SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD
Later years
Earlier years
 

You are here: Home > Track & Field
Today's Date: 13 July 2024
Surrey County Combined Events Championships - 2014
Under-13 Girls Pentathlon (U13G events) FINAL
(Carshalton, 14 September)
1 Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 2490pts CBP
2 Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 2339pts
3 Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1919pts
4 Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 1881pts
5 Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1863pts
6 Amelia Clark (South London Harriers) 1832pts
7 Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 1794pts
8 Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1792pts
9 Amelia Watson (Reigate Priory AC) 1730pts
10 Isabel King (Reigate Priory AC) 1638pts
11 Freya Baker (Crawley AC) 1554pts
12 Ornella Orfenov (Crawley AC) 1507pts
13 Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 1430pts
14 Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) 1423pts
15 Ella Price (South London Harriers) 1296pts
16 Maddy Nunan (Holland Sports AC) 1251pts
17 Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1095pts
- Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) DNF
- Cassandra Howard (Croydon Harriers) DNF
Under-13 Girls Pentathlon Event No 1 Long Jump
(Carshalton, 14 September)
Result Card
Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 4.49 -1.3 426pts
Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 4.01 -1.5 310pts
Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 3.94 -1.6 294pts
Maddy Nunan (Holland Sports AC) 3.93 -1.5 292pts
Ella Price (South London Harriers) 3.89 -1.2 283pts
Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 3.89 -2.2 283pts
Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 3.83 -1.8 270pts
Isabel King (Reigate Priory AC) 3.82 -1.1 267pts
Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 3.74 -2.7 250pts
Amelia Watson (Reigate Priory AC) 3.74 -1.4 250pts
Amelia Clark (South London Harriers) 3.71 -2.8 244pts
Ornella Orfenov (Crawley AC) 3.60 -2.2 220pts
Freya Baker (Crawley AC) 3.58 -4.0 216pts
Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) 3.58 -0.6 216pts
Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) 3.55 -1.5 210pts
Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 3.36 -2.4 172pts
Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 3.31 -2.5 163pts
Cassandra Howard (Croydon Harriers) 3.25 -2.7 151pts
Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 3.15 -1.7 133pts
Under-13 Girls Pentathlon Event No 2 70 Metres Hurdles (68.5cm)
(Carshalton, 14 September)
Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 12.49 -2.5 521pts
Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 12.58 -3.9 513pts
Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 12.61 -3.9 510pts
Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 12.77 -3.9 497pts
Amelia Watson (Reigate Priory AC) 12.89 -3.9 489pts
Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 12.93 -2.5 480pts
Isabel King (Reigate Priory AC) 13.28 -2.5 454pts
Ornella Orfenov (Crawley AC) 13.26 -3.9 454pts
Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 13.34 -3.9 446pts
Amelia Clark (South London Harriers) 13.57 -3.9 430pts
Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) 13.65 -2.5 422pts
Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 13.71 -2.5 414pts
Ella Price (South London Harriers) 14.06 -3.9 391pts
Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) 14.45 -3.9 362pts
Freya Baker (Crawley AC) 15.71 -2.5 275pts
Maddy Nunan (Holland Sports AC) 15.96 -3.9 263pts
Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 16.37 -3.9 240pts
Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 17.67 -3.9 170pts
Cassandra Howard (Croydon Harriers) 18.59 -3.9 127pts
Under-13 Girls Pentathlon Event No 3 Shot Putt (2.72kg)
(Carshalton, 14 September)
Result Card
Freya Baker (Crawley AC) 7.51 368pts
Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 7.50 367pts
Amelia Watson (Reigate Priory AC) 7.04 338pts
Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 6.65 313pts
Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 6.28 289pts
Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 6.21 285pts
Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 6.19 283pts
Maddy Nunan (Holland Sports AC) 5.52 241pts
Isabel King (Reigate Priory AC) 5.47 238pts
Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) 5.45 237pts
Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 5.43 235pts
Cassandra Howard (Croydon Harriers) 5.28 226pts
Ella Price (South London Harriers) 5.29 226pts
Amelia Clark (South London Harriers) 5.22 222pts
Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 5.06 212pts
Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 5.05 211pts
Ornella Orfenov (Crawley AC) 4.87 200pts
Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 4.27 163pts
Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) NT
Under-13 Girls Pentathlon Event No 4 High Jump
(Carshalton, 14 September)
Result Card
Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 1.53 655pts
Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 1.50 621pts
Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 1.41 523pts
Amelia Clark (South London Harriers) 1.29 399pts
Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 1.29 399pts
Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 1.26 369pts
Amelia Watson (Reigate Priory AC) 1.26 369pts
Freya Baker (Crawley AC) 1.23 340pts
Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1.23 340pts
Ornella Orfenov (Crawley AC) 1.23 340pts
Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1.20 312pts
Isabel King (Reigate Priory AC) 1.20 312pts
Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1.20 312pts
Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) 1.20 312pts
Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 1.14 257pts
Ella Price (South London Harriers) 1.08 205pts
Maddy Nunan (Holland Sports AC) 1.05 180pts
Cassandra Howard (Croydon Harriers) DNS
Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) DNS
Under-13 Girls Pentathlon Event No 5 800 Metres
(Carshalton, 14 September)
Martine Scott (Guildford & Godalming AC) 2.30.56 686pts
Jessica Collins (Herne Hill Harriers) 2.39.81 575pts
Lucy Tunnacliffe (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 2.40.76 564pts
Amelia Clark (South London Harriers) 2.43.15 537pts
Katie Sadler (Guildford & Godalming AC) 2.46.60 500pts
Jessica Goveia-Slatter (South London Harriers) 2.47.24 493pts
Aoife Russell Moore (Guildford & Godalming AC) 2.48.55 479pts
Louisa Stoney (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 2.49.18 472pts
Hannah Lester (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 2.50.38 460pts
Isabel King (Reigate Priory AC) 2.59.84 367pts
Freya Baker (Crawley AC) 3.01.09 355pts
Olivia Chessell (Epsom & Ewell Harriers) 3.01.48 352pts
Ornella Orfenov (Crawley AC) 3.08.14 293pts
Amelia Watson (Reigate Priory AC) 3.09.27 284pts
Maddy Nunan (Holland Sports AC) 3.10.30 275pts
Zoe Shepherd (Kingston AC & Polytechnic Harriers) 3.11.78 263pts
Ella Price (South London Harriers) 3.21.53 191pts
Abigail Cunningham (Herne Hill Harriers) DNS
Cassandra Howard (Croydon Harriers) DNS

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.