TRACK & FIELD - 2001 - INTER-COUNTY EVENTS Updated 25 August 2001

U13 Inter-Counties, Kingsmeadow, 29 July 2001 (supplied by Don Turner)

U13 Boys

MATCH: 1 Surrey 349; 2 Hampshire 343.5; 3 Kent 332; 4 Sussex 326.5; 5 Middlesex 295.5; 6 Dorset 282; 7 Wiltshire 275.5; 8 Devon 270; 9 Buckinghamshire 258.5; 10 Essex 248.5; 11 Oxfordshire 247; 12 Hertfordshire 246; 13 Berkshire 186

100: A (i)(ws-0.2) 1 Ani Zamini (Mx) 12.6; 2 Andrew Mapstone (Dorset) 13.1; 3 Lee Powell (Devon) 13.2; 4 Matthew Brighty (Sx) 13.4; 5 Michael Baker (Kent) 13.6; 6 Scott Prior (Bucks) 14.0. Joshua Baxter (Berks) disqualified - fell and impeded other lane.

100 A (ii) (ws-0.2) 1 Danny Doyley (Sy) 12.8; 2 Ekow Quagraine (Ex) 13.3; 3 Louis Austin (Herts) 13.8; 4 Leon David (Wilts) 14.0; 5 Matthew Gardener (Oxon) 14.2; 6 Paul Handley (Hants) 14.6.

100: B (i) (ws-0.6) 1 Miles Evans (Berks) 13.6; 2 Calvin Barnes (Ex) 13.7; 3 Jason Silver (Hants) 14.0; 4 Chris Efford (Dorset) 14.2; 5 Rudolfo Bruno (Bucks) 14.3; 6 David Banks (Oxon) 14.3; 7 Ryan Higgin (Devon) 14.5.

100 B (ii) (ws-4.0) 1 Alan Kacou (Sy) 13.2; 2 Dwain Downing (Mx) 13.7; 3 Ryan Pickard (Wilts) 13.9; 4 Ciarin Haynes (Kent) 14.5; 5 Michael Robinson (Herts) 14.9; Craig Haylor (Sussex) did not finish.

200 A (i) (ws-1.5): 1 Alan Kacou (Sy) 26.0; 2 Andrew Mapstone (Dorset) 26.3; 3 Aaron Ledgister (Wilts) 27.8; 4 Matthew Brighty (Sx) 28.0; 5 Lee Powell (Devon) 28.2; 6 Scott Prior (Bucks) 28.4; 7 Peter Banfield (Kent) 28.5.

200 A (ii) (ws+1.0): 1 Ani Zamini (Mx) 25.6; 2 Garai Wekwete (Oxon) 25.9; 3 Richard Fox (Hants) 28.1; 4 Louis Austin (Herts) 28.2; 5 Kelvin Callender (Berks) 28.8; 6 Keiran Quinn (Ex) 29.2

200 B (i) (ws-1.5): 1 Danny Doyley (Sy) 26.9; 2 Craig Haylor (Sx) 27.1; 3 Ryan Pickard (Wilts) 28.0; 4 Ben Grundy (Mx) 29.8; 5 Stephen Mitchell (Oxon) 30.9; 6 Tayo Shodunke (Ex) 31.5.

200 B (ii) (ws-0.2): 1 Miles Evans (Berks) 28.1; 2 Jason Silver (Hants) 28.1; 3 Stephen Rayner (Herts) 28.5; 4 Luke Griffiths (Kent) 28.7; 5 Rudolfo Bruno (Bucks) 29.2; 6 Chris Efford (Dorset) 29.2; 7 ?? (Devon) 32.2

800 A: 1 James Phillips (Kent) 2:18.3; 2 Matt Young (Bucks) 2:20.1; 3 Paige Haines (Ex) 2:23.3; 4 Darren Tremble (Sx) 2:24.6; 5 James Paterson (Mx) 2:27.2; 6 Henry Deas (Hants) 2:27.9; 7 Michael Cole (Devon) 2:29.1; 8 James Wilson (Oxon) 2:29.9; 9 Daniel Sheppard (Sy) 2:30.9; 10 Kim Johnson (Dorset) 2:38.0; 11 Alex Williamson (Wilts) 2:40.7; 12 Jack Lloyd-Jones (Herts) 2:42.3; Jimmy Dunne (Berks) did not finish

800 B: 1 Mathew Watkins (Ex) 2:26.3; 2 Tim Barrett (Kent) 2:27.5; 3 Mark Burchett (Sx) 2:28.7; 4 Jono Sandilands (Berks) 2:31.0; 5 Adam Jones (Wilts) 2:32.5; 6 Gary Hudson (Bucks) 2:37.9; 7 Lee Stacey (Herts) 2:38.1; 8 Matthew Sissons (Oxon) 2:39.3; 9 Simon Wiltshire (Dorset) 2:40.4; 10 Joe Wade (Hants) 2:41.5; 11 Richard Skinnard (Devon) 2:51.9; 12 Rami Dawod (Mx) 2:55.6; 13 Julian Anderson (Sy) 3:01.7

1500 A: 1 Greg Smith (Hants) 4:55.9; 2 Hamish McKinnell (Wilts) 4:56.6; 3 Philip Norman (Devon) 4:56.9; 4 Benjamin Lynn (Sy) 5:00.5; 5 Sam Rigby (Sx) 5:07.7; 6 George Wood (Oxon) 5:12.2; 7 Scott Wagstaff (Kent) 5:14.1; 8 Duncan Taylor (Bucks) 5:15.8; 9 Paige Haines (Ex) 5:30.6; 10 Ben Smith (Herts) 5:32.5; 11 Max Nash (Dorset) 5:47.1; 12 Jack Waldouck (Mx) 5:54.9

1500 B: 1 Neil Bekker (Hants) 5:04.7; 2 David Thompson (Wilts) 5:08.6; 3 Mathew Watkins (Ex) 5:11.3; 4 Ashley Witcomb (Sx) 5:12.3; 5 Jack Tyler (Kent) 5:14.3; 6 Steve Tuttle (Bucks) 5:15.0; 7 Lewis Denton (Sy) 5:16.7; 8 William Osborne (Dorset) 5:23.6; 9 Ian Castle (Oxon) 5:26.8; 10 Adam Jones (Devon) 5:28.0; 11 Lee Corrigan (Herts) 5:38.6; 12 Fraser Nicol (Mx) 6:10.4

80H A (i) (ws+1.9): 1 Lance Downer (Mx) 14.2; 2 Michael Maxwell (Devon) 14.7; 3 James Brown (Wilts) 15.2; 4 Dominic Oversby (Sy) 16.3; 5 Tayo Shodunke (Ex) 16.8; 6 Gavin Bull (Oxon) 17.3.

80H A (ii) (ws+0.9): 1 Richard Fox (Hants) 13.6; 2 Billy Marchant (Sx) 13.7; 3 Alex Al-Ameen (Kent) 13.7; 4 Gary Hudson (Bucks) 15.2; 5 Shaun Phillips (Herts) 15.3; 6 Tom Grevatt (Dorset) 15.5; 7 John Spandley (Berks) 16.0

80H B (i) (ws+1.2): 1 Andrew Richardson (Sx) 14.5; 2 Andrew McNamee (Kent) 14.7; 3 Dominic Kavanagh (Herts) 15.2; 4 Daniel Mayland (Wilts) 15.7; 5 Matthew Parsley (Devon) 16.6; 6 Fraser Nicol (Mx) 19.1.

80H B (ii) (ws-1.5): 1 Liam Bradshaw (Sy) 13.8; 2 Matthew Hoghton (Hants) 14.4; 3 Joe Astley (Dorset) 15.9; 4 David Banks (Oxon) 16.0

HJ A 1 Jimmy Dunne (Berks) 1.50; 2 Jayish Brahmbhatt (Mx) 1.45; 3 Harry McCarthy (Wilts) 1.40; 4 Courtney Codrington (Sy) 1.40; 5 Matthew Smith (Oxon) 1.40; 6 Daryl Sage (Kent) 1.40; 7eq Matthew Hoghton (Hants)/ John Gamble (Herts) 1.30; 9 Bradley Pickup (Dorset) 1.30; 10 Jonathon Bennett (Sx) 1.25; 11 Matthew Drage (Devon) 1.20; 12 Tayo Shodunke (Ex) 1.20

HJ B: 1 Tawanda Mukusha (Sy) 1.45; 2 Darrell Minta-Bethune (Mx) 1.45; 3 Nicholas Lowe (Kent) 1.40; 4 Tom Roberts (Sx) 1.35; 5 Phil Norman (Devon) 1.35; 6 Joe Wade (Hants) 1.30; 7 Gavin James (Bucks) 1.30; 8 Joe Astley (Dorset) 1.20; 9 David Thompson (Wilts) 1.20; 10 Gavin Bull (Oxon) 1.20

LJ A: 1 Paul Dingle (Hants) 5.23; 2 Alan Kacou (Sy) 5.16; 3 Luke Thomas (Mx) 5.15; 4 Bradley Pickup (Dorset) 4.90; 5 Scott Prior (Bucks) 4.37; 6 Edward Mardle (Sx) 4.36; 7 Ryan Higgin (Devon) 4.30; 8 Matthew Gardener (Oxon) 4.24; 9 Michael Robinson (Herts) 4.22; 10 Kelvin Callender (Bucks) 4.18; 11 Keiran Quinn (Ex) 4.12; 12 Robin Gorham (Wilts) 4.10; 13 Peter Banfield (Kent) 4.02

LJ B: 1 Calvin Barnes (Ex) 4.52; 2 Ashley Harris (Sy) 4.51; 3 Rudolfo Bruno (Bucks) 4.45; 4 David Johnston (Dorset) 4.44; 5 Michael Baker (Kent) 4.31; 6 Andrew Richardson (Sx) 4.29; 7 Rami Dawod (Mx) 4.29; 8 Matthew Hoghton (Hants) 4.15; 9 Chris Broley (Wilts) 4.15; 10 John Gamble (Herts) 4.13; 11 Michael Maxwell (Devon) 4.09; 12 Matthew Smith (Oxon) 4.09; 13 John Spandley (Berks) 4.03

SP A: 1 James Chapman (Mx) 11.10; 2 Paul Gamester (Herts) 10.77; 3 Luke Adekoya (Sy) 9.92; 4 Scott Blackwell (Kent) 8.83; 5 Luke Sings (Devon) 8.52; 6 Kaine Harrington (Sx) 8.14; 7 Richard Marvin (Hants) 7.57; 8 Robert Davis (Oxon) 7.18; 9 Michael Inglut (Berks) 7.17; 10 Sam George (Bucks) 6.87; 11 Matthew Strevens (Ex) 6.83; 12 Simon Dean (Dorset) 6.16; Ryan Pickard (Wilts) had no valid throw

SP B: 1 Alex Al-Ameen (Kent) 9.08; 2 Liam Bradshaw (Sy) 7.94; 3 Andrew Pett (Hants) 7.26; 4 Jimmy Hubbard (Devon) 7.15; 5 Russell French (Sx) 7.12; 6 Matthew Parker (Herts) 6.74; 7 Daniel Mayland (Wilts) 6.28; 8 Duncan Taylor (Bucks) 6.11; 9 James Clark (Dorset) 5.50; 10 Mark Hall (Oxon) 4.80

DT A: 1 Matthew Townsend (Berks) 26.16; 2 Jack Brenton (Hants) 23.14; 3 Chris Clemmon (Kent) 21.43; 4 Adam Jones (Wilts) 18.96; 5 Keiran Quinn (Ex) 18.14; 6 Jonathon Bennett (Sx) 17.37; 7 Jimmy Hubbard (Devon) 17.30; 8 James Kent-Bramer (Mx) 17.17; 9 Michael Robinson (Sy) 16.74; 10 Simon Dean (Dorset) 15.72; 11 Duncan Taylor (Bucks) 14.76; 12 Dominic Kavanagh (Herts) 14.50; 13 Robert Davis (Oxon) 14.11

DT B: 1 Richard Marvin (Hants) 19.78; 2 Liam Presnell (Kent) 19.77; 3 Ben Bateman (Sy) 18.03; 4 Russell French (Sx) 16.49; 5 Matthew Parker (Herts) 13.96; 6 James Clark (Dorset) 13.18; 7 Joe Coppuck (Berks) 12.69; 8 Michael Bayliss (Devon) 12.35; 9 Matt Young (Bucks) 12.17; 10 Mark Hall (Oxon) 12.04; 11 Chris Broley (Wilts) 8.71

JT A: 1 Paul Dingle (Hants) 33.50; 2 Chris Pusey (Bucks) 30.52; 3 Fitzroy Eccleston (Sy) 29.62; 4 Kristian Coleman (Dorset) 28.34; 5 Stephen Aarons (Kent) 28.27; 6 Matthew Brighty (Sx) 28.08; 7 Adam Jones (Wilts) 25.24; 8 David Levi (Mx) 25.18; 9 Ian Castle (Oxon) 22.38; 10 Matthew Strevens (Ex) 22.15; 11 Matthew Stoker (Herts) 21.39; 12 Michael Inglut (Berks) 17.78; 13 Chris Jones (Devon) 14.14

JT B: 1 Richard Marvin (Hants) 37.80; 2 Joe Coppuck (Berks) 30.32; 3 Thomas Bishop (Kent) 26.31; 4 Sam Levett (Sx) 24.03; 5 Michael Robinson (Sy) 22.33; 6 William Levitt (Dorset) 21.43; 7 Michael Bayliss (Devon) 20.64; 8 James Brown (Wilts) 16.90; 9 Gary Hudson (Bucks) 14.04; 10 David Banks (Oxon) 12.29; 11 James Cameron (Mx) 12.21

4x100: (i) 1 Middlesex 52.6; 2 Surrey 53,6; 3 Kent 54.2; 4 Sussex 54.2; 5 Hampshire 54.5; 6 Wiltshire 56.0.

4x100: (ii): 1 Dorset 55.0; 2 Essex 55.4; 3 Devon 55.7; 4 Oxfordshire 56.2; 5 Buckinghamshire 56.7; 6 Hertfordshire 67.3

U13 Girls

MATCH: 1eq Kent/ Hampshire 339; 3 Oxfordshire 336; 4 Surrey 326.5; 5eq Berkshire/ Sussex 311; 7 Essex 309.5; 8 Dorset 287; 9 Buckinghamshire 266.5; 10 Hertfordshire 258.5; 11 Devon 257; 12 Middlesex 182; 13 Wiltshire 153

100 A (i) (ws-0.3): 1 Teresa Andrews (Oxon) 13.4; 2 Susan Roberts (Hants) 13.5; 3 Laura Hitchman (Sx) 13.5; 4 Daveen Thomas (Ex) 14.2; 5 Janine Isabelle (Berks) 14.3; 6 Hayley Kruse (Herts) 14.3.

100 A (ii) (ws-0.7): 1 Stefanie Knight (Sy) 13.1; 2 Joey Duck (Bucks) 13.6; 3 Shaliena Mars (Mx) 13.6; 4 Chloe Williams (Kent) 13.9; 5 Kerrie Damen (Dorset) 14.3; 6 Sarah Greenaway (Wilts) 14.4; 7 Sarah Smith (Devon) 14.5.

100 B (i) (ws-1.0): 1 Amelia Montegnani (Sy) 13.9; 2 Sarah Brogden (Berks) 13.9; 3 Serita Solomon (Kent) 14.0; 4 Lauryn Cunningham (Dorset) 14.2; 5 Emma Woon (Hants) 14.3; 6 Caoimhe Tiernan (Wilts) 14.4; 7 Megan Dady (Herts) 14.6.

100 B (ii) (ws+2.5): 1 Zoe Young (Ex) 13.7; 2 Alexia McGuire (Sx) 13.7; 3 Shadein Mars (Mx) 13.7; 4 Olivia Pumphrey (Bucks) 13.9; 5 Tara Kafke (Oxon) 14.0; 6 Carly Savage (Devon) 14.1.

200 A (i) (ws+1.9): 1 Stephanie Knight (Sy) 26.9; 2 Teresa Andrews (Oxon) 27.5; 3 Susan Roberts (Hants) 27.8; 4 Justine Rowell (Berks) 28.2; 5 Shaleina Mars (Mx) 28.3; 6 Daveen Thomas (Ex) 29.6; 7 Lauryn Cunningham (Dorset) 29.6.

200 A (ii) (ws-1.5): 1 Amy Gibbs (Kent) 27.4; 2 Laura Hitchman (Sx) 28.4; 3 Joey Duck (Bucks) 28.4; 4 Hayley Kruse (Herts) 29.2; 5 Natalie Davies (Wilts) 29.5; 6 Sarah Smith (Devon) 30.6.

200 B (i) (ws-0.4): 1 Lucy Spencer (Berks) 29.2; 2 Laurelle Stephens (Bucks) 29.4; 3 Emma Woon (Hants) 29.8; 4 Carly Savage (Devon) 29.9; 5 Iona McCall-Judson (Wilts) 29.9; 6 Katie Hooper (Dorset) 31.3.

200 B (ii) (ws+2.5): 1 Claire Carr (Kent) 28.4; 2 Alexia McGuire (Sx) 28.6; 3 Claire Trigg (Oxon) 28.9; 4 Grace Daniel (Sy) 29.0; 5 Kara Winwood (Ex) 29.3; 6 Justine Simpson (Herts) 30.6.

800 A: 1 Charlotte Taylor (Ex) 2:27.7; 2 Rebecca Taylor (Kent) 2:29.3; 3 Rebecca Shore (Berks) 2:30.3; 4 Bianca Stock (Mx) 2:31.0; 5 Chelsea Simcox (Devon) 2:31.6; 6 Rebecca Skelton (Hants) 2:34.4; 7 Heidi Burton (Dorset) 2:35.2; 8 Laura Griffin (Bucks) 2:37.6; 9 Debbie Samuels (Herts) 2:38.6; 10 Christina Davies (Wilts) 2:39.8; 11 Kimberley Daly (Oxon) 2:41.5; 12 Natalie Hungrecker (Sx) 2:42.3; 13 Lucy Hobbs (Sy) 2:47.7.

800 B: 1 Lauren Clark (Ex) 2:32.6; 2 Rebecca Gough (Hants) 2:35.6; 3 Emily Goodall (Sx) 2:37.7; 4 Kirsty Hamilton (Devon) 2:38.2; 5 Hannah Stammas (Dorset) 2:38.3; 6 Rebecca Newstead (Herts) 2:41.3; 7 Sophie Windmill (Berks) 2:41.4; 8 Samantha Hodges (Bucks) 2:43.2; 9 Lucie Mitchell (Kent) 2:43.5; 10 Helen Daffern (Oxon) 2:44.2; 11 Hayley Quinn (Sy) 2:47.0; 12 Anna Stacey (Wilts) 3:00.2

1500 A: 1 Emma Pallant (Hants) 5:02.9; 2 Jodie Hallett (Sx) 5:05.8; 3 Katherine Cooper (Herts) 5:17.5; 4 Megan Edwards (Kent) 5:21.4; 5 Kaitlyn Rose Adams (Berks) 5:23.2; 6 Hayley Chaundy (Oxon) 5:24.8; 7 Zoe Shannon (Sy) 5:28.1; 8 Hollie Knight (Devon) 5:28.9; 9 Chontelle Reeks (Dorset) 5:35.8; 10 Stacey Wheat (Ex) 5:38.4; 11 Chelsea McGuigan (Mx) 5:40.3; 12 Charlotte Anderson (Wilts) 5:42.2; 13 Charlotte Sawyer (Bucks) 5:50.9

1500 B: 1 Stacey Preston (Hants) 4:59.6; 2 Rachel Woods (Berks) 5:23.6; 3 Helen Fuller (Devon) 5:27.1; 4 Harriet Addison (Sx) 5:28.5; 5 Lia Licietis (Bucks) 5:29.6; 6 Claire Simm (Herts) 5:31.1; 7 Leanne Best (Sy) 5:36.7; 8 Nicole Kelly (Ex) 5:39.9; 9 Aimee Boyle (Kent) 5:53.8; 10 Lauren Webb (Dorset) 5:54.7; 11 Kelly Daly (Oxon) 5:56.4.

70H A (i) (ws-0.5): 1 Amy Gibbs (Kent) 11.5; 2 Hannah Frankson (Ex) 11.6; 3 Chloe Woodhead (Dorset) 12.0; 4 Karla Drew (Devon) 12.3; 5 Vicky Burling (Sx) 12.4; 6 Anna Stacey (Wilts) 13.1; 7 Caroline Lander (Berks) 13.2.

70H A (ii) (ws-2.0): 1 Lucy Boggis (Oxon) 11.9; 2 Courtney Williams (Hants) 12.0; 3 Jade Bee (Sy) 12.7; 4 Carly Ferguson (Herts) 13.1; 5 Nicola McSweeney (Bucks) 13.2; 6 Georgina Lehmann (Mx) 13.6.

70H B (i) (ws-1.5): 1 Nicola Gaisford (Ex) 12.5; 2 Claire Welch (Kent) 12.5; 3 Rebecca Saunders-Clarke (Oxon) 12.8; 4 Lucy Houghton (Devon) 13.2; 5 Hannah Stephenson (Bucks) 13.5.

70H B (ii) (ws+0.5): 1 Vanessa Ward (Sy) 12.6; 2 Justine Debrett (Sx) 12.8; 3 Sarah Bartlett (Berks) 12.9; 4 Justine Simpson (Herts) 13.2; 5 Jemma Knowles (Hants) 13.4; 6 Lucy Fenton (Dorset) 15.8.

HJ A: 1 Courtney Williams (Hants) 1.45; 2 Lucy Boggis (Oxon) 1.40; 3 Emily Martin (Sy) 1.40; 4 Jamie-Lee Chambers (Sx) 1.40; 5 Hayley Kruse (Herts) 1.35; 6 Elizabeth Yarnold (Kent) 1.35; 7 Alice Tomlin (Berks) 1.35; 8 Natasha Conti (Wilts) 1.30; 9 Lucy Houghton (Devon) 1.30; 10eq Chontelle Reeks (Dorset)/ Zoe Young (Ex) 1.20; 12 Nicola McSweeney (Bucks) 1.20.

HJ B: 1 Georgina Hood (Oxon) 1.48; 2 Tessa Cliffod (Kent) 1.35; 3eq Jemma Knowles (Hants)/ Faith Taylor (Devon) 1.30; 5 Sophie Windmill (Berks) 1.30; 6eq Nicola Gaisford (Ex)/ Vicky Perkins (Sx) 1.30; 8eq Laura Sands (Sy)/ Megan Dady (Herts) 1.25; 10 Kerrie Damen (Dorset) 1.10.

LJ A: 1 Hannah Frankson (Ex) 4.87; 2 Clare Trigg (Oxon) 4.74; 3 Courtney Williams (Hants) 4.71; 4 Justine Rowsell (Berks) 4.53; 5 Vanessa Barber (Wilts) 4.52; 6 Amelia Montegnani (Sy) 4.45; 7 Vicky Burling (Sx) 4.31; 8 Chloe Woodhead (Dorset) 4.17; 9 Elizabeth Yarnold (Kent) 4.13; 10 Megan Dady (Herts) 4.10; 11 Bianca Stock (Mx) 3.95; 12 Lucy Houghton (Devon) 3.90; 13 Joey Duck (Bucks) 3.58.

LJ B: 1 Felicity West (Oxon) 4.35; 2 Emily Martin (Sy) 4.35; 3 Lauryn Cunningham (Dorset) 4.31; 4 Stephanie Poulson (Berks) 4.22; 5 Lauren Fallaize (Bucks) 4.04; 6 Claire Welch (Kent) 4.00; 7 Alexia McGuire (Sx) 4.00; 8 Christina Davies (Wilts) 3.94; 9 Laura Wright (Hants) 3.85; 10 Justine Simpson (Herts) 3.78; 11 Sarah Smith (Devon) 3.67; 12 Chelsea McGuigan (Mx) 3.37; 13 Stacey Wheat (Ex) 3.27

SP A: 1 Nicola McSweeney (Bucks) 9.40; 2 Stefanie Snell (Ex) 8.73; 3 Lucy Heath (Berks) 8.71; 4 Holly Trenouth (Kent) 8.41; 5 Laura Carr (Dorset) 8.02; 6 Vicky Perkins (Sx) 7.97; 7 Kayleigh Pybus (Herts) 7.92; 8 Joanne Price (Hants) 7.59; 9 Nicola Finch (Oxon) 7.28; 10 Kirsty Bate (Sy) 7.11; 11 Laura Edwards (Mx) 6.80; 12 Emily Martin (Devon) 5.96

SP B: 1 Emma Long (Dorset) 7.87; 2 Natacha Kay (Hants) 7.53; 3 Lisa Meeds (Bucks) 7.16; 4 Claire Carr (Kent) 7.10; 5 Sarah Brogden (Berks) 7.10; 6 Michaela Rodwell (Ex) 6.84; 7 Kimberley Smith (Oxon) 6.84; 8 Debbie Bruce (Sy) 6.55; 9 Tomi Oyeneye (Herts) 6.36; 10 Rachel Morgan (Sx) 6.24; 11 Emily Mills (Devon) 5.36.

DT A: 1 Kirsty Bate (Sy) 23.22; 2 Alice Exeter (Kent) 21.45; 3 Sarah Collins (Hants) 20.89; 4 Laura Edwards (Mx) 19.30; 5 Lauren Clark (Ex) 18.85; 6 Kelly Daly (Oxon) 17.87; 7 Zoe Woodhouse (Bucks) 16.94; 8 Laura Carr (Dorset) 16.48; 9 Rachel Morgan (Sx) 15.49; 10 Kayleigh Pybus (Herts) 14.60; 11 Jessica Keogh (Berks) 12.39; 12 Emily Martin (Devon) 11.93.

DT B: 1 Emma Long (Dorset) 24.41; 2 Debbie Bruce (Sy) 20.54; 3 Nicola Finch (Oxon) 20.12; 4 Amanda Manchester (Kent) 19.41; 5 Tomi Oyeneye (Herts) 17.53; 6 Victoria Taylor (Berks) 16.76; 7 Lisa Henderson (Sx) 15.93; 8 Charlotte Sawyer (Bucks) 15.72; 9 Joanne Price (Hants) 15.39; 10 Emily Mills (Devon) 10.73.

JT A: 1 Laura Carr (Dorset) 34.27; 2 Lucy Boggis (Oxon) 29.10; 3 Natazia Fistrovic (Sy) 28.20; 4 Amanda Manchester (Kent) 26.95; 5 Lizzie Glover (Berks) 24.33; 6 Natacha Kay (Hants) 23.22; 7 Zoe Young (Ex) 23.17; 8 Emily Martin (Devon) 22.33; 9 Vicky Perkins (Sx) 21.76; 10 Zoe Woodhouse (Bucks) 17.02; 11 Chelsea McGuigan (Mx) 11.71; 12 Kayleigh Pybus (Herts) 11.05

JT B: 1 Kimberley Meadows (Hants) 21.74; 2 Emily Mills (Devon) 19.91; 3 Debbie Bruce (Sy) 17.87; 4 Emma Long (Dorset) 16.23; 5 Nicola Finch (Oxon) 14.84; 6 Danielle Summers (Berks) 13.79; 7 Stefanie Snell (Ex) 13.44; 8 Justine Debrett (Sx) 12.65; 9 Tomi Oyeneye (Herts) 12.57; 10 Lia Licietis (Bucks) 12.05; 11 Laura Edwards (Mx) 10.44; 12 Holly Trenouth (Kent) 9.90.

4x100 (i): 1 Oxfordshire 54.5; 2 Hampshire 55.0; 3 Buckinghamshire 55.8; 4 Dorset 57.1; 5 Wiltshire 57.9; 6 Devon 58.3.

4x100 (ii): 1 Kent 53.8; 2 Surrey 55.3; 3 Sussex 55.6; 4 Essex 55.7; 5 Hertfordshire 57.4; 6 Berkshire 57.9

Non-scoring events

Boys

100: Race 1: (ws+0.5) 1 Lance Clark (Mx) 12.8; 2 A Ledgister (Wilts) 13.8; 3 Luke Griffiths (Kent) 14.1; 4 No. 26 (Wilts) 14.9; 5 John Spandley (Berks) 15.0; 6 James Brown (Wilts) 15.8.

Race 2: (ws-1.1) 1 Craig Haylor (Sx) 13.4; 2 Ashley Harris (Sy) 13.9; 3 Scott Blackwell (Kent) 13.9; 4 Courtney Marshall (Sy) 14.2; 5 Luke Sings (Devon) 14.4; 6 Robin Gorham (Wilts) 14.6; 7 Ashley Witcomb (Sx) 15.0.

Race 3: (ws-0.5) 1 No. 24 (Sx) 13.6; 2 Gavin James (Bucks) 13.9; 3 Saun Phillips (Herts) 15.0; 4 Lewis Warren (Oxon) 15.1; 5 Michael Richards (Mx) 15.3; 6 Christopher Chambers (Sx) 15.6; 7 Joe Coppuck (Bucks) 15.9

800: 1 Rami Dawod (Mx) 2:39.3; 2 Michael Bayliss (Devon) 2:47.3; 3 Matthew Parsley (Devon) 2:51.4; 4 Chris Jones (Devon) 2:57.3

Girls

100: Race 1: (ws-0.5) 1 Emily Martin (Sy) 13.8; 2 Natalie Davies (Wilts) 14.5; 3 Vanessa Barber (Wilts) 14.5; 4 Stephanie Poulson (Berks) 14.7; 5 Iona McCall-Judson (Wilts) 14.8; 6 Beth Thompson (Oxon) 15.1.

Race 2 (ws+0.8) 1 Lucy Spencer (Berks) 14.3; 2 Lisa Henderson (Sx) 14.6; 3 Caroline Lander (Berks) 14.8; 4 Claire Welsh (Kent) 15.1; 5 Nikita James (Oxon) 15.2; 6 Rebecca Saunders-Clarke (Oxon) 15.3.

Race 3: (ws-3.5) 1 Jamie-Lee Chambers (Sx) 13.9; 2 Victoria Taylor (Berks) 14.6; 3 Felicity West (Oxon) 14.7; 4 Karla Drew (Devon) 15.4; 5 Kimberley Smith (Oxon) 15.8.

Race 4: (ws+0.4) 1 Lauren Fallaise (Bucks) 14.4; 2 Laurelle Stephens (Bucks) 14.9; 3 Lisa Meeds (Bucks) 15.2

800: 1 Fran Devereux (Berks) 2:44.1; 2 Beth Hampson (Oxon) 2:52.0; 3 Stephanie Poulson (Berks) 3:03.2; 4 Alice Gunn (Oxon) 3:05.3