TRACK & FIELD - 2001 - INTER-COUNTY EVENTS Updated 25 August 2001

U17 Inter-Counties, Crawley, 5 August 2001 (winners & Surrey athletes only)


U17 Men

MATCH: 1 Kent 341; 2 Middlesex 335; 3 Hampshire 312; 4 SURREY 305; 5 Sussex 274.5; 6 Essex 267.5; 7 Hertfordshire 247; 8 Buckinghamshire 204.

100: A 1 C Turner (Mx) 11.0, ... 5 Alistair HINZE 11.4.

100: B 1 M Ouche (Ex) 11.1, ... 4 Onen EYONG 11.3.

200 A 1 R Fifton (Mx) 22.3, ... 6 Daniel COLGATE 23.6.

200 B 1 C Baptiste (Mx) 22.2, 2 Alistair HINZE 23.2.

400 A 1 R Smith (Ex) 50.3.

400 B 1 S Toye (Ex) 50.3.

800 A: 1 S Omar (Mx) 1:57.7, 2 Kelly COX 1:58.4 .

800 B: 1 Ben PINK 2:01.7.

1500 A: 1 A Ali (Ex) 4:01.0, ... 7 Paul DRAKE 4:34.0.

1500 B: 1 C Ivemy (Sx) 4:13.1.

3000 A: 1 C Reynolds (Ex) 9:01.0, ... 6 Joshua SMALLEY 9:47.0.

3000 B: 1 G Buss (Hants) 9:11.2.

1500SC A: 1 G Smith (Hants) 4:37.4.

1500SC B: 1 A Stokes (Kent) 5:03.1.

100H A: 1 F Orilonishe (Mx) 14.0; 2 Richard AIDOO 14.1.

100H B: 1 Jonathan GRIMWADE 14.9.

400H A: 1 R Gardner (Bucks) 55.7, ... 6 Robert RADZIUS 60.9.

400H B: K Deighton (Ex) 58.6.

HJ A: 1eq S Prady (Ex) & C Baker (Sx) 1.85, 3eq Daniel CAMPBELL 1.80.

HJ B: 1 C Botting (Kent) 1.80, ... 4 Richard AIDOO 1.50.

PV A: 1 K Branch (Ex) 3.80, ... 3 Stephen CARPENTER 3.50.

PV B: 1 Luke ELSWORTHY 3.10.

LJ A: 1 Onen EYONG 6.96.

LJ B: 1 Bernard YEBOAH 6.60.

TJ A: 1 Anthony NELSON 13.65.

TJ B: 1 Gary WILSON 10.64.

SP A: 1 Kyle STEVENS 14.37.

SP B;: 1 O Bournet (Kent) 13.87, ... 3 Roy CHAMBERS 10.20.

DT A: 1 R Greene (Mx) 43.64, ... 6 Felix HATTON 37.68.

DT B: 1 N Efobi (Mx) 38.92, ... 4 James JORDAN 27.55.

HT A: 1 K Chester (Kent) 60.35, ... 6 Kyle STEVENS 38.33.

HT B: 1 J Joseph (Mx) 53.09.

JT A: 1 Felix HATTON 54.85.

JT B: 1 Roy CHAMBERS 43.29.

4x100: 1 Middlesex 43.8; 2 SURREY 44.5.

4x400: 1 Essex 3:27.6, ... 4 SURREY 3:39.1.

U17 Women

MATCH: 1 Kent 342; 2 Middlesex 309.5; 3 Hertfordshire 281; 4 Essex 262; 5 SURREY 256; 6 Hampshire 224; 7 Buckinghamshire 217; 8 Sussex 193.

100 A (ws+1.6): 1 M Douglas (Kent) 12.0, ... 4 Charli CROLL 12.8.

100 B (ws-1.2): 1 K Dunn (Mx).

200 A (ws-2.4): 1 K Velvick (Kent) 25.7; 2 Lauren WEBB 25.9.

200 B (ws-3.8): 1 E Blackwell (Kent) 26.5, 2 Jessica CASE 27.3.

300 A: 1 Charlotte BEST 41.1.

300 B: 1 Charli CROLL 40.9.

800 A: 1 Charlotte BEST 2:12.3.

800 B: 1 Emily ADAMS 2:15.0.

1500 A: 1 G Turtle (Bucks) 4:41.4.

1500 B: 1 S Hignett (Hants) 5:03.6.

80H A (ws-1.4): 1 Channelle GARNETT 11.5.

80H B (ws-0.7): 1 M Canning (Mx) 12.0; 2 Emily PARKER 12.1.

300H A: 1 Emily PARKER 44.1.

300H B: 1 Sarah-Jane PICKETT 46.3.

HJ A: 1 E Perkins (Sx) 1.70.

HJ B: 1 H Brown (Mx) 1.60.

PV A: 1 N Olson (Kent) 3.50, ... 4 Lorna BAYLEY 2.50.

PV B: 1

LJ A: 1 P Agbo (Mx) 5.65, 2 Channelle GARNETT 5.50.

LJ B: 1 L Betts (Kent) 4.96, 2 Katherine SOPER 4.86.

TJ A: 1 K Abdulah (Herts) 11.16.

TJ B: 1 A Alaneme (Kent) 10.65.

SP A: 1 S Power (Ex) 11.83, ... 6 Helen EPHGRAVE 9.27.

SP B: 1 M Foy (Ex) 10.00.

DT A: 1 L Fox (Kent) 40.14.

DT B: 1 J Braithwaite (Mx) 27.51.

HT A: 1 S Dobriskey (Kent) 38.45, 2 Helen EPHGRAVE 38.11.

HT B: 1

JT A: 1 C Schofield (Sx) 35.92, ... 6 Louisa CRAWLEY 28.80.

JT B: 1 T Neil (Mx) 29.33.

4x100: 1 Kent 48.3, ... 3 SURREY 49.6.