SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 20 June 2021
Surrey County Outdoor Championships - 1993
Under-17 Women 100 Metres HEAT 1
(Croydon, 15 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 12.8 -3.6
2 Adanma Nwosu (Croydon H) 12.9 -3.6
3 E Dengate (Guildford&G) 13.1 -3.6
4 L Rogers (Woking AC) 13.8 -3.6
5 J Guy (South London) 14.4 -3.6
Under-17 Women 100 Metres HEAT 2
(Croydon, 15 May)
1 J O'Shaughnessy (Croydon H) 13.2 -2.6
2 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 13.5 -2.6
3 Simone Harrison (Croydon H) 13.6 -2.6
4 J Wood (Sutton&District) 13.8 -2.6
5 L Warbrick (Belgrave H) 13.9 -2.6
Under-17 Women 100 Metres FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 12.5 +1.8
2 Adanma Nwosu (Croydon H) 12.7 +1.8
3 J O'Shaughnessy (Croydon H) 12.8 +1.8
4 E Dengate (Guildford&G) 13.0 +1.8
5 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 13.2 +1.8
6 Simone Harrison (Croydon H) 13.4 +1.8
7 J Wood (Sutton&District) 13.5 +1.8
8 L Rogers (Woking AC) 14.0 +1.8
Under-17 Women 200 Metres HEAT 1
(Croydon, 16 May)
1 Adanma Nwosu (Croydon H) 26.6 -3.9
2 Susan Williams (Walton AC) 27.2 -3.9
2 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 28.9 (-8.5)
3 Simone Harrison (Croydon H) 29.1 (-8.5)
3 E Dengate (Guildford&G) 27.9 -3.9
4 J Wood (Sutton&District) 29.4 (-8.5)
4 S Austin (Sutton&District) 28.1 -3.9
5 R Lacey (Sutton&District) 30.1 -3.9
5 L Willis (Sutton&District) 30.3 (-8.5)
6 A Jennings (Redhill&SyB) 32.7 (-8.5)
6 G French (unattached) 30.1 -3.9
Under-17 Women 200 Metres HEAT 2
(Croydon, 16 May)
1 Claire Phillips (Sutton&District) 28.4 (-8.5)
Under-17 Women 200 Metres FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Susan Williams (Walton AC) 26.3 -3.7
2 Adanma Nwosu (Croydon H) 26.9 -3.7
3 E Dengate (Guildford&G) 27.7 -3.7
4 Claire Phillips (Sutton&District) 27.7 -3.7
5 S Austin (Sutton&District) 28.1 -3.7
6 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 28.2 -3.7
7 Simone Harrison (Croydon H) 28.2 -3.7
8 J Wood (Sutton&District) 28.9 -3.7
Under-17 Women 300 Metres HEAT 1
(Croydon, 15 May)
1 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 42.9
2 Claire Phillips (Sutton&District) 43.8
3 Simone Harrison (Croydon H) 43.8
4 A Haque (HerculesWimb) 43.9
5 Jessica Dash (Belgrave H) 44.3
6 R Lacey (Sutton&District) 47.4
Under-17 Women 300 Metres HEAT 2
(Croydon, 15 May)
1 Helen Williams (Walton AC) 44.2
2 A Crouch (Sutton&District) 44.7
3 F Eagle (Mole Valley ) 45.6
4 T Maher (Sutton&District) 46.3
5 Fiona Peake (Woking AC) 47.3
Under-17 Women 300 Metres FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Claire Phillips (Sutton&District) 42.8
2 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 43.0
3 A Crouch (Sutton&District) 43.1
4 Simone Harrison (Croydon H) 43.1
5 Helen Williams (Walton AC) 43.5
6 A Haque (HerculesWimb) 44.7
7 Jessica Dash (Belgrave H) 45.2
8 F Eagle (Mole Valley ) 45.5
Under-17 Women 800 Metres FINAL
(Wimbledon, 2 May)
1 Elizabeth Williams (Walton AC) 2:20.6
2 L Hayes (Kingston & Poly) 2:22.5
3 B O'Carroll (HerculesWimb) 2:22.7
4 Vicki Goodwin (Croydon H) 2:23.0
5 F Eagle (Mole Valley ) 2:25.1
6 Katherine Lee (Croydon H) 2:25.4
7 L Lightman (Woking AC) 2:26.7
8 A Crouch (Sutton&District) 2:27.0
9 E Clark (HerculesWimb) 2:39.2
10 C Rode (DorkingStP) 2:51.4
Under-17 Women 1500 Metres FINAL
(Croydon, 15 May)
1 L Hayes (Kingston & Poly) 5:00.7
2 H Green (Woking AC) 5:03.8
3 B O'Carroll (HerculesWimb) 5:07.9
4 Vicki Goodwin (Croydon H) 5:08.7
5 Katherine Lee (Croydon H) 5:10.7
6 L Lightman (Woking AC) 5:14.9
7 J Miller (Walton AC) 5:16.0
8 P Moynihan (Guildford&G) 5:16.9
9 S Jordan (Woking AC) 5:33.3
10 E Simmonds (Croydon H) 5:51.6
11 C Rode (DorkingStP) 6:00.4
Under-17 Women 3000 Metres FINAL
(Wimbledon, 2 May)
1 H Green (Woking AC) 10:47.7
2 J Miller (Walton AC) 10:51.0
3 E Bongers (Holland Sports) 10:55.0
4 P Moynihan (Guildford&G) 11:20.1
5 S Jordan (Woking AC) 12:02.3
6 P Whitehouse (Mole Valley ) 12:28.4
7 A Lettis (Woking AC) DNF
Under-17 Women 80 Metres Hurdles (76.2cm) FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Emma Blunt (Epsom & Ewell) 12.7 -3.4
2 Jeanette May (Guildford&G) 13.3 -3.4
3 L Cox (Sutton&District) 13.6 -3.4
4 H Turner (Guildford&G) 14.3 -3.4
5 Kathryn Horner (DorkingStP) 14.4 -3.4
Under-17 Women 300m Hurdles (76.2cm) FINAL
(Wimbledon, 1 May)
1 Jessica Dash (Belgrave H) 48.6
2 Rebecca Simpson (Guildford&G) 50.7
3 L Cox (Sutton&District) 52.0
4 J Woodhams (Croydon H) 55.3
Under-17 Women 3000 Metres Walk FINAL
(Walton, 19 September)
1 Cressida Van Doorn (Sutton&District) 18:11.7
2 L Seal (Sutton&District) 20:11.9
Under-17 Women Medley Relay FINAL
(Walton, 19 September)
1 Walton AC  2:19.1
2 Sutton & District AC  2:24.5
3 Belgrave Harriers  2:25.5
4 Epsom & Ewell Harriers 'B'  2:46.2
- Epsom & Ewell Harriers 'A'  DSQ
Under-17 Women High Jump FINAL
(Wimbledon, 2 May)
1 Alanna Dearden (Kingston & Poly) 1.55
2 A Penlington (Croydon H) 1.40
Under-17 Women Pole Vault FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Kathryn Horner (DorkingStP) 2.20 CBP
2 Candy Dunn (HerculesWimb) 2.20 CBP
3 L Gilles (Croydon H) 1.90
Under-17 Women Long Jump FINAL
(Croydon, 16 May)
1 Clare Gambriel (Kingston & Poly) 5.23
2 Clover Wynter-Pink (Croydon H) 5.18
3 Sisi Baig (Epsom & Ewell) 5.41
4 Jeanette May (Guildford&G) 4.80
5 L Warbrick (Belgrave H) 4.76
6 S Krikorian (Woking AC) 4.72
7 H Turner (Guildford&G) 4.67
8 Kathryn Horner (DorkingStP) 4.43
9 J Chase (Croydon H) 3.98
Under-17 Women Shot (4kg) FINAL
(Wimbledon, 1 May)
1 Christina Bennett (Epsom & Ewell) 12.28 CBP
2 Eleanor Gatrell (Woking AC) 12.03
Under-17 Women Discus (1kg) FINAL
(Wimbledon, 1 May)
1 Christina Bennett (Epsom & Ewell) 35.90
2 J Wickens (Guildford&G) 30.70
3 K Coates (Guildford&G) 25.50
Under-17 Women Hammer (4kg) FINAL
(Wimbledon, 1 May)
1 A Thorpe (Holland Sports) 20.88 CBP
Under-17 Women Javelin (600g pre-1999 spec) FINAL
(Croydon, 15 May)
1 Angharad Richards (Guildford&G) 42.42
2 Clover Wynter-Pink (Croydon H) 40.52
3 Bianca Levy (Herne Hill H) 33.68
4 S Krikorian (Woking AC) 25.46

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.