SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Later years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 20 November 2018
WORLD JUNIOR CHAMPIONSHIPSRepresenting
16 - 20 July 1986 - Athens , Greece
Junior Men 200 Metres FINAL 5th Phil Goedluck (Belgrave Harriers) 21.38/+0.2 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 3000 Metres FINAL 2nd Philippa Mason (Guildford & Godalming AC) 9:03.35 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women High Jump FINAL 9th = Debbie Marti (Redhill & Reigate AC) 1.75 Great Britain & Northern Ireland
26-31 July 1988 - Sudbury , Canada
Under-20 Men 5000 Metres FINAL 15th Jon Dennis (Camberley & District AC) 15:12.78 Great Britain & Northern Ireland
8-12 August 1990 - Plovdiv , Bulgaria
Under-20 Men 100 Metres FINAL 2nd Jason Livingston (Croydon Harriers) 10.25/(+0.7) Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men 4x100M Relay FINAL 4th Jason Livingston (Leg 1) (Croydon Harriers) 39.78 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 200 Metres S-FINAL 2 7th Donna Fraser (Croydon Harriers) 24.19 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 4x100M Relay FINAL 2nd Annabel Soper (Leg 1) (Croydon Harriers) 44.16 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 4x100M Relay FINAL 2nd Donna Fraser (Leg 3) (Croydon Harriers) 44.16 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women High Jump FINAL 3rd Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.88 Great Britain & Northern Ireland
16-20 September 1992 - Seoul , South Korea
Under-20 Men 110 Metres Hurdles FINAL 6th Neil Owen (Croydon Harriers) 14.35 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 1500 Metres HEAT 2 4th Jeina Mitchell (Croydon Harriers) 4:19.09 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 1500 Metres FINAL 10th Jeina Mitchell (Croydon Harriers) 4:21.26 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women Discus QUAL Shelley Drew (Mitcham & Sutton AC) 48.70 Great Britain & Northern Ireland
20-24 July 1994 - Lisbon , Portugal
Under-20 Men 1500 Metres FINAL 8th Bruno Witchalls (Mole Valley Runners) 3:45.11 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 200 Metres S-FINAL 1 8th Susan Williams (Walton AC) 24.72 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 800 Metres HEAT 1 7th Jeina Mitchell (Croydon Harriers) 2:08.85 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 3000 Metres HEAT 1 7th Catherine Berry (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 9:29.48 Great Britain & Northern Ireland
21-25 August 1996 - Sydney , Australia
Under-20 Men 200 Metres S-FINAL 1 8th Uvie Ugono (Herne Hill Harriers) 21.70 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men 3000 Metres Steeplechase FINAL 11th Kevin Nash (Aldershot, Farnham & District AC) 9:01.14 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men 4x100M Relay FINAL 7th Uvie Ugono (Leg 3) (Herne Hill Harriers) 40.32 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 100 Metres Hurdles FINAL 6th Natasha Danvers (Croydon Harriers) 14.00 Great Britain & Northern Ireland
28 July - 2 August 1998 - Annecy , France
Under-20 Men Shot Putt QUAL 13th Emeka Udechuku (Blackheath Harriers) 16.42m Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men Discus FINAL 2nd Emeka Udechuku (Blackheath Harriers) 57.99m Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women Pole Vault QUAL 22nd = Tracey Bloomfield (Guildford & Godalming AC) 3.50m Great Britain & Northern Ireland
16-21 July 2002 - Kingston , Jamaica
Under-20 Women 4x100M Relay HEAT 1 2nd Jade Lucas-Read (Leg 1) (Team Solent) 44.49 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 4x100M Relay FINAL 3rd Jade Lucas-Read (Leg 1) (Team Solent) 44.22 Great Britain & Northern Ireland
13-18 July 2004 - Grossetto , Italy
13 July Under-20 Men High Jump QUAL Nick Stanisavljevic (Woking AC) 2.15 Great Britain & Northern Ireland
15 July Under-20 Men High Jump FINAL 9th Nick Stanisavljevic (Woking AC) 2.14 Great Britain & Northern Ireland
17 July Under-20 Women 4x400M Relay HEAT 2 4th Charlotte Best (Leg 2) (Crawley AC) 3:36.10 Great Britain & Northern Ireland
18 July Under-20 Women 4x400M Relay FINAL 5th Charlotte Best (Leg 3) (Crawley AC) 3:33.67 Great Britain & Northern Ireland
15-20 August 2006 - Beijing , China
Junior Men 100 Metres HEAT 3 2nd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.45/+0.9 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 100 Metres S-FINAL 2 1st Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.38/-0.5 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 100 Metres FINAL 1st Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.37/-0.5 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 400 Metres HEAT 3 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 46.25 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 400 Metres S-FINAL 3 1st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 46.01 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 400 Metres FINAL 3rd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.87 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 4x100M Relay HEAT 3 2nd Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 39.30 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 4x100M Relay FINAL 3rd Harry Aikines-Aryeetey (Leg 4) (Sutton & District AC) 39.24 Great Britain & Northern Ireland
Junior Men 4x400M Relay FINAL 3rd Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:05.49 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 800 Metres HEAT 5 4th Danielle Christmas (Crawley AC) 2:08.53 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 800 Metres S-FINAL 3 5th Danielle Christmas (Crawley AC) 2:07.56 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 100 Metres Hurdles HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 14.11/+0.1 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women High Jump HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1.71 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women Shot Putt HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 12.23 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 200 Metres HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 25.01/+0.3 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 1st Day Total HEPT 6th Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 3392pts Great Britain & Northern Ireland
Junior Women Long Jump HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 5.76/-0.1 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women Javelin HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 29.46 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women 800 Metres HEPT - Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 2:53.34 Great Britain & Northern Ireland
Junior Women Heptathlon FINAL 18th Dominique Blaize (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 5064pts Great Britain & Northern Ireland
19-25 July 2010 - Moncton, NB , Canada
Under-20 Men Triple Jump QUAL A 3rd Kola Adedoyin (Newham & Essex Beagles) 15.85m/-1.1 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men Triple Jump FINAL - Kola Adedoyin (Newham & Essex Beagles) NM Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men Discus QUAL A 3rd Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 59.40m Q Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Men Discus FINAL 6th Lawrence Okoye (Croydon Harriers) 59.77m Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 3000 Metres FINAL 11th Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 9:18.43 Great Britain & Northern Ireland
Under-20 Women 4x100M Relay HEAT 2 3rd Twinelle Hopeson (Leg 3) (Croydon Harriers) 44.62 Great Britain & Northern Ireland
10 - 15 July 2012 - Barcelona , Spain
12 July Junior Men 200 Metres HEAT 6 4th Josh Street (South London Harriers) 21.30/+0.1 q Great Britain & Northern Ireland
12 July Junior Men 200 Metres S-FINAL 1 6th Josh Street (South London Harriers) 21.36/-2.8 Great Britain & Northern Ireland
10 July Junior Men Long Jump QUAL 7th Elliot Safo (Croydon Harriers) 7.62m/+2.3 Q Great Britain & Northern Ireland
11 July Junior Men Long Jump FINAL 6th Elliot Safo (Croydon Harriers) 7.51m/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
10 July Junior Women 3000 Metres FINAL 3rd Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 9:09.43 Great Britain & Northern Ireland
22 - 26 July 2014 - Eugene, Oregon , USA
23 July Under-20 Men 400 Metres Hurdles HEAT 7 2nd Jacob Paul (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 52.79 Q Great Britain & Northern Ireland
24 July Under-20 Men 400 Metres Hurdles S-FINAL 2 7th Jacob Paul (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 54.36 Great Britain & Northern Ireland
25 July Under-20 Men 4x100M Relay HEAT 1 - Marvin Popoola (Leg 4) (Herne Hill Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
24 July Under-20 Women 400 Metres Hurdles HEAT 3 2nd Shona Richards (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 58.37 Q Great Britain & Northern Ireland
25 July Under-20 Women 400 Metres Hurdles S-FINAL 2 1st Shona Richards (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 57.08 Q Great Britain & Northern Ireland
26 July Under-20 Women 400 Metres Hurdles FINAL 2nd Shona Richards (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 56.16 UK U20 & Surrey U20 record Great Britain & Northern Ireland
25 July Under-20 Women 4x100M Relay HEAT 3 - Imani Lansiquot (Leg 3) (Sutton & Cheam Harriers) DNF Great Britain & Northern Ireland
27 July Under-20 Women 4x400M Relay FINAL 2nd Shona Richards (Leg 1) (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 3:32.00 Great Britain & Northern Ireland
25 July Under-20 Women High Jump QUAL B 3rd Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.85m Q Great Britain & Northern Ireland
27 July Under-20 Women High Jump FINAL 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.93m Great Britain & Northern Ireland
22 July Under-20 Women 100 Metres Hurdles HEPT 4h3 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 14.29/+0.3 Great Britain & Northern Ireland
22 July Under-20 Women High Jump HEPT 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.94m UK U20 & Surrey U20 & Sen rec. Great Britain & Northern Ireland
22 July Under-20 Women Shot Putt HEPT 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 14.17m Great Britain & Northern Ireland
22 July Under-20 Women 200 Metres HEPT 3h3 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 24.64/-0.5 Great Britain & Northern Ireland
22 July Under-20 Women 1st Day Total HEPT 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 3821pts Great Britain & Northern Ireland
23 July Under-20 Women Long Jump HEPT 4th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 5.90m/-0.4 Great Britain & Northern Ireland
23 July Under-20 Women Javelin HEPT 6th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 41.66m Great Britain & Northern Ireland
23 July Under-20 Women 800 Metres HEPT 2h3 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 2:21.06 Great Britain & Northern Ireland
23 July Under-20 Women Heptathlon FINAL 1st Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 6148pts World Youth Best & Surrey rec. Great Britain & Northern Ireland
22 - 26 July 2018 - Tampere , Finland
10 July Under-20 Men 100 Metres HEAT 3 1st Chad Miller (Hercules Wimbledon AC) 10.33/+0.5 Q Great Britain & Northern Ireland
11 July Under-20 Men 100 Metres S-FINAL 3 3rd Chad Miller (Hercules Wimbledon AC) 10.38/+0.1 Great Britain & Northern Ireland
13 July Under-20 Men 4x100M Relay HEAT 1 - Chad Miller (Leg 2) (Hercules Wimbledon AC) DNF Great Britain & Northern Ireland
11 July Under-20 Women 100 Metres HEAT 4 1st Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 11.35/+1.8 Q Great Britain & Northern Ireland
12 July Under-20 Women 100 Metres S-FINAL 3 1st Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 11.37/+0.3 Q Great Britain & Northern Ireland
12 July Under-20 Women 100 Metres FINAL 3rd Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 11.37/0.0 Great Britain & Northern Ireland
10 July Under-20 Women 800 Metres HEAT 5 2nd Katy-Ann McDonald (Blackheath & Bromley Harriers AC) 2:07.24 Q Great Britain & Northern Ireland
11 July Under-20 Women 800 Metres S-FINAL 2 2nd Katy-Ann McDonald (Blackheath & Bromley Harriers AC) 2:03.20 Q Great Britain & Northern Ireland
12 July Under-20 Women 800 Metres FINAL 7th Katy-Ann McDonald (Blackheath & Bromley Harriers AC) 2:04.08 Great Britain & Northern Ireland
13 July Under-20 Women 4x100M Relay HEAT 1 2nd Kristal Awuah (Leg 1) (Herne Hill Harriers) 44.84 Q Great Britain & Northern Ireland
14 July Under-20 Women 4x100M Relay FINAL 3rd Kristal Awuah (Leg 1) (Herne Hill Harriers) 44.05 Great Britain & Northern Ireland

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.