SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2017
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 22 August 2017
OLYMPIC GAMESRepresenting
1908 - London , UK
Senior Men 100 Metres HEAT 2 1st Jack George (South London Harriers) 11.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 100 Metres HEAT 14 3rd Harold Watson (London AC) 11.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 100 Metres S-FINAL 4 3rd Jack George (South London Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT 1 1st Jack George (South London Harriers) 23.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres S-FINAL 3 3rd Jack George (South London Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 1 1st Edwin Montague (South London Harriers) 50.2 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 5 1st George Nicol (Polytechnic Harriers) 50.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 2nd Edwin Montague (South London Harriers) 49.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 2 3rd George Nicol (Polytechnic Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT 2 2nd James Lintott (Ranelagh Harriers) 1:58.8e Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 6th Joseph Deakin (Herne Hill Harriers) 4:07.9 Great Britain & Ireland
Senior Men 3 Miles FINAL 1st Joseph Deakin (Herne Hill Harriers) 14:39.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 440 Yards Hurdles HEAT 2 2nd Jack Densham (South London Harriers) 59.2 Great Britain & Ireland
Senior Men Marathon FINAL Fred Appleby (Herne Hill Harriers) DNF Great Britain & Ireland
Senior Men 3 Miles Team FINAL 1st Joseph Deakin (Herne Hill Harriers) 6pts Great Britain & Ireland
Senior Men 3500M Walk HEAT 3 5th Jack Butler (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 3500M Walk FINAL 2nd Ernest Webb (Herne Hill Harriers) 15:07.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 3500M Walk FINAL 5th Arthur Rowland (Herne Hill Harriers) 16:07.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 3500M Walk FINAL William Palmer (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 10 Miles Walk FINAL 2nd Ernest Webb (Herne Hill Harriers) 1:17:37.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 10 Miles Walk FINAL William Palmer (Herne Hill Harriers) DNF Great Britain & Ireland
Senior Men Medlay Relay HEAT 3 2nd Edwin Montague (South London Harriers) 3:32.0 Great Britain & Ireland
1912 - Stockholm , Sweden
Senior Men 100 Metres HEAT David Jacobs (Herne Hill Harriers) 10.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT 11 4th Ernest Haley (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT David Jacobs (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT Joseph Wells (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 2 1st Ernest Haley (Herne Hill Harriers) 66.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 12 1st George Nicol (Polytechnic Harriers) 50.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT Joseph Wells (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 1 3rd George Nicol (Polytechnic Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres S-FINAL 4 4th Ernest Haley (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT Fred Hulford (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 3 1st Arnold Jackson (Oxford University AC) 4:10.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT Fred Hulford (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT Albert Hare (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 1st Arnold Jackson (Oxford University AC) 3:56.8 Great Britain & Ireland
Senior Men Marathon FINAL 14th Harry Green (Herne Hill Harriers) 2:25:11.4 Great Britain & Ireland
Senior Men Marathon FINAL Henry Kellaway (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men Marathon FINAL 25th Edgar Lloyd (Herne Hill Harriers) 3:09:25.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 1st David Jacobs (Leg 3) (Herne Hill Harriers) 42.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 1 1st George Nicol (Polytechnic Harriers) 3:19.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 3rd George Nicol (Polytechnic Harriers) 3:23.2 Great Britain & Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 2nd Ernest Webb (Herne Hill Harriers) 46:50.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL William Palmer (Herne Hill Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 12K Cross Country FINAL 18th Thomas Humphreys (Herne Hill Harriers) 50:28.0 Great Britain & Ireland
Senior Men Cross Country Team FINAL 3rd Thomas Humphreys (Herne Hill Harriers) 49pts Great Britain & Ireland
1920 - Antwerp , Belgium
Senior Men 100 Metres HEAT William A Hill (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT William A Hill (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 1 1st Robert Lindsay (Blackheath Harriers) 52.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres Q-FINAL 3 4th Robert Lindsay (Blackheath Harriers) 51.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT 1 1st Edgar G Mountain (Surrey AC) 1:57.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT 2 2nd Albert Hill (Polytechnic Harriers) 1:56.2e Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres S-FINAL 1 2nd Edgar G Mountain (Surrey AC) 1:58.2 Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres S-FINAL 3 1st Albert Hill (Polytechnic Harriers) 1:56.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 1st Albert Hill (Polytechnic Harriers) 1:53.4 Great Britain & Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 4th Edgar G Mountain (Surrey AC) 1:54.6 Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 1 2nd Albert Hill (Polytechnic Harriers) 4:03.2e Great Britain & Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 1st Albert Hill (Polytechnic Harriers) 4:01.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 3000 Metres FINAL 7th Albert Hill (Polytechnic Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 8th Alfred Nichols (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 3rd James Wilson (Surrey AC) 31:50.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 5th James Hatton (Surrey AC) 32:14.0 Great Britain & Ireland
Senior Men 400 Metres Hurdles HEAT Edward W Wheller (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 3000 Metres Steeplechase FINAL 1st Percy Hodge (Surrey AC) 10:00.4 Great Britain & Ireland
Senior Men Marathon FINAL 31st Leslie G Housden (South London Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 4th William A Hill (Leg 1) (Surrey AC) 43.1 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 1 2nd Robert Lindsay (Blackheath Harriers) 3:40.9 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 1st Robert Lindsay (Blackheath Harriers) 3:22.1 Great Britain & Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 1st Cecil R Griffiths (Leg 1) (Surrey AC) 3:22.2 Great Britain & Ireland
Senior Men 3000 Metres Walk FINAL 7th William Hehir (Surrey Walking Club) 13:29.8e Great Britain & Ireland
Senior Men 3000M Team FINAL 2nd Percy Hodge (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 3000M Team FINAL 2nd James Hatton (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men 3000M Team FINAL 3rd Albert Hill (Polytechnic Harriers) Great Britain & Ireland
Senior Men 10K Walk HEAT 2 1st William Hehir (Surrey Walking Club) 50:13.0e Great Britain & Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 5th William Hehir (Surrey Walking Club) 51:33.8 Great Britain & Ireland
Senior Men 8K Cross Country FINAL 4th James Wilson (Surrey AC) 27:45.2 Great Britain & Ireland
Senior Men 8K Cross Country FINAL 12th Alfred Nichols (Surrey AC) Great Britain & Ireland
Senior Men Cross Country Team FINAL 2nd Alfred Nichols (Surrey AC) 21pts Great Britain & Ireland
Senior Men Cross Country Team FINAL 2nd James Wilson (Surrey AC) 21pts Great Britain & Ireland
1924 - Paris , France
Senior Men 100 Metres HEAT Lancelot C Royle (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 200 Metres HEAT Thomas Matthewman (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT 5 3rd Edgar G Mountain (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres S-FINAL 3 7th Edgar G Mountain (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 3 2nd Sonny A Spencer (South London Harriers) 4:09.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 11th Sonny A Spencer (South London Harriers) 4:03.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000 Metres FINAL 4th Herbert A Johnson (Herne Hill Harriers) 8:45.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 2nd Lancelot C Royle (Leg 3) (Surrey AC) 41.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000M Team FINAL 2nd Herbert A Johnson (Herne Hill Harriers) 8:45.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk HEAT 1 1st Gordon R Goodwin (Surrey Walking Club) 49:00.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk HEAT 2 Gordon H Watts (Surrey Walking Club) DNF Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 2nd Gordon R Goodwin (Surrey Walking Club) 48:37.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 6th Fred E Clark (Surrey AC) 49:59.2e Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot FINAL 24th Rex Woods (Achilles Club) 11.77 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Cross Country FINAL John C Benham (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
1928 - Amsterdam , Netherlands
Senior Men 100 Metres HEAT John C Heap (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 3 3rd Herbert A Johnson (Herne Hill Harriers) 15:06.3 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 8th Herbert A Johnson (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 9th Brian C V Oddie (South London Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Marathon FINAL 21st Herbert J Bignall (Highgate Harriers) 2:45:44 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump QUAL 32nd Reginald W Revans (Polytechnic Harriers) 6.58 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot FINAL 17th Rex Woods (Achilles Club) 12.70 Great Britain & Northern Ireland
1932 - Los Angeles , USA
Senior Men 100 Metres HEAT 2 2nd Ernest Page (Blackheath Harriers) 11.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 100 Metres Q-FINAL 3 4th Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres HEAT 3 1st Tommy Hampson (Achilles Club) 1:53.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 1st Tommy Hampson (Achilles Club) 1:49.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 1 2nd Roland Harper (Achilles Club) 14.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles S-FINAL 2 5th Roland Harper (Achilles Club) 14.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 1 3rd Ernest Page (Blackheath Harriers) 42.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 6th Ernest Page (Blackheath Harriers) 41.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 2nd Tommy Hampson (Achilles Club) 3:21.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 2nd Tommy Hampson (Leg 2) (Achilles Club) 3:11.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 1st Tommy Green (Belgrave Harriers) 4:50:10 Great Britain & Northern Ireland
1936 - Berlin , Germany
Senior Men 5000 Metres HEAT 1 5th Aubrey Reeve (Polytechnic Harriers) 15:06.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT Stan Belton (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 12th Frank Close (Surrey AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL - Aubrey Reeve (Polytechnic Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT James Ginty (Belgrave Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 80 Metres Hurdles HEAT Kath Tiffen (Mitcham AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 2nd Dorothy Odam (Mitcham AC) 1.60m Great Britain & Northern Ireland
1948 - London , UK
Senior Men 400 Metres HEAT Les Lewis (Walton AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT Derek Pugh (South London Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 800 Metres FINAL 9th John Parlett (Dorking St Paul's AC) 1:54.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 6th Bill Nankeville (Walton AC) 3:52.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 1 8th Jack Braughton (Blackheath Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT Bill Lucas (Belgrave Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Hurdles HEAT Ron Ede (Epsom & Ewell Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT Rene Howell (Polytechnic Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Marathon FINAL 2nd Tom Richards (South London Harriers) 2:35:07.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 3rd Les Lewis (Leg 1) (Walton AC) 3:14.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 3rd Derek Pugh (Leg 3) (South London Harriers) 3:14.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT Terry Higgins (Herne Hill Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 4th Charles Morris (Surrey AC) 46:04.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10K Walk FINAL 5th Harold Churcher (Belgrave Harriers) 46:28.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 5th Harold Martineau (Surrey Walking Club) 4:53:58 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot QUAL Harold Moody (South London Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Discus QUAL Jack Brewer (Old Rutlishians) 40.84m Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Hammer QUAL Ewan Douglas (Fields Ev C) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 2nd Dorothy Tyler (Mitcham AC) 1.68m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot QUAL Margaret Birtwistle (Epsom & Ewell Harriers) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot QUAL Elspeth Whyte (Epsom & Ewell Harriers) 10.77m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot FINAL 8th Bevis Reid (Mitcham AC) 12.17m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 19th Margaret Birtwistle (Epsom & Ewell Harriers) 44.02m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 14th Bevis Reid (Mitcham AC) 35.84m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Discus QUAL 20th Elspeth Whyte (Epsom & Ewell Harriers) 32.46m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Javelin QUAL 14th Katherine Long (Epsom & Ewell Harriers) 30.29m Great Britain & Northern Ireland
1952 - Helsinki , Finland
Senior Men 400 Metres HEAT 1 2nd Les Lewis (Walton AC) 47.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres HEAT 4 2nd Terry Higgins (Herne Hill Harriers) 48.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Q-FINAL 1 5th Les Lewis (Walton AC) 49.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Q-FINAL 4 5th Terry Higgins (Herne Hill Harriers) 49.1 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 5 3rd Bill Nankeville (Walton AC) 3:56.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres S-FINAL 1 9th Bill Nankeville (Walton AC) 3:52.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 1 5th Gordon Pirie (South London Harriers) 14:26.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 3 5th Chris Chataway (Walton AC) 14:27.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 4th Gordon Pirie (South London Harriers) 14:18.31 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 5th Chris Chataway (Walton AC) 14:18.38 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 7th Gordon Pirie (South London Harriers) 30:09.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 4 2nd Jack Parker (South London Harriers) 14.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles S-FINAL 2 6th Jack Parker (South London Harriers) 15.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 2nd Les Lewis (Leg 1) (Walton AC) 3:12.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 2nd Terry Higgins (Leg 3) (Herne Hill Harriers) 3:12.5 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 5th Terry Higgins (Leg 3) (Herne Hill Harriers) 3:10.23 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 5th Les Lewis (Leg 1) (Walton AC) 3:10.23 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Pole Vault QUAL Tim Anderson (Achilles Club) 3.80m Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Hammer QUAL Ewan Douglas (Field Events Club) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 2nd Sheila Lerwill (Spartan Ladies AC) 1.65m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 7th Dorothy Tyler (Mitcham AC) 1.58m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 3rd Shirley Cawley (Croydon Harriers) 5.92m Great Britain & Northern Ireland
1956 - Melbourne , Australia
Senior Men 1500 Metres HEAT 1 3rd Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 3:47.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 3 2nd Brian Hewson (Mitcham AC) 3:48.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 5th Brian Hewson (Mitcham AC) 3:42.69 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres FINAL 8th Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 3:42.94 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 1 1st Gordon Pirie (South London Harriers) 14:25.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 3 5th Chris Chataway (Walton AC) 14:32.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 2nd Gordon Pirie (South London Harriers) 13:50.78 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres FINAL 11th Chris Chataway (Walton AC) 14:28.63 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 8th Gordon Pirie (South London Harriers) 29:49.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 2 4th Jack Parker (South London Harriers) 14.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Marathon FINAL Ron Clark (Herne Hill Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 9th Eric Hall (Belgrave Harriers) 5:03:59.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump FINAL 11th Ken Wilmshurst (Walton AC) 7.14m Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Triple Jump FINAL 9th Ken Wilmshurst (Walton AC) 15.54m Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres HEAT 6 2nd Jean Scrivens (Selsonia Ladies AC) 24.3 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres S-FINAL 1 5th Jean Scrivens (Selsonia Ladies AC) 24.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 2 1st Jean Scrivens (Leg 2) (Selsonia Ladies AC) 45.3 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 2nd Jean Scrivens (Leg 2) (Selsonia Ladies AC) 44.7 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 12th = Dorothy Tyler (Mitcham AC) 1.60m Great Britain & Northern Ireland
1960 - Rome , Italy
Senior Men 800 Metres HEAT 1 4th Brian Hewson (Mitcham AC) 1:54.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 1500 Metres HEAT 1 9th Laurie Reed (South London Harriers) 3:47.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 5000 Metres HEAT 3 8th Gordon Pirie (South London Harriers) 14:43.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 10,000 Metres FINAL 10th Gordon Pirie (South London Harriers) 29:15.49 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 3 4th Vic Matthews (London AC) 14.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 110 Metres Hurdles Q-FINAL 3 6th Vic Matthews (London AC) 15.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT 1 10th Eric Shirley (Finchley AC) 9:14.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 20K Walk FINAL 10th Eric Hall (Belgrave Harriers) 1:38:54.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men High Jump FINAL 16th Gordon Miller (South London Harriers) 2.00 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump QUAL John Howell (Herne Hill Harriers) 7.19 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres HEAT 4 1st Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 11.9 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Q-FINAL 3 3rd Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 12.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 1 3rd Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 11.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres FINAL 6th Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 11.72 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres HEAT 6 3rd Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 24.0 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 200 Metres S-FINAL 1 5th Jenny Smart (Spartan Ladies AC) 24.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres HEAT 4 2nd Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:07.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres FINAL 6th Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:07.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 1 1st Jenny Smart (Leg 3) (Spartan Ladies AC) 45.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL Jenny Smart (Leg 3) (Spartan Ladies AC) DSQ Great Britain & Northern Ireland
14-21 Oct 1964 - Tokyo , Japan
17 Oct Senior Men 110 Metres Hurdles HEAT 2 4th Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.52/(-0.4) Great Britain & Northern Ireland
18 Oct Senior Men 50K Walk FINAL 2nd Paul Nihill (Surrey Walking Club) 4:11:31 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men High Jump QUAL Gordon Miller (South London Harriers) 2.06 Great Britain & Northern Ireland
21 Oct Senior Men High Jump FINAL 18th Gordon Miller (South London Harriers) 2.03m Great Britain & Northern Ireland
15 Oct Senior Women 100 Metres HEAT 6 6th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 12.01/-0.9 Great Britain & Northern Ireland
18 Oct Senior Women 800 Metres HEAT 3 1st Anne Smith (Mitcham AC) 2:08.0 Great Britain & Northern Ireland
19 Oct Senior Women 800 Metres S-FINAL 1 4th Anne Smith (Mitcham AC) 2:04.8 Great Britain & Northern Ireland
20 Oct Senior Women 800 Metres FINAL 8th Anne Smith (Mitcham AC) 2:05.8 Great Britain & Northern Ireland
1968 - Mexico , Mexico
Senior Men 400 Metres HEAT 6 2nd Martin Winbolt-Lewis (Hercules Wimbledon AC) 46.27 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 400 Metres Q-FINAL 4 5th Martin Winbolt-Lewis (Hercules Wimbledon AC) 45.91 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 2nd Martin Winbolt-Lewis (Leg 1) (Hercules Wimbledon AC) 3:03.6 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 5th Martin Winbolt-Lewis (Leg 1) (Hercules Wimbledon AC) 3:01.2 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL Paul Nihill (Surrey Walking Club) DNF Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Long Jump QUAL Peter Reed (Hercules Wimbledon AC) NJ Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Javelin QUAL Dave Travis (Surrey AC) 74.36 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 13th Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.68 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL 11th Maureen Barton (Surrey AC) 6.34/(0.0) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump FINAL 12th Maureen Barton (Surrey AC) 5.95/(-0.1) Great Britain & Northern Ireland
31 August - 9 September 1972 - Munich , Fed Rep of Germany
Senior Men 10,000 Metres HEAT 2 11th Dave Holt (Hercules Wimbledon AC) 28:46.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT 3 8th John Bicourt (Belgrave Harriers) 8:38.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 20K Walk FINAL 6th Paul Nihill (Surrey Walking Club) 1:28:44.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 9th Paul Nihill (Surrey Walking Club) 4:14:09.4 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 50K Walk FINAL 25th Howard Timms (Surrey Walking Club) 4:34:43.8 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Javelin QUAL 15th Dave Travis (Surrey AC) 76.68 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres HEAT 1 4th Andrea Lynch (Selsonia Ladies AC) 11.52/(-0.8) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Q-FINAL 3 4th Andrea Lynch (Selsonia Ladies AC) 11.57/(+0.2) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres S-FINAL 2 7th Andrea Lynch (Selsonia Ladies AC) 11.64/(-0.1) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT 1 5th Judy Vernon (Mitcham AC) 13.37/(0.0) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 2 4th Judy Vernon (Leg 3) (Mitcham AC) 43.76 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 2 4th Andrea Lynch (Leg 1) (Selsonia Ladies AC) 43.76 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 7th Andrea Lynch (Leg 1) (Selsonia Ladies AC) 43.71 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 7th Judy Vernon (Leg 3) (Mitcham AC) 43.71 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 4th Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL 16th Maureen Barton-Chitty (Surrey AC) 6.26/(-2.0) Great Britain & Northern Ireland
23 - 31 July 1976 - Montreal , Canada
23 July Senior Men 10,000 Metres HEAT 1 6th Bernie Ford (Aldershot, Farnham & District AC) 28:17.26 q Great Britain & Northern Ireland
26 July Senior Men 10,000 Metres FINAL 8th Bernie Ford (Aldershot, Farnham & District AC) 28:17.78 Great Britain & Northern Ireland
25 July Senior Men 3000 Metres Steeplechase HEAT 1 8th John Bicourt (Belgrave Harriers) 8:35.71 Great Britain & Northern Ireland
23 July Senior Men 20K Walk FINAL 30th Paul Nihill (Surrey Walking Club) 1:36.40.4 Great Britain & Northern Ireland
24 July Senior Men Pole Vault QUAL 18th Brian Hooper (Woking AC) 5.10m Great Britain & Northern Ireland
26 July Senior Men Pole Vault FINAL 16th Brian Hooper (Woking AC) 5.00m Great Britain & Northern Ireland
24 July Senior Women 100 Metres HEAT 5 2nd Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.40/+0.4 Q Great Britain & Northern Ireland
24 July Senior Women 100 Metres Q-FINAL 2 3rd Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.36/+0.3 Q Great Britain & Northern Ireland
25 July Senior Women 100 Metres S-FINAL 4th Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.28/+1.1 Q Great Britain & Northern Ireland
25 July Senior Women 100 Metres FINAL 7th Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.32/0.0 Great Britain & Northern Ireland
28 July Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT 3 4th Lorna Boothe (Mitcham AC) 13.69/0.0 Q Great Britain & Northern Ireland
28 July Senior Women 100 Metres Hurdles S-FINAL 1 8th Lorna Boothe (Mitcham AC) 13.73/0.0 Great Britain & Northern Ireland
30 July Senior Women 4 x 100M Relay HEAT 3rd Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 43.44 Q Great Britain & Northern Ireland
31 July Senior Women 4 x 100M Relay FINAL 8th Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 43.79 Great Britain & Northern Ireland
24 July - 1 August 1980 - Moscow , USSR
24 July Senior Men 800 Metres HEAT 6 2nd David Warren (Epsom & Ewell Harriers) 1:49.9 Q Great Britain & Northern Ireland
25 July Senior Men 800 Metres S-FINAL 2 2nd David Warren (Epsom & Ewell Harriers) 1:47.12 Q Great Britain & Northern Ireland
26 July Senior Men 800 Metres FINAL 8th David Warren (Epsom & Ewell Harriers) 1:49.3 Great Britain & Northern Ireland
1 August Senior Men Marathon FINAL Bernie Ford (Aldershot, Farnham & District AC) DNF Great Britain & Northern Ireland
31 July Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 3 2nd Rod Milne (Leg 3) (Thames Valley Harriers) 3:05.9 Great Britain & Northern Ireland
1 August Senior Men 4 x 400M Relay FINAL Rod Milne (Leg 3) (Thames Valley Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
28 July Senior Men Pole Vault QUAL Brian Hooper (Woking AC) 5.35m q Great Britain & Northern Ireland
30 July Senior Men Pole Vault FINAL 11th Brian Hooper (Woking AC) 5.35m Great Britain & Northern Ireland
27 July Senior Women 100 Metres Hurdles HEAT 3 6th Lorna Boothe (Hounslow AC) 13.86/+0.8 Great Britain & Northern Ireland
3 - 11 August 1984 - Los Angeles , USA
3 August Senior Men 100 Metres HEAT 5 2nd Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 10.41/+1.4 Q Great Britain & Northern Ireland
3 August Senior Men 100 Metres Q-FINAL 1 2nd Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 10.47/-0.7 Q Great Britain & Northern Ireland
4 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 3rd Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 10.32/+0.7 Q Great Britain & Northern Ireland
4 August Senior Men 100 Metres FINAL 7th Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 10.33/+0.2 Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 3 2nd Donovan Reid (Leg 2) (Shaftesbury Harriers) 39.00 Q Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Men 4 x 100M Relay S-FINAL 2 2nd Donovan Reid (Leg 2) (Shaftesbury Harriers) 38.68 Q Great Britain & Northern Ireland
11 August Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 7th Donovan Reid (Leg 2) (Shaftesbury Harriers) 39.13 Great Britain & Northern Ireland
6 August Senior Men Pole Vault QUAL Keith Stock (Haringey AC) 5.20m Great Britain & Northern Ireland
4 August Senior Women 100 Metres HEAT 5 3rd Shirley Thomas (Hounslow AC) 11.91/+0.2 Q Great Britain & Northern Ireland
4 August Senior Women 100 Metres Q-FINAL 2 7th Shirley Thomas (Hounslow AC) 12.13/-0.3 Great Britain & Northern Ireland
23 September - 2 October 1988 - Seoul , South Korea
Senior Men 5000 Metres FINAL 13th Gary Staines (Belgrave Harriers) 13:55.00 Great Britain & Northern Ireland
Senior Men 4 x 400M Relay HEAT Paul Harmsworth (Walton AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Men Shot QUAL Paul Edwards (Walton AC) 17.28 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 800 Metres S-FINAL 2 6th Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 1:59.82 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 1500 Metres FINAL 7th Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 4:02.32 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 400M Relay HEAT Janet Smith (Mitcham & Sutton AC) Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL Mary Berkeley (Croydon Harriers) 5.04 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Long Jump QUAL Mary Berkeley (Croydon Harriers) 5.04 Great Britain & Northern Ireland
1992 - Barcelona , Spain
Senior Men Shot QUAL A 8th Paul Edwards (Belgrave Harriers) 19.03 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump FINAL 9th Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.91 Great Britain & Northern Ireland
16 July - 4 August 1996 - Atlanta , USA
Senior Men 400 Metres Hurdles S-FINAL 1 7th Jon Ridgeon (Belgrave Harriers) 49.43 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres HEAT 1 7th Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.58 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 400M Relay HEAT 1 4th Donna Fraser (Leg 3) (Croydon Harriers) 3:28.13 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 17th Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.90 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women High Jump QUAL 20th = Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.85 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot FINAL 11th Judy Oakes (Croydon Harriers) 18.34 Great Britain & Northern Ireland
2000 - Sydney , Australia
Senior Women 400 Metres FINAL 4th Donna Fraser (Croydon Harriers) 49.79 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 8th Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.00 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 400M Relay FINAL 6th Natasha Danvers (Leg 1) (Shaftesbury Barnet Harriers) 3:25.67 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women 4 x 400M Relay FINAL 6th Donna Fraser (Leg 2) (Croydon Harriers) 3:25.67 Great Britain & Northern Ireland
Senior Women Shot QUAL 13th Judy Oakes (Croydon Harriers) 17.81 Great Britain & Northern Ireland
18-29 Aug 2004 - Athens , Greece
24 Aug Senior Men 200 Metres HEAT 3 - Chris Lambert (Belgrave Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
21 Aug Senior Men Discus QUAL A 12th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 58.41m Great Britain & Northern Ireland
23 Aug Senior Women 200 Metres HEAT 3 4th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.15/+1.6 Great Britain & Northern Ireland
23 Aug Senior Women 200 Metres Q-FINAL 4 5th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.30/-0.1 Great Britain & Northern Ireland
21 Aug Senior Women 400 Metres HEAT 3 2nd Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.19 Great Britain & Northern Ireland
22 Aug Senior Women 400 Metres S-FINAL 2 7th Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.94 Great Britain & Northern Ireland
28 Aug Senior Women 4 x 400M Relay FINAL 4th Donna Fraser (Leg 1) (Croydon Harriers) 3:25.12 Great Britain & Northern Ireland
25 Aug Senior Women Long Jump QUAL A 2nd Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.71m/+0.2 Great Britain & Northern Ireland
27 Aug Senior Women Long Jump FINAL 7th Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.80m/+1.2 Great Britain & Northern Ireland
20 Aug Senior Women Discus QUAL B 16th Shelley Newman (Belgrave Harriers) 56.04m Great Britain & Northern Ireland
15-24 August 2008 - Beijing , China
18 August Senior Men 400 Metres HEAT 4 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.00 Great Britain & Northern Ireland
19 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 3 2nd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 44.60 Surrey Record Great Britain & Northern Ireland
21 August Senior Men 400 Metres FINAL 6th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.12 Great Britain & Northern Ireland
22 August Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 1st Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 2:59.33 Great Britain & Northern Ireland
23 August Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 3rd Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 2:58.81 Great Britain & Northern Ireland
17 August Senior Women 400 Metres Hurdles HEAT 2 1st Tasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.19 Great Britain & Northern Ireland
18 August Senior Women 400 Metres Hurdles S-FINAL 1 2nd Tasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 54.31 Great Britain & Northern Ireland
20 August Senior Women 400 Metres Hurdles FINAL 3rd Tasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 53.84 Surrey Record Great Britain & Northern Ireland
19 August Senior Women Long Jump QUAL B 4th Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.61m/+0.7 Great Britain & Northern Ireland
22 August Senior Women Long Jump FINAL 7th Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.64m/+0.7 Great Britain & Northern Ireland
3 - 12 August 2012 - London , UK
4 August Senior Men 100 Metres HEAT 4 3rd James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.13/+0.4 Q Great Britain & Northern Ireland
5 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 1 7th James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.18/+0.7 Great Britain & Northern Ireland
4 August Senior Men 400 Metres HEAT 7 2nd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.36 Q Great Britain & Northern Ireland
5 August Senior Men 400 Metres S-FINAL 3 5th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.31 Great Britain & Northern Ireland
9 August Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 1 2nd Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:00.38 Q Great Britain & Northern Ireland
10 August Senior Men 4 x 400M Relay FINAL 4th Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 2:59.53 Great Britain & Northern Ireland
6 August Senior Men Discus QUAL 28th = Abdul Buhari (Newham & Essex Beagles) 60.08m Great Britain & Northern Ireland
6 August Senior Men Discus QUAL 4th Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 65.28m Q Great Britain & Northern Ireland
7 August Senior Men Discus FINAL 12th Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 61.03m Great Britain & Northern Ireland
3 - 12 August 2016 - Rio de Janeiro , Brazil
13 August Senior Men 100 Metres HEAT 7 3rd James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.18/-0.4 q Great Britain & Northern Ireland
14 August Senior Men 100 Metres S-FINAL 3 6th James Dasaolu (Croydon Harriers) 10.16/0.0 Great Britain & Northern Ireland
12 August Senior Men 400 Metres HEAT 4 5th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.60 Great Britain & Northern Ireland
18 August Senior Men 4 x 100M Relay HEAT 2 4th Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 38.06 q Great Britain & Northern Ireland
19 August Senior Men 4 x 100M Relay FINAL 4th Harry Aikines-Aryeetey (2nd leg) (Sutton & District AC) 37.98 Great Britain & Northern Ireland
19 August Senior Men 4 x 400M Relay HEAT 2 - Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) DQ Great Britain & Northern Ireland
18 August Senior Women High Jump QUAL A 5th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.94 Q = Surrey U20 record Great Britain & Northern Ireland
20 August Senior Women High Jump FINAL 10th = Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.93m Great Britain & Northern Ireland
15 August Senior Women Discus QUAL B 15th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 54.06m Great Britain & Northern Ireland

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.