SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 19 November 2018
EA U23/U20 Championships, 20/21 June 2015, Bedford

The following Surrey athletes gained top 3 placings:-

Under-23 Men  Pole Vault  1st Jack Phipps  (Birchfield Harriers)  5.15m 
Under-23 Women  800 Metres  1st Katie Snowden  (Herne Hill Harriers)  2:04.68 
Under-23 Women  400 Metres Hurdles (76.2cm)  1st Shona Richards  (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)  57.24 
Under-20 Women  3000 Metres  1st Phoebe Law  (Kingston AC & Polytechnic Harriers)  9:36.70 
Under-20 Women  100 Metres Hurdles (84.0cm)  1st Shirin Irving  (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)  13.61/+3.1 
Under-20 Women  High Jump  1st Morgan Lake  (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)  1.94m= Surrey U20 record
Under-20 Women  Long Jump  1st Morgan Lake  (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)  6.18m 
Under-18 Women  Discus (1kg)  1st Sophie Mace  (Walton AC)  44.80m 
Under-23 Men  400 Metres Hurdles (91.4cm)  2nd Jacob Paul  (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC)  51.34 
Under-23 Men  Triple Jump  2nd Jonathan Ilori  (Blackheath & Bromley Harriers AC)  15.22m 
Under-20 Men  5000 Metres  2nd Gus Cockle  (Aldershot, Farnham & District AC)  14:20.2 
Under-20 Men  High Jump  2nd= Tayo Andrews  (Herne Hill Harriers)  2.04m 
Under-20 Men  Triple Jump  2nd Jacob Veerapen  (Sutton & District AC)  14.43m 
Under-18 Men  110 Metres Hurdles (91.4cm)  2nd Sam Talbot  (Exeter Harriers)  14.01/+0.8 
Under-23 Women  400 Metres Hurdles (76.2cm)  2nd Aisha Naibe-Wey  (Thames Valley Harriers)  58.82 
Under-23 Women  3000 Metres Steeplechase  2nd Laura Gent  (Aldershot, Farnham & District AC)  11:31.56 
Under-20 Women  100 Metres  2nd Imani Lansiquot  (Sutton & District AC)  11.72/+0.4 
Under-20 Women  Pole Vault  2nd Tilly Hooper  (Sutton & District AC)  3.75m 
Under-18 Women  100 Metres Hurdles (76.2cm)  2nd Hope Sarti  (Guildford & Godalming AC)  13.19 
Under-23 Men  200 Metres  3rd Josh Street  (Kent AC)  21.52/+1.3 
Under-20 Men  100 Metres  3rd Rechmial Miller  (Hercules Wimbledon AC)  10.50/+0.3 
Under-20 Men  110 Metres Hurdles (99.0cm)  3rd Jack Major  (Camberley & District AC)  14.21 
Under-23 Women  Shot Putt (4kg)  3rd Pippa Wingate  (Kingston AC & Polytechnic Harriers)  12.53m 
Under-20 Women  Triple Jump  3rd Kerri Davidson  (Blackheath & Bromley Harriers AC)  12.33m 
Under-20 Women  Shot Putt (4kg)  3rd Michella Obijiaku  (Herne Hill Harriers)  11.30m 

Go to Top of Page

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.