SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 24 October 2014
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2014 > SW
Today's Date: 15 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2014

Click below for other age groups:-
Select an event:
Women
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 12.80)
 11.56/2.7 w2h2Imani Lansiquot (U17)Sutton & District ACMannheim, GER5 Jul 
 11.60/1.5 1Imani Lansiquot (U17)Sutton & District ACBedford30 Aug 
 11.91/+1.6 1r1Twinelle HopesonCroydon HarriersBedford31 May 
 12.0 1AAmy Allcock (U23)Aldershot, Farnham & District ACBournemouth2 Aug 
 12.06/+2.0 2h1Shanice Harrison (U23)Herne Hill HarriersCrystal Palace14 Jun 
 12.07/0.4 1h2Charmont Webster-Tape (U15)Sutton & District ACBirmingham11 Jul 
 12.11/+2.5 w2h2Jade PhillipsHerne Hill HarriersCrystal Palace14 May 
 12.12/+2.0 5Jade PhillipsHerne Hill HarriersCrystal Palace14 Jun 
 12.14/1.9 2Ashleigh Clarke (U17)Croydon HarriersKingston24 May 
 12.16/+0.7 2r8Aisha Naibe-Wey (U23)Herne Hill HarriersLee Valley23 Jul 
 12.19/+2.0 6Eva JosephHerne Hill HarriersCrystal Palace14 Jun 
 12.29/+2.3 w5h2Emily De Beaux (U23)Guildford & Godalming ACBedford21 Jun 
 12.39/0.7 2h1Natasha Alfred (U15)Herne Hill HarriersBirmingham11 Jul 
 12.4 2AEmily De Beaux (U23)Guildford & Godalming ACGuildford17 May 
 12.42/+2.0 4h1Shayone SimaoBlackheath & Bromley Harriers ACCrystal Palace14 Jun 
 12.43/+1.7 6h2Mary IhekeKingston AC & Polytechnic HarriersBedford24 Aug 
 12.49/1.9 3Lucy Hoad (U17)Reigate Priory ACKingston24 May 
 12.5 1BHope Sarti (U17)Guildford & Godalming ACGuildford17 May 
 12.56/0.8 2h2Olivia Okoli (U15)Guildford & Godalming ACGuildford14 Jun 
 12.56/-0.2 1Taiye Musa (U20)Crawley ACKingston14 Jun 
 12.58/1.4 4r1Racquel Forbes-Welch (U20)Sutton & District ACNewham11 May 
 12.6 4BMichelle WatsonHerne Hill HarriersGuildford17 May 
 12.6 1ASophia Henlon (U17)Sutton & District ACPortsmouth17 May 
 12.6 1BEllie Grove (U15)Guildford & Godalming ACGuildford6 Jul 
 12.64/-2.4 2AMaya Bruney (U17)Blackheath & Bromley Harriers ACNorwich27 Apr 
 12.69/0.8 3h2Ella Eze (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston14 Jun 
 12.7 2AStephanie Fisher (U15)Holland Sports ACWoking3 May 
 12.7 1BHelen Channon (W35)Walton ACWalton21 Jun 
 12.7 1ATosin Salami (U15)Croydon HarriersCroydon5 Jul 
 12.7 1nsMegan Aitchison (U23)Aldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
 12.7 1AKatrina Francis (U17)Woking ACTonbridge2 Aug 
 12.7 1BHelen Pryer (W35)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton9 Aug 
 12.7/+2.2 w2AJodie AlbrowBelgrave HarriersBattersea21 Jun 
 12.73/1.9 4Nicole Okologume (U17)Sutton & District ACKingston24 May 
 12.74/-1.3 6r2Megan Hildrew (U17)Guildford & Godalming ACWimbledon20 Aug 
 12.77 2r6Sophie Elliss (U17)Reigate Priory ACCrawley25 Jun 
 12.8 1BMillie Jones (U17)Crewe & NantwicBlackburn29 Jun 
 12.8/+2.2 w4ADominique BlaizeKingston AC & Polytechnic HarriersBattersea21 Jun 
200 Metres (Standard: 26.20)
 23.64/+2.1 w2Mary IhekeKingston AC & Polytechnic HarriersBedford23 Aug 
 23.79/-1.5 1Amy Allcock (U23)Aldershot, Farnham & District ACBedford22 Jun 
 24.24/+0.3 1r1Mary IhekeKingston AC & Polytechnic HarriersTampa, FL, USA18 Jan 
 24.36/+2.3 w1Jessie Knight (U23)Herne Hill HarriersCrystal Palace15 Jun 
 24.4 1AImani Lansiquot (U17)Sutton & District ACPerivale27 Apr 
 24.59/1.4 1r2Morgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGotzis, AUT31 May 
 24.71/+0.2 3BJessie Knight (U23)Herne Hill HarriersBedford31 May 
 24.74/+2.3 w2Jade PhillipsHerne Hill HarriersCrystal Palace15 Jun 
 24.90/+1.1 2r6Aisha Naibe-Wey (U23)Herne Hill HarriersLee Valley23 Jul 
 24.97/+2.3 w4Emily De Beaux (U23)Guildford & Godalming ACCrystal Palace15 Jun 
 25.08/+0.5 1Jahisha Thomas (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACKingston25 May 
 25.1 3r1Eva JosephHerne Hill HarriersTooting26 Jul 
 25.13/0.4 1Ashleigh Clarke (U17)Croydon HarriersKingston25 May 
 25.18/3.8 w3h1Lucy Hoad (U17)Reigate Priory ACBirmingham11 Jul 
 25.35/2.4 w2h3Ellie Grove (U15)Guildford & Godalming ACBirmingham11 Jul 
 25.39/0.4 2Lucy Hoad (U17)Reigate Priory ACKingston25 May 
 25.48/0.4 2Ellie Grove (U15)Guildford & Godalming ACBirmingham12 Jul 
 25.5 1Mae Thompson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston24 May 
 25.5/-0.4 1ACharmont Webster-Tape (U15)Sutton & District ACCrawley21 Jun 
 25.5 1ANicole Kendall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersGuildford27 Jul 
 25.51/+0.5 3Megan Aitchison (U23)Aldershot, Farnham & District ACKingston24 May 
 25.6 2AEleanor Smith-Hahn (U20)Croydon HarriersLee Valley19 Apr 
 25.6 2AJemma Wood (U17)Guildford & Godalming ACGuildford7 Jun 
 25.65/+0.3 HJo RowlandCrawley ACHerentals, BEL31 May 
 25.67/+0.5 5Jade PhillipsHerne Hill HarriersKingston25 May 
 25.8 1BMichelle WatsonHerne Hill HarriersGuildford17 May 
 25.8 1ATosin Salami (U15)Croydon HarriersSutton16 Aug 
 25.9 1ANatasha Alfred (U15)Herne Hill HarriersBromley22 Jun 
 25.97 HMichella Obijiaku (U17)Herne Hill HarriersLee Valley29 Jun 
 26.0 1AElla Eze (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersWinchester22 Jun 
 26.0 5ANicole Okologume (U17)Sutton & District ACPortsmouth20 Jul 
 26.0 1AKatrina Francis (U17)Woking ACCrawley27 Jul 
 26.1 1AMatilda Rainsborough (U20)Guildford & Godalming ACPerivale27 Apr 
 26.1 6BSophia Henlon (U17)Sutton & District ACCrawley21 Jun 
 26.2 2BAdriana Kotsirea (U15)Guildford & Godalming ACGuildford6 Jul 
 26.2 3BKatie Snowden (U23)Herne Hill HarriersEton9 Aug 
400 Metres (Standard: 61.00)
 52.83 2r2Amy Allcock (U23)Aldershot, Farnham & District ACGeneva, SUI14 Jun 
 52.83 5Mary IhekeKingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham20 Jun 
 54.06 2r5Adelle Tracey (U23)Guildford & Godalming ACHouston, TX. USA26 Apr 
 54.23 1r3Jessie Knight (U23)Herne Hill HarriersLoughborough19 Jul 
 54.97 mx5r2Shona Richards (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACTooting Bec5 May 
 56.65 4Megan Aitchison (U23)Aldershot, Farnham & District ACCrystal Palace14 Jun 
 56.90 2h1Nicole Kendall (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHendon3 Aug 
 57.6 1AMatilda Rainsborough (U20)Guildford & Godalming ACGuildford7 Jun 
 58.3 1Mae Thompson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston30 Apr 
 58.8 1ADiana Norman (W40)Epsom & Ewell HarriersKingston21 Jun 
 58.8 1BLizzie Amos (W35)Walton ACBasingstoke12 Jul 
 58.8 3AHelen Pryer (W35)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton9 Aug 
 59.33 3Alice Chandler (U20)Reigate Priory ACKingston25 May 
 59.4 1AKaitlin Howard (U20)Woking ACAndover19 Apr 
 59.55 1r4Hannah Edwards (U23)Herne Hill HarriersTooting26 Jul 
 59.57 1BFiona De MaunyWalton ACBromley2 Aug 
 59.9 1AStevie Lawrence (U20)Croydon HarriersStevenage2 Aug 
 60.2 1ATabitha Lambe (U17)Sutton & District ACSutton12 Jul 
 60.4 1AEmilie Bokor-IngramHercules Wimbledon ACErith17 May 
 60.5 1Amy Billups (U20)South London HarriersTooting Bec27 Apr 
 60.7 1BLianne Lafreniere (U17)Guildford & Godalming ACGuildford7 Jul 
800 Metres (Standard: 2:20.00)
 2:02.1 1r1Adelle Tracey (U23)Guildford & Godalming ACLos Angeles15 May 
 2:03.46 2Katie Snowden (U23)Herne Hill HarriersWatford18 Jun 
 2:06.47 4Katy-Ann McDonald (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACEltham20 Aug 
 2:07.16 8BMontana JonesAldershot, Farnham & District ACOxford19 Jul 
 2:08.21 mx4h1Saskia Millard (U15)Herne Hill HarriersHendon28 Jun 
 2:09.99 8AHannah Edwards (U23)Herne Hill HarriersWatford16 Jul 
 2:10.60 1r1Molly Renfer (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBoston, MA, USA17 May 
 2:12.31 1h3Saskia Millard (U15)Herne Hill HarriersBirmingham11 Jul 
 2:13.41 2h1Maddie Shaw (U15)Herne Hill HarriersBirmingham11 Jul 
 2:13.74 mx11r15Maddy Austin (U23)Guildford & Godalming ACWatford16 Jul 
 2:13.89 6r2Georgia Peel (U23)Aldershot, Farnham & District ACAtlanta, GA, USA17 May 
 2:14.1 1AFiona De MaunyWalton ACBasingstoke12 Jul 
 2:14.8 1ALily PartridgeAldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
 2:14.98 3Alex Shaw (U15)Guildford & Godalming ACBedford31 Aug 
 2:15.25 1Alice Chandler (U20)Reigate Priory ACKingston14 Jun 
 2:15.39 1BMaddy Austin (U23)Guildford & Godalming ACMile End13 Jul 
 2:16.14 3Niamh Brown (U17)Aldershot, Farnham & District ACCrystal Palace16 Aug 
 2:16.32 mx7r6Eugenie Cockle (U15)Aldershot, Farnham & District ACWatford10 Sep 
 2:16.42 2Rebecca Robinson (U20)Guildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 2:16.7 1AMollie O'Sullivan (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersBrighton31 May 
 2:16.7 1ADiana Norman (W40)Epsom & Ewell HarriersKingston21 Jun 
 2:16.7 3AAimee Earlam (U17)Guildford & Godalming ACCrawley21 Jun 
 2:17.89 mx1r9Lianne Lafreniere (U17)Guildford & Godalming ACWatford16 Jul 
 2:18.67 3AStephanie MitchellHerne Hill HarriersNewham8 Jun 
 2:19.1 2AVictoria Robinson (U17)Guildford & Godalming ACSutton1 Jun 
 2:19.6 1AStevie Lawrence (U20)Croydon HarriersColchester22 Jun 
 2:19.70 1Clara Grinyer (U17)Reigate Priory ACKingston24 May 
 2:19.95 mx7r10Charlotte Dannatt (U17)Camberley & District ACWatford18 Jun 
 2:20.0 nsSuzannah Monk (U20)Guildford & Godalming ACGuildford7 Jun 
 2:20.0 nsLaura Gent (U20)Aldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
1500 Metres (Standard: 4:50.00)
 4:14.90 11Rosie ClarkeEpsom & Ewell HarriersWatford18 Jun 
 4:15.88 1h3Georgia Peel (U23)Aldershot, Farnham & District ACJacksonville, FL, USA29 May 
 4:16.55 4AEmelia Gorecka (U23)Aldershot, Farnham & District ACWatford18 Jun 
 4:16.99 1AMontana JonesAldershot, Farnham & District ACWatford7 May 
 4:18.71 1AKatie Snowden (U23)Herne Hill HarriersTrafford10 Jun 
 4:18.78 5h4Molly Renfer (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersJacksonville, FL, USA29 May 
 4:22.08 4AAdelle Tracey (U23)Guildford & Godalming ACWatford16 Jul 
 4:23.72 mx11r13Katy-Ann McDonald (U15)Herne Hill HarriersWatford2 Jul 
 4:24.91 4Phoebe Law (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham12 Jul 
 4:25.09 3ALily PartridgeAldershot, Farnham & District ACWatford13 Aug 
 4:26.90 mx10r13Niamh Brown (U17)Aldershot, Farnham & District ACWatford30 Jul 
 4:27.14 2rBKaty-Ann McDonald (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACWatford17 May 
 4:33.50 1Niamh Brown (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston14 Jun 
 4:35.51 1Jo Locker (W35)Walton ACIzmir, TUR27 Aug 
 4:35.57 4Maddy Austin (U23)Guildford & Godalming ACCrystal Palace14 Jun 
 4:36.13 1h1Eugenie Cockle (U15)Aldershot, Farnham & District ACBirmingham11 Jul 
 4:36.74 3Mollie O'Sullivan (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersBedford31 Aug 
 4:37.53 mx8r7Laura Gent (U20)Aldershot, Farnham & District ACWatford27 Aug 
 4:39.33 4r1Hannah Edwards (U23)Herne Hill HarriersTooting26 Jul 
 4:40.41 4h1Alexandra Brown (U15)Herne Hill HarriersBirmingham11 Jul 
 4:41.16 2Stevie Lawrence (U20)Croydon HarriersKingston14 Jun 
 4:42.19 3Suzannah Monk (U20)Guildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 4:42.67 9rBLaura Gent (U20)Aldershot, Farnham & District ACSolihull16 Aug 
 4:42.9 1ASaskia Millard (U15)Herne Hill HarriersSouthampton3 May 
 4:43.69 2Claudia Lance-Jones (U15)Guildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 4:44.54 mx5r8Estelle DamantSt Mary's Richmond ACWatford2 Jul 
 4:44.82 6Fiona De MaunyWalton ACCrystal Palace14 Jun 
 4:44.82 mx8Liz Kipling (W40)St Mary's Richmond ACWatford27 Aug 
 4:45.78 mx6Sophie CowperLincoln WOxford17 Sep 
 4:46.2 2Liz Kipling (W40)St Mary's Richmond ACTwickenham18 Jun 
 4:46.69 2Victoria Robinson (U17)Guildford & Godalming ACKingston14 Jun 
 4:47.4 1AEloise O'Shaughnessy (U15)Herne Hill HarriersReading31 May 
 4:47.57 mx2r5Charlotte Dannatt (U17)Camberley & District ACWatford4 Jun 
 4:47.87 4Elsa Palmer (U15)Dorking Mole Valley ACKingston14 Jun 
 4:47.97 5h3Ruth Haynes (U23)Aldershot, Farnham & District ACBedford3 May 
 4:48.2 1BKayah Wilks (U15)Herne Hill HarriersReading31 May 
 4:48.99 mx10r8Josie Savill (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford2 Jul 
 4:49.65 3r2Emily Roe (U15)Guildford & Godalming ACBirmingham2 Jul 
 4:49.72 3Josephine RhodesBelgrave HarriersKingston24 May 
1 Mile (Standard: 5:40.00)
 4:58.7 Clare Elms (W50)Dulwich RunnersDulwich11 Jul 
 5:05.49 mx1r2Maddy Austin (U23)Guildford & Godalming ACTooting Bec5 May 
 5:14.13 Zoe Doyle (W35)Belgrave HarriersOxford19 Jul 
 5:17.47 Stevie Lawrence (U20)Croydon HarriersWimbledon Park6 Apr 
 5:31.11 4Zoe Illis (U20)Hercules Wimbledon ACWimbledon6 Apr 
 5:31.24 Nicola RichmondDulwich RunnersEltham20 Aug 
 5:35.8 Tereza FrancovaWimbledon WindmilersDulwich11 Jul 
3000 Metres (Standard: 11:00.00)
 8:55.11 Emelia Gorecka (U23)Aldershot, Farnham & District ACBirmingham26 Aug 
 9:20.72 mx1r1Lily PartridgeAldershot, Farnham & District ACWatford2 Jul 
 9:22.03 5Lily PartridgeAldershot, Farnham & District ACGavardo, ITA18 May 
 9:22.26 mx20r2Emily WicksAldershot, Farnham & District ACWatford30 Jul 
 9:29.23 3Niamh Brown (U17)Aldershot, Farnham & District ACBedford22 Jun 
 9:33.31 5Phoebe Law (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersBedford22 Jun 
 9:39.33 1Emily WicksAldershot, Farnham & District ACCrystal Palace15 Jun 
 9:51.42 5Georgie BruinvelsAldershot, Farnham & District ACCrystal Palace15 Jun 
 9:56.71 2Katy-Ann McDonald (U15)Blackheath & Bromley Harriers ACMilton Keynes7 Jun 
 10:09.76 8Sophie CowperLincoln WSolihull16 Aug 
 10:11.18 9Estelle DamantSt Mary's Richmond ACLoughborough18 May 
 10:18.1 mx3Liz Kipling (W40)St Mary's Richmond ACHorsham31 Aug 
 10:19.6 2APippa Monk (U17)Guildford & Godalming ACCrawley21 Jun 
 10:21.4 1AClaire Grima (W35)Hercules Wimbledon ACWimbledon7 Jun 
 10:21.98 mx7r2Claudia Lance Jones (U15)Guildford & Godalming ACBasingstoke16 Jul 
 10:22.95 mx7Katie Bingle (U23)Guildford & Godalming ACWatford27 Aug 
 10:25.5 1Liz Kipling (W40)St Mary's Richmond ACTwickenham21 Jun 
 10:26.39 mx6Fiona De MaunyWalton ACTooting Bec26 Jul 
 10:31.3 1BAmy AronsonHercules Wimbledon ACWimbledon7 May 
 10:38.47 8Josie Savill (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWormwood Scrubs11 Jun 
 10:42.05 mx22r1Charlotte Dannatt (U17)Camberley & District ACWatford2 Jul 
 10:44.80 3Nancy Scott (U17)Aldershot, Farnham & District ACKingston25 May 
 10:45.6 2AEmily AldenEpsom & Ewell HarriersWorthing2 Aug 
 10:49.7 1BEleanor Harrison (U20)Guildford & Godalming ACGuildford17 May 
 10:50.6 1AJosephine RhodesBelgrave HarriersAshford19 Apr 
 10:54.4 2nsSophie LovellGuildford & Godalming ACGuildford17 May 
 10:56.0 2AIsabel Brinsden (U23)Epsom & Ewell HarriersWoking17 May 
 10:56.45 4Charlotte Clover (U17)NewburyKingston25 May 
 10:59.01 5Kathryn Ditton (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston25 May 
5000 Metres (Standard: 20:00.00)
 15:07.45 5Emelia Gorecka (U23)Aldershot, Farnham & District ACPalo Alto, CA, USA4 May 
 16:21.12 4ALily PartridgeAldershot, Farnham & District ACOxford19 Jul 
 16:38.06 2Georgia Peel (U23)Aldershot, Farnham & District ACTuscaloosa, AL, USA5 Apr 
 16:55.09 8AGeorgie BruinvelsAldershot, Farnham & District ACOxford19 Jul 
 17:51.62 5Sophie CowperLincoln WBedford23 Aug 
 18:01.57 1Liz Kipling (W40)St Mary's Richmond ACBirmingham10 Aug 
 18:25.62 mx4Amy AronsonHercules Wimbledon ACParliament Hill9 Apr 
 18:40.7 7r1Medena KnesplHercules Wimbledon ACBoston, MA, USA7 Jun 
10,000 Metres (Standard: 40:00.00)
 32:51.26 7r4Lily PartridgeAldershot, Farnham & District ACLisbon, POR29 Mar 
 35:15.04 15r4Georgie BruinvelsAldershot, Farnham & District ACParliament Hill10 Apr 
 36:35.40 5Estelle DamantSt Mary's Richmond ACBedford4 May 
2000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 9:00.00)
 7:16.0 Laura Gent (U20)Aldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
 7:17.9 Jo Locker (W35)Walton ACIzmir, TUR26 Aug 
 8:00.3 Rose O'BrienBelgrave HarriersWoking17 May 
 8:18.1 Susanna DittonWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACBirmingham7 Jun 
 8:18.1 Lucy Drummond (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston12 Jul 
 8:22.4 Clare Graham (W40)The StragglersBirmingham10 Aug 
 8:32.9 Kay Trinder (W45)Woking ACWoking17 May 
 8:43.0 Diana Norman (W40)Epsom & Ewell HarriersKingston12 Jul 
 8:52.0 Julie Barclay (W50)Woking ACWoking17 May 
 8:59.9 Molly Pocock (U17)Aldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
3000 Metres Steeplechase (76.2cm) (Standard: 13:00.00)
100 Metres Hurdles (84.0cm) (Standard: 16.50)
 13.50/+4.0 w4Jahisha Thomas (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACCrystal Palace15 Jun 
 13.80/+0.1 1r1Jahisha Thomas (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford1 Jun 
 13.92/1.7 1Shirin Irving (U20)Croydon HarriersCrystal Palace15 Jun 
 14.25/0.1 1r1Morgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACFlorence, ITA2 May 
 14.62/+0.5 3BJessica McCabe (U23)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton5 Jul 
 14.72/+0.1 2Jo RowlandCrawley ACFlorence, ITA2 May 
 14.8 1AJodie AlbrowBelgrave HarriersBattersea21 Jun 
 15.4 1ALaura Reilly (U20)Sutton & District ACBracknell21 Jun 
 16.02/-1.5 6s2Rebecca Zelic (U23)Herne Hill HarriersBedford5 May 
 16.4 2AJulia Machin (W40)Epsom & Ewell HarriersWoking17 May 
400 Metres Hurdles (76.2cm) (Standard: 70.00)
 56.16 2Shona Richards (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEugene OR, USA26 Jul 
 58.48 2h4Aisha Naibe-Wey (U23)Herne Hill HarriersBirmingham28 Jun 
 61.0 1AJessica McCabe (U23)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGuildford17 May 
 61.72 2Mae Thompson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham12 Jul 
 63.55 5h1Jodie AlbrowBelgrave HarriersCrystal Palace15 Jun 
 66.6 1AJulia Machin (W40)Epsom & Ewell HarriersKingston12 Jul 
 66.7 3AHannah Knights (U20)Guildford & Godalming ACGuildford7 Jun 
 67.9 1AVicky Maguire (U20)Guildford & Godalming ACGuildford27 Jul 
High Jump (Standard: 1.55m [5ft1in])
 1.94m HMorgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEugene OR, USA22 Jul 
 1.71m 1Ayamba Akim (W40)Woodford Green with Essex LadiesBirmingham9 Aug 
 1.65m 1AAmy de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACPortsmouth6 Jul 
 1.65m 1ACamellia Hayes (U20)Aldershot, Farnham & District ACAldershot12 Jul 
 1.64m 1Ellen Steinbach (U17)Woking ACKingston24 May 
 1.63m 1BJo RowlandCrawley ACFlorence, ITA2 May 
 1.63m HBreagha Campbell (U17)Herne Hill HarriersYeovil29 Jun 
 1.60m 1AAnna Brophy (U15)Guildford & Godalming ACPortsmouth3 May 
 1.55m 1ADominique BlaizeKingston AC & Polytechnic HarriersDartford17 May 
 1.55m 3APhoebe Callaghan-Mills (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersSutton1 Jun 
 1.55m HJodie AlbrowBelgrave HarriersBedford19 Jul 
 1.55m 1Milla McKenzie (U15)Belgrave HarriersWimbledon3 Aug 
Pole Vault (Standard: 2.50m [8ft3in])
 3.75m 3Natalie Hooper (U17)Sutton & District ACBedford21 Jun 
 3.70m 1AAmy de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACNewham8 Jun 
 3.60m 1Clare Maurer (U23)Woking ACKingston30 Apr 
 3.30m 1Sam Morrison (U23)Woking ACTooting26 Jul 
 3.30m 2Shaye Emmett (U15)Sutton & District ACBedford30 Aug 
 3.00m 1Caitlin Dimbleby (U17)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston25 May 
 3.00m 2Alexa Eichelmann (U15)Woking ACGillingham10 Aug 
 2.90m 1AMadeleine Sketchley (U17)Sutton & District ACEwell30 Aug 
 2.80m 1Maryanne Eve (U17)Woking ACWoking1 Jun 
 2.75m 3Megan McInnes (U17)Shaftesbury Barnet HarriersBromley1 Jun 
 2.60m 1AGemma Everson (U17)Guildford & Godalming ACGuildford12 Jul 
 2.55m nsHannah Gleed (U17)Herne Hill HarriersTooting Bec23 Jul 
 2.50m 3AStevie Lawrence (U20)Croydon HarriersCroydon17 May 
Long Jump (Standard: 5.18m [17ft0in])
 6.32m/1.6 5Morgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBirmingham29 Jun 
 6.20m/+2.1 w1Jahisha Thomas (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACCrystal Palace15 Jun 
 6.12m/+0.8 1Jahisha Thomas (U23)Blackheath & Bromley Harriers ACKingston24 May 
 5.73m/+2.2 w3Emily MartinHercules Wimbledon ACCrystal Palace15 Jun 
 5.57m/-0.4 2Emily MartinHercules Wimbledon ACKingston24 May 
 5.55m 1Jemma Wood (U17)Guildford & Godalming ACSutton1 Jun 
 5.47m/-1.4 1AKerri Davidson (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBirmingham7 Sep 
 5.41m 1AHelen Channon (W35)Walton ACBasingstoke12 Jul 
 5.40m 2Emily Hornung (U17)Reigate Priory ACTooting Bec5 May 
 5.33m/2.2 w1Pippa Earley (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersHendon3 Aug 
 5.29m 1ADiana Norman (W40)Epsom & Ewell HarriersKingston12 Jul 
 5.27m 1AJodie AlbrowBelgrave HarriersWoking17 May 
 5.26m 1AMegan Hildrew (U17)Guildford & Godalming ACUxbridge11 May 
 5.24m/-1.2 1Hannah Knights (U20)Guildford & Godalming ACKingston24 May 
 5.24m/0.3 3Pippa Earley (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersCrystal Palace16 Aug 
 5.23m/0.4 1AOre Adamson (U13)Herne Hill HarriersKingston27 Jul 
Triple Jump (Standard: 10.30m [34ft0in)
 12.95m/-0.6 4Zainab CeesayWoodford Green with Essex LadiesBedford1 Jun 
 12.48m/1.5 1Kerri Davidson (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBedford21 Jun 
 12.05m 1Azaria FrancisWoodford Green with Essex LadiesKingston12 May 
 11.16m 1Megan Hildrew (U17)Guildford & Godalming ACGuildford27 Jul 
 11.09m 1AAmy de Beaux (U20)Guildford & Godalming ACGuildford17 May 
 11.02m 2ARhianna Reynolds (U15)Kingston AC & Polytechnic HarriersPortsmouth20 Jul 
 10.80m 2AElisabeth Acossi (U20)Herne Hill HarriersCardiff10 May 
 10.77m 2AJulia Machin (W40)Epsom & Ewell HarriersWorthing2 Aug 
 10.62m 1AHannah Knights (U20)Guildford & Godalming ACPerivale27 Apr 
 10.54m 1Diana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersEwell1 Jun 
 10.53m 2ASarah Rawlings (U20)Sutton & District ACPerivale27 Apr 
 10.50m 1ASarah Rusling (U20)East Grinstead ACAldershot12 Jul 
 10.35m 1AClare Maurer (U23)Woking ACWoking12 Jul 
Shot Putt (4kg) (Standard: 10.00m [33ft0in])
 15.93m 1AEleanor Gatrell (W35)Walton ACWoking17 May 
 14.85m 3AMorgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACGotzis, AUT31 May 
 13.21m 1AJo RowlandCrawley ACFlorence, ITA2 May 
 12.89m 2APippa Wingate (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersTonbridge2 Aug 
 11.91m 2AJade LallyShaftesbury Barnet HarriersLiverpool6 Jul 
 11.57m 1ASophie Mace (U17)Walton ACWalton17 May 
 11.03m 4ABriony PhillipsHerne Hill HarriersNewham8 Jun 
 10.92m 1Diana Norman (W40)Epsom & Ewell HarriersWimbledon14 Jul 
 10.86m 1ACarla Letheby (U23)Walton ACBasingstoke12 Jul 
 10.61m 1Iyani Obi-Adewole (U20)South London HarriersKingston25 May 
 10.51m 3AJodie AlbrowBelgrave HarriersWoking17 May 
Discus (1kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 60.48m 3Jade LallyShaftesbury Barnet HarriersGlasgow1 Aug 
 44.53m 1APippa Wingate (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersTonbridge2 Aug 
 44.45m 1Sophie Mace (U17)Walton ACBedford30 Aug 
 41.29m 1AEleanor Gatrell (W35)Woking ACWoking12 Jul 
 41.05m 1Carla Letheby (U23)Walton ACKingston24 May 
 37.96m 3ABriony PhillipsHerne Hill HarriersEton9 Aug 
 36.54m 3Angela Mitchell (W45)Harrow ACKingston24 May 
 34.84m 2AJo RowlandCrawley ACKingston21 Jun 
 34.71m 2AHolly Stroud (U23)Guildford & Godalming ACGuildford17 Apr 
 34.47m 2Cathy Coleman (U17)Guildford & Godalming ACSutton1 Jun 
 34.46m 1ASaskia Navaratnam (U20)Croydon HarriersStevenage1 Jun 
 32.70m 7Tait Jones (U15)Walton ACBedford31 Aug 
 32.02m 5Kasia KublikDorking Mole Valley ACCrystal Palace15 Jun 
 31.99m 1BTamara Reid (U20)Croydon HarriersStevenage1 Jun 
 31.85m 5AIyani Obi-Adewole (U20)South London HarriersEton9 Aug 
 30.30m 1nsLeanne Bettis (U23)Sutton & District ACWoking17 May 
Hammer (4kg) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 54.18m 5APippa Wingate (U23)Kingston AC & Polytechnic HarriersBattersea21 Jun 
 45.45m 2Carla Letheby (U23)Walton ACKingston24 May 
 42.73m Sophie Mace (U17)Walton ACBromley2 Aug 
 41.81m Tamara Reid (U20)Croydon HarriersKingston14 Jun 
 40.84m 1AEleanor Gatrell (W35)Woking ACDartford21 Jun 
 37.89m 2BSinead O'Brien (U23)Walton ACBromley2 Aug 
 36.77m 3Jordyn Robinson (U20)Epsom & Ewell HarriersEwell22 Jul 
 36.56m Anieshka Mido (U20)Croydon HarriersStevenage1 Jun 
 36.07m 1Briony PhillipsHerne Hill HarriersTooting Bec12 Apr 
 34.89m Alexandra Bartle (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersKingston30 Apr 
 34.61m Jordyn Robinson (U20)Epsom & Ewell HarriersKingston12 Jul 
 33.28m Emma Fossett (U17)Croydon HarriersLee Valley19 Apr 
 32.01m 2Camilla Thrush (W45)Kingston AC & Polytechnic HarriersAshford17 May 
 30.28m 2AJo BennettEpsom & Ewell HarriersEltham19 Apr 
Javelin (600g) (Standard: 30.00m [100ft0in])
 41.66m HMorgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEugene OR, USA23 Jul 
 41.31m 1AJo RowlandCrawley ACWoking12 Jul 
 37.90m 2ACarla Letheby (U23)Walton ACBasingstoke12 Jul 
 37.50m 1Emma Fossett (U17)Croydon HarriersAldershot18 May 
 37.24m 2AHolly Stroud (U23)Guildford & Godalming ACGuildford17 May 
 35.56m 2ACathy Coleman (U17)Guildford & Godalming ACEton9 Aug 
 35.10m 1AJodie Albrow (was Favell)Belgrave HarriersAshford19 Apr 
 34.15m 5ABriony PhillipsHerne Hill HarriersNewham8 Jun 
 33.02m 4Ellie Lane (U20)Woking ACHendon3 Aug 
 32.88m 2ADiana Norman (W35)Epsom & Ewell HarriersWoking19 May 
 32.11m 3ARachel Woods (U17)Woking ACWoking17 May 
 31.87m 1AEmma Broadley (U23)Aldershot, Farnham & District ACLewes21 Jun 
 30.20m 1BJulia Machin (W40)Epsom & Ewell HarriersWoking17 May 
Heptathlon (Senior events) (Standard: 2000pts)
 6148pts 1Morgan Lake (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEugene OR, USA23 Jul 
 5254pts 8Jo RowlandCrawley ACYorun, POL5 Jul 
 4803pts Jodie AlbrowBelgrave HarriersBedford19 Jul 
 3456pts 1Hannah Knights (U20)Guildford & Godalming ACSutton14 Sep 
 2965pts 2Ruth HampsonHercules Wimbledon ACCarshalton13 Sep 
 2895pts 2Sarah Rusling (U20)East Grinstead ACSutton14 Sep 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.