus QUAL B 9 Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 58.76m Q Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Discus FINAL 7 Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 60.29m Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women Heptathlon FINAL - Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) DNF Great Britain & Northern Ireland
8 July Senior Women 100 Metres Hurdles HEPT 7h1 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 14.72/-0.9 Great Britain & Northern Ireland

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.