SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2018
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 21 September 2018
ESAA Championships, 10/11 July 2015, Gateshead

The following Surrey athletes gained top 3 placings:-

Senior Boys  Triple Jump  1st Jacob Veerapen  (Sutton & District AC / Surrey)  14.52m 
Senior Boys  Hammer (6kg)  1st Munroe Ritchie  (Crawley AC / Surrey)  59.54mSurrey County U20M Record
Junior Boys  Discus (1.25kg)  1st Philip Bartlett  (South London Harriers / Surrey)  44.53m 
Junior Boys  Hammer (4kg)  1st Sam Mace  (Walton AC / Surrey)  57.68mSurrey County U15B Record
Senior Girls  Triple Jump  1st Kerri Davidson  (Blackheath & Bromley Harriers AC / Surrey)  12.77m/+4.9 
Inter Girls  100 Metres  1st Charmont Webster-Tape  (Sutton & District AC / Surrey)  11.84/+0.9 
Inter Girls  Discus (1kg)  1st Sophie Mace  (Walton AC / Surrey)  43.61m 
Junior Girls  75 Metres Hurdles (76.2cm)  1st Pippa Earley  (Kingston AC & Polytechnic Harriers / Surrey)  10.90/+1.8 
Junior Girls  Long Jump  1st Ore Adamson  (Herne Hill Harriers / London)  5.61m/0.0 
Junior Girls  Javelin (500g)  1st Paula Holguin  (unattached / Surrey)  40.93mSurrey County U15G Record
Senior Boys  110 Metres Hurdles (99.0cm)  2nd Jack Major  (Camberley & District AC / Hampshire)  14.59/-2.3 
Junior Boys  300 Metres  2nd Adam Bator-Brown  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  36.02 
Junior Boys  Hammer (4kg)  2nd James Lancaster  (Blackheath & Bromley Harriers AC / Surrey)  54.95m 
Senior Girls  Shot Putt (4kg)  2nd Michella Obijiaku  (Herne Hill Harriers / London)  12.98m 
Inter Girls  300 Metres  2nd Ellie Grove  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  39.87 
Inter Girls  80 Metres Hurdles (76.2cm)  2nd Sophie Elliss  (Croydon Harriers / Surrey)  11.36 
Junior Girls  1500 Metres  2nd Alex Brown  (Herne Hill Harriers / London)  4:35.17 
Senior Boys  200 Metres  3rd Daniel Luke  (Croydon Harriers / Surrey)  22.26/-2.7 
Junior Boys  1500 Metres  3rd Mohamed Mohamud  (Herne Hill Harriers / London)  4:12.57 
Junior Boys  Triple Jump  3rdReuben Collins  (Dorking Mole Valley AC / Surrey)  12.72m/+3.0 
Inter Girls  800 Metres  3rd Katy-Ann McDonald  (Blackheath & Bromley Harriers AC / London)  2:08.26 
Junior Girls  1500 Metres  3rd Claudia Lance Jones  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  4:35.21 
Junior Girls  75 Metres Hurdles (76.2cm)  3rd Marcia Sey  (Croydon Harriers / Surrey)  11.05/+1.8 

Go to Top of Page

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.