SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 25 June 2022
Surrey County Outdoor Championships - 1988
Senior Women 100 Metres FINAL
(Tooting Bec, 14 May)
1 Mary Berkeley (Croydon H) 12.0 -0.7
2 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 12.3 -0.7
3 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 12.7 -0.7
4 Karen Hollinghurst (Croydon H) 12.8 -0.7
5 Julia Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 13.0 -0.7
6 Debbie Greenwood (Croydon H) 14.2 -0.7
Senior Women 200 Metres FINAL
(Tooting Bec, 15 May)
1 Donna Burkmar (U23) (AldershotF&D) 24.5 -0.5
2 Alison Davies (Woking AC) 25.5 -0.5
3 Julia Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 26.2 -0.5
4 Debbie Greenwood (Croydon H) 28.8 -0.5
5 S Scharschmidt (Croydon H) 29.8 -0.5
Senior Women 400 Metres HEAT 1
(Tooting Bec, 14 May)
1 Sharon Glover (Croydon H) 58.2
2 Lynne Draper (U23) (Croydon H) 58.5
3 Virginia Graham (Woking AC) 58.7
4 Olia Inak (Woking AC) 59.5
5 Clare Bleasdale (U20) (Guildford&G) 59.5
6 L Mayer (Epsom & Ewell) 62.0
Senior Women 400 Metres HEAT 2
(Tooting Bec, 14 May)
1 Coral Davis (Croydon H) 57.4
2 Lynn Taylor (U23) (Woking AC) 59.3
3 Lisa Thompson (Bromley L) 59.6
4 Karen Spackman (U20) (HerculesWimb) 60.3
5 J Bigos (AldershotF&D) 60.3
6 A Edwards (Epsom & Ewell) 61.6
Senior Women 400 Metres FINAL
(Tooting Bec, 14 May)
1 Lynne Draper (U23) (Croydon H) 54.5 CBP
2 Coral Davis (Croydon H) 55.4
3 Lynn Taylor (U23) (Woking AC) 56.4
4 Lisa Thompson (Bromley L) 56.6
5 Virginia Graham (Woking AC) 56.8
6 Sharon Glover (Croydon H) 57.9
7 Olia Inak (Woking AC) 58.6
8 Clare Bleasdale (U20) (Guildford&G) 58.7
Senior Women 800 Metres HEAT 1
(Woking, 23 April)
1 Sally Young (Boxhill) 2:18.9
2 Virginia Graham (Woking AC) 2:18.9
3 Lisa Thompson (Bromley L) 2:19.0
4 Olia Inak (Woking AC) 2:19.2
5 Emma Berry (U20) (Epsom & Ewell) 2:19.8
6 A Bragg (Redhill&SyB) 2:20.1
Senior Women 800 Metres HEAT 2
(Woking, 23 April)
1 Allison Stone (Woking AC) 2:23.2
2 Karen Sutton (U20) (Croydon H) 2:24.0
3 Susan Morss (Epsom & Ewell) 2:26.3
4 Lynn Taylor (U23) (Woking AC) 2:26.6
5 Jemide Bubu (Herne Hill H) 2:29.2
6 J Bigos (AldershotF&D) 2:29.6
7 A Hills (Chess&Book) 2:30.9
Senior Women 800 Metres FINAL
(Woking, 23 April)
1 Virginia Graham (Woking AC) 2:13.5
2 Allison Stone (Woking AC) 2:13.6
3 Lisa Thompson (Bromley L) 2:14.3
4 Lynn Taylor (U23) (Woking AC) 2:14.9
5 Olia Inak (Woking AC) 2:16.5
6 Karen Sutton (U20) (Croydon H) 2:17.5
7 Susan Morss (Epsom & Ewell) 2:18.1
8 Sally Young (Boxhill) 2:20.2
9 Emma Berry (U20) (Epsom & Ewell) 2:23.9
10 A Bragg (Redhill&SyB) 2:25.3
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Tooting Bec, 14 May)
1 Shireen Bailey (Bromley L) 4:23.8
2 Allison Stone (Woking AC) 4:32.5
3 Karen Sutton (U20) (Croydon H) 4:33.7
4 Sally Young (Boxhill) 4:34.3
5 Caroline Letchford (U23) (South London) 4:41.4
6 Deansie Phillips (South London) 4:42.3
7 L Compton (Woking AC) 4:42.8
8 J Bigos (AldershotF&D) 4:47.4
9 A Bragg (Redhill&SyB) 4:49.3
10 A Guthrie (Camberley&Dist) 4:56.9
11 Jemide Bubu (Herne Hill H) 5:01.9
12 K Harrison (Camberley&Dist) 5:03.1
13 J Coppinger (Belgrave H) 5:08.5
14 A Hills (Chess&Book) 5:09.7
15 A Bartlett (DorkingStP) 5:17.8
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Woking, 24 April)
1 Sally Young (Boxhill) 9:49.4
2 Sylvia Kerambrum (Croydon H) 9:50.8
3 Caroline Letchford (U23) (South London) 9:57.3
4 E Clarke (HerculesWimb) 10:02.4
5 Hannah Churn (AldershotF&D) 10:31.0
6 Heather Fenton (Croydon H) 10:45.4
7 C Aikin-Sneath (Camberley&Dist) 10:59.6
8 Jemide Bubu (Herne Hill H) 11:08.2
9 K Harrison (Camberley&Dist) 11:22.5
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Tooting Bec, 15 May)
1 Samantha Farquharson (U20) (Croydon H) 14.2 -0.5
2 Pippa Mole (Croydon H) 14.7 -0.5
3 Judy Vernon (W40) (Mitcham&Sutt) 15.3 -0.5
4 Joanne Passley (U20) (Kingston & Poly) 15.9 -0.5
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Woking, 24 April)
1 Sharon Glover (Croydon H) 61.9
2 Karen Spackman (U20) (HerculesWimb) 64.3
3 Julie Moore (U20) (Croydon H) 66.2
4 Clare Bleasdale (U20) (Guildford&G) 66.7
5 L Yarnley (Woking AC) 74.4
Senior Women 3000 Metres Walk FINAL
(Woking, 24 April)
1 G Hopkins (Walton AC) 17:26.7
2 L Delaine (AldershotF&D) 17:57.0
3 K Barker (Belgrave H) 18:54.8
Senior Women High Jump FINAL
(Tooting Bec, 14 May)
1 Julia Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 1.70
2 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 1.65
3 Nicola Cook (U20) (Croydon H) 1.50
Senior Women Long Jump FINAL
(Tooting Bec, 14 May)
1 Mary Berkeley (Croydon H) 6.42
2 Julia Bennett (U20) (Epsom & Ewell) 5.85
3 Charmaine Johnson (Hounslow AC) 5.70
4 Joanne Passley (U20) (Kingston & Poly) 5.41
5 Nicola Curtis (U20) (Woking AC) 5.07
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Tooting Bec, 15 May)
1 Helen Kemp (U23) (Belgrave H) 12.23
2 Joanne Passley (U20) (Kingston & Poly) 12.02
3 Vilma Thompson (W35) 11.22
4 Nicola Cook (U20) (Croydon H) 7.34
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Tooting Bec, 15 May)
1 Elspeth Elson (U23) (Camberley&Dist) 35.92
2 Marianne Harlick (Kingston & Poly) 32.48
3 Nicola Curtis (U20) (Woking AC) 32.42
4 F Goode (Woking AC) 28.82
5 Helen Kemp (U23) (Belgrave H) 26.74
Senior Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Tooting Bec, 15 May)
1 Tracey Denton (U20) (Belgrave H) 37.90
2 Nicola Toms (Mitcham&Sutt) 36.46
3 X Rowland (Guildford&G) 34.18
4 Joanne Passley (U20) (Kingston & Poly) 34.08
5 Julie Moore (U20) (Croydon H) 32.74
6 L Yeates (HerculesWimb) 29.56

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.