SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 20 June 2021
Surrey County Outdoor Championships - 1993
Senior Women 100 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Annabel Soper (U23) (Croydon H) 12.3 -3.7
2 Alison Davies (Woking AC) 12.6 -3.7
3 Yvonne Cole (Croydon H) 12.7 -3.7
4 F Noore (Herne Hill H) 12.7 -3.7
5 Donna Burkmar (AldershotF&D) 12.9 -3.7
6 C Lester (AldershotF&D) 13.3 -3.7
7 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 13.5 -3.7
Senior Women 200 Metres FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Alison Davies (Woking AC) 24.9 +2.2
2 Annabel Soper (U23) (Croydon H) 25.1 +2.2
3 Donna Burkmar (AldershotF&D) 26.0 +2.2
4 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 27.2 +2.2
5 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 27.7 +2.2
Senior Women 400 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Clare Bleasdale (U23) (Guildford&G) 57.4
2 Lisa Thompson (Bromley L) 58.0
3 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 58.6
4 Evette Finikin (ShaftesburyH) 59.1
5 Linda Dunglison (Croydon H) 62.6
6 J Stone (Belgrave H) 65.9
Senior Women 800 Metres FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Lynn Taylor (Woking AC) 2:16.3
2 Sally Read-Cayton (Kingston & Poly) 2:17.5
3 Ruth Fay (Woking AC) 2:17.6
4 C Downing (Woking AC) 2:18.1
5 Julie Cruse (Croydon H) 2:18.6
6 Susie Cook (U23) (Croydon H) 2:21.5
7 D Cheeseman (Thames H&H) 2:32.7
8 S Occomore (Kingston & Poly) 2:36.9
Senior Women 1500 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Sally Young (W35) (Parkside AC) 4:44.2
2 C Downing (Woking AC) 4:55.4
3 Gabrielle Collison (Belgrave H) 5:01.2
4 D Cheeseman (Thames H&H) 5:13.9
Senior Women 3000 Metres FINAL
(Wimbledon, 2 May)
1 Jeina Mitchell (U20) (Croydon H) 9:34.2
2 Sally Young (W35) (Parkside AC) 9:36.6
3 Rachel Disley (Thames H&H) 9:58.9
4 G-L Collinson (Belgrave H) 10:24.3
5 J Bell (Woking AC) 10:26.8
6 Sally Dawson (Herne Hill H) 10:27.5
7 Lisa Thompson (Bromley L) 10:48.2
8 D Robinson (Herne Hill H) 11:17.5
9 A Cyhanova (Guildford&G) 12:13.8
Senior Women 100 Metres Hurdles (84.0cm) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Paula Cash (Bromley L) 15.8 -2.0
Senior Women 400 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Clare Bleasdale (U23) (Guildford&G) 61.4 CBP
2 Olive Burke (Croydon H) 62.2
3 Sally Young (W35) (Parkside AC) 70.3
Senior Women 3000 Metres Walk FINAL
(Walton, 19 September)
1 Sue Porter (Belgrave H) 17.49.3
Senior Women 4x100M Relay FINAL
(Walton, 19 September)
1 Walton AC 'C'  48.8
2 Epsom & Ewell Harriers 'A'  50.0
3 Walton AC 'B'  51.6
4 Epsom & Ewell Harriers 'B'  52.8
Senior Women 4 X 200 Metres Relay FINAL
(Walton, 19 September)
1 Epsom & Ewell Harriers 'A'  1:47.4
2 Epsom & Ewell Harriers 'B'  1:54.8
Senior Women 4x400M Relay FINAL
(Walton, 19 September)
1 Epsom & Ewell Harriers 'A'  4:00.2
2 Walton AC  4:03.5
3 Sutton & District AC  4:10.3
4 Epsom & Ewell Harriers 'B'  4:33.3
Senior Women 3 x 800 metres relay FINAL
(Walton, 19 September)
1 Croydon Harriers 'A'  6:50.2 CBP
2 Epsom & Ewell Harriers 'A'  7:01.5
3 Croydon Harriers 'B'  7:08.0
4 Mole Valley Runners  7:28.4
5 Epsom & Ewell Harriers 'B'  8:15.0
Senior Women High Jump FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Debbie Marti (Bromley L) 1.86 CBP
2 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 1.80
3 Catherine Parsons (U23) (Hounslow AC) 1.65
Senior Women Pole Vault FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Susan Drummie (U23) (unattached) 2.20 CBP
Senior Women Long Jump FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Julia Bennett (Epsom & Ewell) 5.57
2 Elizabeth Ghojefa (Epsom & Ewell) 5.56
3 Lorna John (U23) (Herne Hill H) 5.20
4 Samantha Munro (U23) (Kingston & Poly) 5.16
5 Gemma Holt (U23) (AldershotF&D) 5.11
6 Nicola Curtis (U23) (Woking AC) 4.89
7 A Ejaife (Herne Hill H) 4.30
Senior Women Triple Jump FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Evette Finikin (ShaftesburyH) 12.75 CBP
2 Elizabeth Ghojefa (Epsom & Ewell) 12.51
Senior Women Shot Putt (4kg) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Dawn Grazette (U23) (Croydon H) 14.00
Senior Women Discus (1kg) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Shelley Drew (U23) (Sutton&District) 46.44
2 Sarah Winckless (U23) (Epsom & Ewell) 42.80
3 Angela Mitchell (unattached) 32.50
Senior Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Denise Alleyne (Hounslow AC) 43.20
2 Oteri Oboh (U23) (Herne Hill H) 39.08
3 Julie Moore (Holland Sports) 38.50
4 Catherine Parsons (U23) (Hounslow AC) 26.58

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.