SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 28 July 2021
Surrey County Outdoor Championships - 2016
Under-20 Men 100 Metres HEAT 1
(Kingston, 14 May)
1 Kishon Allen (Herne Hill H) 11.41 +0.6 Q
2 Alex Parkinson (Kingston & Poly) 11.58 +0.6 Q
3 Kit Streek (Guildford&G) 12.14 +0.6 Q
- Brandon Murray (South London) DQ
- Jevonni McFarlane (Herne Hill H) DQ
Under-20 Men 100 Metres HEAT 2
(Kingston, 14 May)
1 Kyle Cranston (Herne Hill H) 11.49 -2.0 Q
2 Latario Brown (Herne Hill H) 11.59 -2.0 Q
3 Paul Singleton (Sutton&District) 11.74 -2.0 Q
4 Troy Reid (Herne Hill H) 11.82 -2.0 q
5 Elliot Holman (Guildford&G) 12.05 -2.0 q
Under-20 Men 100 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Kyle Cranston (Herne Hill H) 11.26 -0.5
2 Kishon Allen (Herne Hill H) 11.40 -0.5
3 Latario Brown (Herne Hill H) 11.46 -0.5
4 Troy Reid (Herne Hill H) 11.66 -0.5
5 Alex Parkinson (Kingston & Poly) 11.67 -0.5
6 Paul Singleton (Sutton&District) 11.68 -0.5
7 Elliot Holman (Guildford&G) 11.80 -0.5
8 Kit Streek (Guildford&G) 12.16 -0.5
Under-20 Men 200 Metres HEAT 1
(Kingston, 15 May)
1 Ocean Schwartz (Blkhth&Brom) 22.49 -0.6 Q
2 Jevonni McFarlane (Herne Hill H) 23.28 -0.6 Q
3 Paul Singleton (Sutton&District) 23.58 -0.6 Q
4 Filip Dabinski (HerculesWimb) 23.86 -0.6 q
5 Emmanuel Adeoye (South London) 23.94 -0.6
6 Elliot Holman (Guildford&G) 24.42 -0.6
Under-20 Men 200 Metres HEAT 2
(Kingston, 15 May)
1 Luke Kelly (Guildford&G) 23.21 -2.3 Q
2 Ethan Wood (Sutton&District) 23.68 -2.3 Q
3 Brandon Murray (South London) 23.84 -2.3 Q
4 Latario Brown (Herne Hill H) 23.90 -2.3 q
5 Jameel Hussey (HerculesWimb) 24.27 -2.3
6 Kit Streek (Guildford&G) 25.13 -2.3
Under-20 Men 200 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Ocean Schwartz (Blkhth&Brom) 22.72 -3.1
2 Jevonni McFarlane (Herne Hill H) 23.04 -3.1
3 Luke Kelly (Guildford&G) 23.19 -3.1
4 Paul Singleton (Sutton&District) 23.92 -3.1
5 Filip Dabinski (HerculesWimb) 24.13 -3.1
6 Ethan Wood (Sutton&District) 24.20 -3.1
- Latario Brown (Herne Hill H) DNS
- Brandon Murray (South London) DNS
Under-20 Men 400 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Ocean Schwartz (Blkhth&Brom) 49.7
2 Max Perez-Diaz (Kingston & Poly) 50.8
3 Luke Kelly (Guildford&G) 51.5
4 Jamie Brown (Tonbridge AC) 54.5
- Rory O'Doherty (Walton AC) DNS
Under-20 Men 800 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Billy Black (Herne Hill H) 1:57.95
2 Ben Brunswick (DorkingMV) 1:59.07
3 Blake Moore (WindsorSE&H) 1:59.48
4 Harry Reynolds (Kingston & Poly) 2:04.34
5 Chris Cecil (Kingston & Poly) 2:06.42
6 Craig Rawlings (Sutton&District) 2:10.31
7 Oliver Appleby (DorkingMV) 2:20.42
Under-20 Men 1500 Metres FINAL
(Kingston, 14 May)
1 William Bardsley (South London) 4:04.03
2 Adam Moore (WindsorSE&H) 4:04.54
3 Blake Moore (WindsorSE&H) 4:05.38
4 Charlie Wyllie (DorkingMV) 4:08.49
5 Nathan Gibson (AldershotF&D) 4:12.33
6 Joshua Knight (Holland Sports) 4:12.58
7 Samuel Cheesman (Guildford&G) 4:15.54
8 Matthew Pharaoh (Walton AC) 4:22.83
9 Matthew Gibbons (HerculesWimb) 4:33.54
10 Cameron Chisholm (Walton AC) 4:47.09
11 Carl Reed (Sutton&District) 4:57.54
Under-20 Men 3000 Metres FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Neil Wellard (Kingston & Poly) 9:02.73
2 Samuel Cheesman (Guildford&G) 9:13.22
3 Cameron Gibson (Guildford&G) 9:49.31
4 Dane Lawrence (Croydon H) 10:36.13
Under-20 Men 110 Metres Hurdles (99.0cm) FINAL
(Kingston, 14 May)
1 Robert Sakala (Croydon H) 14.08 -0.7 CBP
2 Alex Parkinson (Kingston & Poly) 15.43 -0.7
3 Darren Meaklim (Kingston & Poly) 15.96 -0.7
Under-20 Men 400 Metres Hurdles (91.4cm) FINAL
(Kingston, 15 May)
1 Calum Beauchamp (Walton AC) 56.12
2 Tyri Donovan (Epsom & Ewell) 56.54
3 Darren Meaklim (Kingston & Poly) 60.02
Under-20 Men 4x100M Relay FINAL
(Carshalton, 11 September)
1 Kingston AC & Polytechnic H  44.90
2 Guildford & Godalming AC  45.13
Under-20 Men 4x400M Relay FINAL
(Carshalton, 11 September)
1 Guildford & Godalming AC  3:37.47 CBP
Under-20 Men High Jump FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Lekan Ogunlana (Croydon H) 1.90
Under-20 Men Pole Vault FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 William Gwynne (Kingston & Poly) 3.60
Under-20 Men Long Jump FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Latario Brown (Herne Hill H) 6.44 +2.5
2 Alex Meaklim (Kingston & Poly) 6.27 +3.7
3 Jevonni McFarlane (Herne Hill H) 6.17 +1.2
4 Sean Price (Guildford&G) 5.25 +3.5
Under-20 Men Triple Jump FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Jacob Veerapen (Sutton&District) 14.00 +0.9
2 Alex Meaklim (Kingston & Poly) 13.07 -0.2
Under-20 Men Shot Putt (6kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Nathan Fergus (South London) 13.54
Under-20 Men Discus (1.75kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Nathan Fergus (South London) 42.98
Under-20 Men Hammer (6kg) FINAL
(Kingston, 14 May) Result Card
1 Peter Cassidy (Guildford&G) 55.90
- Reiss Senior (Herne Hill H) NVT
Under-20 Men Javelin (800g) FINAL
(Kingston, 15 May) Result Card
1 Lekan Ogunlana (Croydon H) 46.94
2 Ocean Schwartz (Blkhth&Brom) 37.33
3 Sean Price (Guildford&G) 32.58
- Leon Newell (Kingston & Poly) NVT

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.


Please note that results shown on this website are held in a database which has details of the performance. For those athletes where we show an "Athlete Profile" we also hold their name, date of birth and EA registration number which allows us to confirm their eligibility to compete and their age group at the time of achieving each performance and to link together all their performances. For athletes who are deceased we also hold the date of their death where known. We do not publish any dates of birth for living athletes. Any athlete who does not wish us to hold this information should contact Webmaster.