TRACK & FIELD - 2001 - INTER-COUNTY EVENTS Updated 25 August 2001

Results of Inter-County match held at Walthamstow on 19 August 2001 (winners & Surrey athletes only)


MEN

MATCH: 1 SURREY 396.5; 2 Kent 381; 3 Hertfordshire 354.5; 4 Middlesex 305; 5 Essex 198; 6 Oxfordshire 84; 7 Sussex 24; 8 Hampshire 23.

100 A (+2.9): 1 G Eastman (Mx) 10.7

100 B (+1.0): 1 William POBIE (Sy / Herne Hill H) 10.9

200 A (+2.4): 1 R Fifton (Mx) 22.1; 2 Dominique RICHARDS (Sy / Harrow) 22.5

200 B (+5.5): 1 G Eastman (Mx) 21.9; 2 Daniel MAY (Sy / Epsom & Ewell H) 22.8

400 A: 1 J Chatt (Kent) 47.4; ... 4 Dedan SIMMONS (Sy / Herne Hill H / U20) 50.7

400 B:

800 A: 1 T Alexander (Kent) 1:56.3; ... 5 D PETERS (Sy) 1:58.0

800 B: 1 A Knight (Kent) 1:56.5; 2 J McCULLAGH (Sy) 1:57.0

1500 A: 1 Alister MOSES (Sy / Reigate Priory) 3:56.4

1500 B: 1 J Burrell (Ex) 4:02.6; ... 3 Jonathan EARNSHAW (Sy / Guildford & Godalming AC) 4:05.6

5000 A: 1 J SIMPSON (Sy) 14:57.1

5000 B: 1 A Pickett (Kt) 15:48.3; 2 Karl CORPES (Sy / Aldershot, Farnham & Dist AC) 15:56.8

3000 SC A: 1 A Thomas (Kt) 9:40.9

3000 SC B:

110H A (+4.0): 1 T Anthony (Herts); ... 3 James PARKER (Sy / Epsom & Ewell H) 15.7

110H B (+3.0): 1 Mark ROBERTS (Sy / Kingston AC & Polytechnic H) 15.7

400H A: 1 S Wilson (Kt) 56.8; 2 James PARKER (Sy / Epsom & Ewell H) 57.2

400H B: 1 A Beech (Kt) 56.5

HJ A: 1 M Lloyd (Kt) 2.00; 2 Theo CASEY (Sy / Croydon H / U20) 1.95

HJ B: 1 C Petts (Kt) 1.90

PV: competition abandoned

LJ A: 1 A Fernandez (Mx) 6.59/+0.2; 2 Dominique RICHARDS (Sy / Harrow) 6.55/-0.9

LJ B:

TJ A: 1 J Commissiong (Mx) 14.11/+1.6; 2 Michael NESBETH (Sy / Croydon H) 13.87/+1.0

TJ B: 1 David WELLSTEAD (Sy / Sutton & Dist AC / U20) 13.79w/+3.0 (13.42/+1.6)

SP A: 1 S Rider (Herts) 15.83; 2 Nick OWEN (Sy / Kingston AC & Polytechnic H) 14.55

SP B: 1 C Saggers (Herts) 13.23

DT A: 1 L Rosenberg (Mx) 52.81; ... 4 Nick OWEN (Sy / Kingston AC & Polytechnic H) 40.47

DT B: 1 N Woolcott (Herts) 46.56; ... 3 Gavin COOK (Sy / Thames Valley H) 35.06

HT A: 1 S Bown (Ex) 64.79; 2 Gareth COOK (Sy / Sutton & Dist AC) 58.78

HT B: 1 Gavin COOK (Sy / Thames Valley H) 48.02

JT A: 1 T Ratcliff (Herts) 57.01; ... 4 Tony FRANCIS (Sy / Woking AC / U20) 46.98

JT B: 1 W Maunder (Herts) 41.17; 2 Christopher MANGHAM (Sy / Epsom & Ewell H / U20) 40.45

3000 Walk A: 1 D King (Ex) 12:40.8; 2 T WATT (Sy) 14:21.9

3000 Walk B: 1 D King (Ex) 12:52.1

4x100: 1 Kent 43.3; 2 SURREY 43.4

4x400: 1 Middlesex 3:20.6

WOMEN

MATCH: 1 Middlesex 332.5; 2 SURREY 319.5; 3 Essex 317; 4 Kent 302.5; 5 Hampshire 267; 6 Oxfordshire 251; 7 Hertfordshire 238.5; 8 Sussex 94.

100 A (+2.9): 1 Susan WILLIAMS (Sy / Walton AC) 11.9

100 B (+1.9): 1 Helen WILLIAMS (Sy / Walton AC) 12.3

200 A (+1.6): 1 Susan WILLIAMS (Sy / Walton AC) 24.6

200 B (+5.1): 1 Helen WILLIAMS (Sy / Walton AC) 25.2

400 A: 1 N Bowring (Kent) 54.9; 2 Jennifer CULLEY (Sy / Belgrave H) 55.5

400 B: 1 Liz WILLIAMS (Sy / Walton AC) 57.3

800 A: 1 L Vaughan (Hants) 2:08.9; 2 Judith OWEN (Sy / South London H) 2:15.9

800 B: 1 E Grant (Mx) 2:18.2

1500 A: 1 D Sullivan (Ex) 4:31.36; ... 3 E SATTERLEY (Sy) 4:48.5

1500 B: 1 B Pitchett (Ex) 4:43.2

3000 A: 1 G Greenhalgh (Ex) 10:16.1

3000 B: 1 K Smith (Ex) 10:41.7

100H A (+1.8): 1 C Milborrow (Sx) 14.1; ... 5 Sarah PORTER (Sy / Sutton & Dist AC) 14.6

100H B (+2.7): 1 E Duck (Hants) 14.6; 2 Samantha MALE (Sy / Aldershot, Farnham & Dist AC) 15.0

400H A: 1 Ruth BRERETON (Sy / Herne Hill H) 62.4

400H B: 1 Michelle DE BONO (Sy / Herne Hill H) 64.9

HJ A: 1 Debbie MARTI (Sy / Bromley AC) 1.70

HJ B: 1 M Knight (Mx) 1.60

LJ A: 1 Sarah WELLSTEAD (Sy / Sutton & Dist AC) 5.64/-0.3

LJ B: 1 K Abdulai (Herts) 5.03/+0.6

TJ A: 1 C Stead (Mx) 12.10w/+4.2; ... 5 Samantha MALE (Sy / Aldershot, Farnham & Dist AC) 10.77w/+2.2

TJ B: 2 AM Thorpe (Mx) 11.91/+1.1

SP A: 1 J Duncan (Ex) 17.08; ... Christina BENNETT (Sy / Epsom & Ewell H) 13.76

SP B: 1 M Lynes (Kent) 14.48; 2 Shelley DREW (Sy / Belgrave H) 11.70

DT A: 1 Shelley DREW (Sy / Belgrave H) 55.92

DT B: 1 J John (Mx) 35.61

HT A: 1 N Dudman (Herts) 49.62; 2 Joanne HOLLOWAY (Sy / Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 46.96

HT B: 1 Christina BENNETT (Sy / Epsom & Ewell H) 45.70

JT A: 1 M Burrows (Ex) 40.30

JT B: 1 M Knight (Mx) 34.63

3000 Walk A: 1 E VILJOEN (Sy) 14:25.4

3000 Walk B: 1 A Lewis (Hants) 16:42.21

4x100: 1 Middlesex 48.4; 2 SURREY 48.7

4x400: 1 SURREY 3:55.2