SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2017
TRACK & FIELD
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 23 February 2017
ESAA Championships, 8/9 July 2016, Gateshead

The following Surrey athletes gained top 3 placings:-

Senior Boys  Triple Jump  1st Jacob Veerapen  (Sutton & District AC / Surrey)  14.74m/+0.5 
Inter Boys  200 Metres  1st Romell Glave  (Croydon Harriers / Surrey)  22.00/-1.3 
Junior Boys  100 Metres  1st Kyle Reynolds-Warmington  (Belgrave Harriers / London)  11.30/-1.4 
Junior Boys  200 Metres  1st Jaleel Roper  (Hercules Wimbledon AC / London)  23.20/-2.1 
Junior Boys  1500 Metres  1st Luke van Oudtshoorn  (Aldershot, Farnham & District AC / Surrey)  4:08.47 
Senior Girls  100 Metres  1st Kristal Awuah  (Herne Hill Harriers / London)  12.22/-2.9 
Inter Girls  100 Metres  1st Olivia Okoli  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  12.08/-1.8 
Inter Girls  80 Metres Hurdles (76.2cm)  1st Pippa Earley  (Kingston AC & Polytechnic Harriers / Surrey)  11.48/-3.3 
Junior Girls  200 Metres  1st Kayla Bowley  (Croydon Harriers / Surrey)  24.91/-3.4 
Junior Girls  75 Metres Hurdles (76.2cm)  1st Marcia Sey  (Croydon Harriers / Somerset)  11.06/-2.3 
Junior Girls  Javelin (500g)  1st Danielle Henderson  (Herne Hill Harriers / London)  39.46m 
Senior Boys  Shot Putt (6kg)  2nd Nathan Fergus  (South London Harriers / London)  15.10m 
Junior Boys  300 Metres  2nd Rory Payn  (Sutton & District AC / Surrey)  36.31 
Senior Girls  100 Metres Hurdles (84.0cm)  2nd Hope Sarti  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  14.08/-1.6 
Senior Girls  Shot Putt (4kg)  2nd Michella Obijiaku  (Herne Hill Harriers / London)  12.95m 
Senior Girls  Discus (1kg)  2nd Sophie Mace  (Walton AC / Surrey)  42.48m 
Inter Girls  100 Metres  2nd Charmont Webster-Tape  (Sutton & District AC / Surrey)  12.08/-1.8 
Inter Girls  300 Metres  2nd Alex Shaw  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  39.53 
Inter Girls  1500 Metres  2nd Alexandra Brown  (Herne Hill Harriers / London)  4:29.74 
Inter Girls  3000 Metres  2nd Claudia Lance Jones  (Guildford & Godalming AC / Surrey)  9:51.46 
Inter Girls  Javelin (500g)  2nd Paula Holguin  (unattached / Surrey)  45.93m 
Inter Boys  800 Metres  3rd Ricky Lutakome  (Sutton & District AC / Surrey)  1:53.70 
Senior Girls  100 Metres  3rd Ashleigh Clarke  (Croydon Harriers / Surrey)  12.35/-2.9 
Inter Girls  800 Metres  3rd Katy-Ann McDonald  (Blackheath & Bromley Harriers AC / London)  2:09.46 
Inter Girls  Pole Vault  3rd Alexa Eichelmann  (Woking AC / Surrey)  3.50m 
Junior Girls  1500 Metres  3rd Charlotte Alexander  (unattached / Surrey)  4:37.82 

Go to Top of Page

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.