SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 16 September 2017
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2017 > U17M
Today's Date: 15 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2017

Click below for other age groups:-
Select an event:
Under 17 Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 12.30)
 10.8 1ADylan Da Costa Croydon HarriersDartford30 Apr 
 11.04/+0.3 2r2.1Kyle Reynolds-WarmingtonBlackheath & Bromley Harriers ACBromley12 Jun 
 11.10/+1.0 Dylan Baldock Sutton & District ACCarshalton15 Apr 
 11.2 1ALuke Morley Epsom & Ewell HarriersHorsham21 May 
 11.2 James Hanson Woking ACChelmsford17 Jun 
 11.2 2nsMichael KaleHerne Hill HarriersCarshalton17 Jun 
 11.2 Hugo RodriguesGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 11.27/+0.8 Harry GrindleBelgrave HarriersLee Valley13 Sep 
 11.3 Alex Hanson Woking ACHillingdon30 Apr 
 11.3 Matthew HarrisGuildford & Godalming ACBracknell2 Jul 
 11.3 Tyrese Greenway Reigate Priory ACCarshalton9 Jul 
 11.32/+0.8 Michael Miller Herne Hill HarriersNewham7 May 
 11.36/+0.6 Rami Miller Herne Hill HarriersLee Valley24 May 
 11.4 Thomas Darcy Sutton & District ACTooting Bec29 Apr 
 11.4 Israel Ospina Croydon HarriersDartford30 Apr 
 11.4 George MearsGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 11.45 2h2Ayo Daniel Croydon HarriersKingston10 Jun 
 11.5 Adam Bator-BrownGuildford & Godalming ACGuildford7 May 
 11.50 3Thomas Hughes Sutton & District ACKingston10 Jun 
 11.6 Isimeme ShawBelgrave HarriersTooting Bec29 Apr 
 11.6 Thomas Handley Camberley & District ACBasingstoke2 Jul 
 11.6 Micah Goode Herne Hill HarriersCoulsdon9 Jul 
 11.6 Junior EtukHercules Wimbledon ACCoulsdon9 Jul 
 11.6 Adam Coates Epsom & Ewell HarriersCoulsdon9 Jul 
 11.61/+1.8 Josh Watson Blackheath & Bromley Harriers ACBromley15 Apr 
 11.65/+2.0 Bentley Sampson Croydon HarriersLee Valley16 Aug 
 11.7 Liam Meehan Dorking Mole Valley ACTooting Bec29 Apr 
 11.7 Edwin RutswaraWoking ACSwindon4 Jun 
 11.7 Spencer GallEpsom & Ewell HarriersKingston17 Jun 
 11.7 Adrian Panton Croydon HarriersCroydon8 Jul 
 11.7 Emmet MeehanGuildford & Godalming ACEton10 Sep 
 11.79/-2.4 Steve TonebiHercules Wimbledon ACCrystal Palace19 Aug 
 11.80/+0.1 Matthew Dyer Epsom & Ewell HarriersCarshalton2 Apr 
 11.8 Te-sing Burley Herne Hill HarriersCoulsdon9 Jul 
 11.8 Joseph Foster Camberley & District ACPoole23 Jul 
 11.8 Vamzi SivanathanColchester ACTwickenham3 Sep 
 11.9 5ASam Bishop Walton ACDartford30 Apr 
 11.90/+0.5 Daniel Ajayi OvertonGrangeBromley10 Jul 
 11.97 Ibrahim VatanseverHerne Hill HarriersDartford21 May 
 11.97/-1.1 Ade Alade Croydon HarriersCroydon28 May 
 11.98/-1.2 Thomas LeachDorking Mole Valley ACCrawley21 Jun 
 11.99/-2.6 Joshua Pearson Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACNorwich30 Apr 
 12.0 Josh Hathaway Walton ACEton1 Apr 
 12.0 Benjamin AshmoreKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
 12.04/-0.5 Nicholas HamiltonBelgrave HarriersTooting Bec26 Aug 
 12.07/+0.7 Peter ShodipeSouth London HarriersTooting Bec26 Aug 
 12.1 Joshua DodsonGuildford & Godalming ACAldershot22 May 
 12.10 Jack EnnisCroydon HarriersCroydon24 May 
 12.1 Shemar FergusonSutton & District ACEwell19 Jul 
 12.13/+1.8 Trevor Sanjiv Sutton & District ACTooting Bec1 Apr 
 12.15/+0.5 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersManchester (SC)12 Aug 
 12.2/+0.3 Joshua Loach Crawley ACCrawley8 Apr 
 12.2 Archie McEachran Waverley HarriersBasingstoke23 Apr 
 12.2 Kweku Siaw Belgrave HarriersTooting Bec29 Apr 
 12.2 Gbolahan JimohHerne Hill HarriersTooting Bec19 Jul 
 12.2 Daniel LecoutreGuildford & Godalming ACEton10 Sep 
 12.23/+0.3 Nick Stephenson Belgrave HarriersTooting Bec1 May 
 12.25 Tom RedrupHaslemere Border ACWoking3 Sep 
 12.26 Samuel HornHaslemere Border ACWoking3 Sep 
 12.3 Joshua Sematimba Sutton & District ACTooting Bec29 Apr 
 12.3 James O'BrienKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
 12.3 Barnaby KingGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
200 Metres (Standard: 26.00)
 21.84/-0.2 1Dylan Da Costa Croydon HarriersKingston13 May 
 22.01/+0.4 Dylan Baldock Sutton & District ACBirmingham8 Jul 
 22.21/-0.1 Kyle Reynolds-WarmingtonBlackheath & Bromley Harriers ACBromley10 Jul 
 22.3 James Hanson Woking ACPoole16 Jul 
 22.4 1AMichael KaleHerne Hill HarriersCarshalton17 Jun 
 22.50/+1.1 Harry GrindleBelgrave HarriersBirmingham7 Jul 
 22.6 Matthew HarrisGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 22.6 George Mears Guildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 22.80/+0.9 3Rayon EdwardsBelgrave HarriersKingston10 Jun 
 22.8 Hugo RodriguesGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 22.89/-0.8 Alex Hanson Woking ACCrystal Palace20 Aug 
 22.9 Derrick KinlockCroydon HarriersCroydon8 Jul 
 23.09/-0.5 3h3Joshua PearsonWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston13 May 
 23.1 Thomas Darcy Sutton & District ACTooting Bec29 Apr 
 23.11/-0.3 Ayo DanielCroydon HarriersCroydon28 May 
 23.18/+4.7 wBentley SampsonCroydon HarriersLee Valley16 Aug 
 23.2 Thomas Hughes Sutton & District ACTooting Bec29 Apr 
 23.2 Tyrese Greenway Reigate Priory ACCoulsdon9 Jul 
 23.21 Rami Miller Herne Hill HarriersNewham7 May 
 23.3 Adam Bator-BrownGuildford & Godalming ACGuildford7 May 
 23.5 Luke MorleyEpsom & Ewell HarriersHorsham21 May 
 23.56/+1.0 Josh Watson Blackheath & Bromley Harriers ACBromley15 Apr 
 23.6 Thomas Handley Camberley & District ACPortsmouth2 Apr 
 23.79/-0.3 Ibrahim VatanseverHerne Hill HarriersNewham29 May 
 23.8 Liam Meehan Dorking Mole Valley ACTooting Bec29 Apr 
 23.8 Spencer GallEpsom & Ewell HarriersHorsham21 May 
 23.8 Bentley Sampson Croydon HarriersCroydon8 Jul 
 23.8 Micah Goode Herne Hill HarriersCoulsdon9 Jul 
 23.83 Israel OspinaCroydon HarriersCroydon24 May 
 23.9 Edwin RutswaraWoking ACPoole16 Jul 
 23.96/+0.3 Rory Payn Sutton & District ACTooting Bec1 May 
 24.0 Adam Coates Epsom & Ewell HarriersKingston17 Jun 
 24.02/-0.1 Vamzi SivanathanColchesterBromley14 Aug 
 24.1 James MillarGuildford & Godalming ACReading10 Jun 
 24.19/-1.4 Nicholas Hamilton Belgrave HarriersTooting Bec26 Aug 
 24.2 Josh Hathaway Walton ACKingston15 Apr 
 24.2 6ASam Bishop Walton ACDartford30 Apr 
 24.2 Te-sing Burley Herne Hill HarriersCoulsdon30 Jul 
 24.21/+0.1 Daniel Ajayi Overton GrangeBromley10 Jul 
 24.23/-0.7 Kairo NewellBelgrave HarriersBattersea Park10 Jun 
 24.3 Matthew DyerEpsom & Ewell HarriersKingston17 Jun 
 24.3 Owen Heard Camberley & District ACBasingstoke2 Jul 
 24.37 Junior EtukHercules Wimbledon ACCroydon24 May 
 24.4 Tom CursonsWalton ACKingston21 May 
 24.5 Marvin TchangwaWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACKingston21 May 
 24.5 Joseph FosterCamberley & District ACPoole23 Jul 
 24.6 Emmet MeehanGuildford & Godalming ACGuildford30 Apr 
 24.6 Jack EnnisCroydon HarriersCroydon17 Jun 
 24.61/-0.6 Isimeme ShawBelgrave HarriersBattersea Park10 Jun 
 24.8 James Naylor Reigate Priory ACCoulsdon9 Jul 
 24.82/+1.4 Luke FrenchGuildford & Godalming ACAbingdon23 Jul 
 24.9 Joseph EvesAldershot, Farnham & District ACHillingdon7 May 
 24.9 Benjamin AshmoreKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow25 Jun 
 24.95/-2.0 5h1Inza Dosso Belgrave HarriersKingston13 May 
 25.0 Ade AladeCroydon HarriersHornchurch21 May 
 25.0 Gbolahan JimohHerne Hill HarriersKingston4 Jun 
 25.0 Daniel Roffey Epsom & Ewell HarriersHorsham8 Jul 
 25.06/-0.7 4h2Daniel LecoutreGuildford & Godalming ACKingston13 May 
 25.1 Lucas Norfolk Hercules Wimbledon ACCarshalton30 Apr 
 25.1 Harrison BrownGuildford & Godalming ACAldershot22 May 
 25.1 Mark GrayEpsom & Ewell HarriersKingston4 Jun 
 25.1 George SimmondsCamberley & District ACBasingstoke2 Jul 
 25.11/-0.7 5h2Trevor SanjivSutton & District ACKingston13 May 
 25.2 Joshua Sematimba Sutton & District ACHorsham21 May 
 25.2 Enivalde VenturaHerne Hill HarriersAldershot8 Jul 
 25.23/+0.4 Donte Campbell Sutton & District ACCarshalton2 Apr 
 25.48 Thomas KemballBelgrave HarriersBattersea Park8 Jul 
 25.5 Kenneth BallWoking ACPoole16 Jul 
 25.60/+1.5 Sinduso Weir Herne Hill HarriersTooting Bec1 Apr 
 25.6 Lucas Boyt Slough Junior ACBasingstoke23 Apr 
 25.62/-0.5 6h3Ben TaggartDorking Mole Valley ACKingston13 May 
 25.65/-1.1 Kwesu SiawBelgrave HarriersBasingstoke21 May 
 25.78 Samuel HornHaslemere Border ACWoking3 Sep 
 25.8 James O'BrienKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
 25.9 Joe JennerReigate Priory ACHorsham21 May 
 25.9 Luca FassioHolland Sports ACKingston4 Jun 
400 Metres (Standard: 58.00)
 50.30 Harry GrindleBelgrave HarriersBedford26 Aug 
 50.42 Joshua Pearson Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley28 May 
 50.54 George MearsGuildford & Godalming ACBasingstoke17 Jun 
 50.62 Shemar Ferguson Sutton & District ACCrystal Palace20 Aug 
 51.4 Matthew de Rossi Belgrave HarriersTooting Bec29 Apr 
 51.44 Israel Ospina Croydon HarriersBedford26 Aug 
 51.59 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACBromley10 Jul 
 51.9 Thomas Handley Camberley & District ACPoole23 Jul 
 51.97 3Rory Payn Sutton & District ACKingston14 May 
 52.55 3h1Adam Bator-Brown Guildford & Godalming ACKingston10 Jun 
 52.79 Matthew Dyer Epsom & Ewell HarriersCarshalton2 Apr 
 52.82 Josh Hathaway Walton ACLee Valley8 Apr 
 53.1 Peter SinclairGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 53.2 Sam BishopWalton ACLewes25 Jun 
 53.27 Theseus Ricketts Sutton & District ACCarshalton15 Apr 
 53.29 Ezra RodriquesCroydon HarriersCroydon28 May 
 53.44 Adam Coates Epsom & Ewell HarriersWoking3 Sep 
 53.8 Owen Heard Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 54.00 Sam ShawKingston AC & Polytechnic HarriersPerivale17 Jun 
 54.2 Marvin TchangwaWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton1 Apr 
 54.56 Ewan Bate Dorking Mole Valley ACCroydon28 May 
 54.57 Michael Miller Herne Hill HarriersLee Valley8 Apr 
 54.63 Oliver McNeilHerne Hill HarriersBattersea Park10 Jun 
 54.98 Corum NottCamberley & District ACKingston10 Jun 
 55.0 Joseph FosterCamberley & District ACSwindon16 Jul 
 55.2 Oliver Coppellotti Walton ACKingston15 Apr 
 55.4 James NaylorReigate Priory ACHorsham21 May 
 55.41 Lucas Norfolk Hercules Wimbledon ACCarshalton15 Apr 
 55.5 Tom Cursons Walton ACCarshalton17 Jun 
 55.9 Lucas Boyt Slough Junior ACWinchester11 Jun 
 56.00 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersCarshalton9 Sep 
 56.16 Enivalde Ventura Herne Hill HarriersHendon24 Jun 
 56.3 Ben MarksWalton ACEwell19 Jul 
 56.5 Henry BoyleHolland Sports ACHorsham21 May 
 56.98 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHorspath22 Jul 
 57.00 5h2Luke FrenchGuildford & Godalming ACKingston14 May 
 57.03 Anold PeranaCrawley ACCrawley8 Apr 
 57.08 Reuben VaughanCroydon HarriersKingston24 Jun 
 57.1 Tyler SimmsHolland Sports ACHorsham21 May 
 57.2 Matt DominguesHolland Sports ACCroydon23 Jul 
 57.41 George RawkinsSouth London HarriersBattersea Park10 Jun 
 57.76 Patrick MarshallGuildford & Godalming ACAbingdon23 Jul 
 57.8 Ethan Kendall Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 57.8 Joe JennerReigate Priory ACCoulsdon9 Jul 
 58.0 James SpencerWoking ACWoking2 Jul 
800 Metres (Standard: 2:18.00)
 1:57.42 3r21Max HeydenAldershot, Farnham & District ACWatford14 Jun 
 1:58.29 5r1Ewan Bate Dorking Mole Valley ACTooting Bec22 Jul 
 1:59.04 5rCCameron Enser (U15)Bracknell ACMilton Keynes2 Jun 
 1:59.12 2rEOscar MillardHerne Hill HarriersEltham21 Jun 
 1:59.81 2r19Zak WortKingston AC & Polytechnic HarriersWatford14 Jun 
 2:01.0 Marcus Shantry Aldershot, Farnham & District ACAldershot25 Jun 
 2:01.16 3rGSamuel ShawKingston AC & Polytechnic HarriersMilton Keynes3 Jun 
 2:01.74 7r17Aaron EnserBracknell ACWatford9 Aug 
 2:02.12 6r10Oliver Coppellotti Walton ACWatford17 May 
 2:02.26 Marvin TchangwaWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley28 May 
 2:02.95 Charlie KershawAldershot, Farnham & District ACWatford12 Jul 
 2:03.4 Ben MarksWalton ACKingston5 Jul 
 2:04.8 James Spencer Woking ACWoking2 Jul 
 2:04.84 3Samuel SheppardSouth London HarriersKingston10 Jun 
 2:05.16 mx2r17Joshua Genco-Russo Aldershot, Farnham & District ACWatford14 Jun 
 2:05.3 Joseph JakubaitAldershot, Farnham & District ACAldershot25 Jun 
 2:05.71 Anold PeranaCrawley ACHendon23 Jul 
 2:06.10 mx1r3Eitan Orenstein Hercules Wimbledon ACTooting Bec1 May 
 2:06.16 mx4r8Josh HathawayWalton ACWatford17 May 
 2:06.2 Henry FisherHolland Sports ACCroydon23 Jul 
 2:06.41 Joe Blacknell Aldershot, Farnham & District ACWatford12 Jul 
 2:07.0 Ethan Kendall Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 2:07.4 Eoin CanningAldershot, Farnham & District ACReading6 Aug 
 2:07.98 6Callum Hockley South London HarriersKingston10 Jun 
 2:08.01 7r18Michael CottrillWalton ACWatford12 Jul 
 2:08.2 mx1Luke Mann Camberley & District ACPortsmouth2 Apr 
 2:08.85 2h3Ben TattersHercules Wimbledon ACKingston13 May 
 2:08.9 Jordan O'Dongo Croydon HarriersCroydon23 Jul 
 2:08.99 mx2r14Daniel WestonAldershot, Farnham & District ACWatford14 Jun 
 2:09.25 mx6r19Lucas BoytSlough Junior ACWatford12 Jul 
 2:09.37 Eric WilliamsKingston AC & Polytechnic HarriersPerivale17 Jun 
 2:09.6 Ben FitzpatrickWalton ACCroydon23 Jul 
 2:09.9 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersHorsham8 Jul 
 2:10.11 Eitan Orenstein Hercules Wimbledon ACCarshalton15 Apr 
 2:10.30 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACBattersea Park10 Jun 
 2:10.3 Sol Harris-WoodfinKingston AC & Polytechnic HarriersPoole23 Jul 
 2:10.45 mx5r16Joshua TaylorWalton ACWatford12 Jul 
 2:10.85 mx9Robbie TamblingCroydon HarriersCrawley28 Aug 
 2:11.26 mx7r18Jack Johnson Camberley & District ACWatford19 Apr 
 2:11.4 Luke HillCroydon HarriersCroydon8 Jul 
 2:11.6 1ALucas Boyt Slough Junior ACWinchester11 Jun 
 2:12.14 Ifetobi SalakoCroydon HarriersCroydon17 Jun 
 2:12.79 mx3r3Sam Barker Hercules Wimbledon ACTooting Bec1 May 
 2:12.9 Max Chitty Aldershot, Farnham & District ACHillingdon7 May 
 2:13.6 Callum BurnipGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 2:13.6 Edward DawsonWalton ACAbingdon8 Jul 
 2:13.8 Robbie TamblingCroydon HarriersCroydon23 Jul 
 2:13.95 Jamie Krammer Herne Hill HarriersTooting Bec1 May 
 2:13.96 4Dario Kan Sutton & District ACCarshalton2 Apr 
 2:14.1 1Joshua Genco-Russo Aldershot, Farnham & District ACPortsmouth8 Apr 
 2:14.3 Ryan CrockettCroydon HarriersCroydon8 Jul 
 2:14.5 James HoareCamberley & District ACBasingstoke2 Jul 
 2:14.6 Joshua ForemanAldershot, Farnham & District ACWoking11 Jun 
 2:14.7 Jack StraceyKingston AC & Polytechnic HarriersKingston3 May 
 2:15.7 2AThomas HardmanGuildford & Godalming ACEton10 Sep 
 2:15.9 George TrimmHercules Wimbledon ACBattersea Park28 Jun 
 2:16.2 Guy TuckerAldershot, Farnham & District ACAldershot25 Jun 
 2:16.4 Pavit KullarWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACBasingstoke2 Jul 
 2:16.8 Tom CursonsWalton ACEwell19 Jul 
 2:17.0 3Lewis Chouls Epsom & Ewell HarriersTooting Bec29 Apr 
 2:17.4 Charles CummingGuildford & Godalming ACGuildford7 May 
 2:17.58 Adam ShewCroydon HarriersCroydon17 Jun 
 2:17.7 Joshua TaylorWalton ACTwickenham21 Jun 
 2:17.9 Nathan FitzpatrickAldershot, Farnham & District ACWoking11 Jun 
 2:18.0 Bilal BentchakalSutton & District ACHorsham21 May 
1500 Metres (Standard: 4:55.00)
 3:59.16 2nsLuke van Oudtshoorn Aldershot, Farnham & District ACReading21 May 
 3:59.40 9r22Max Heyden Aldershot, Farnham & District ACWatford26 Jul 
 4:07.88 mx7r15Zak WortKingston AC & Polytechnic HarriersWatford31 May 
 4:08.41 4rBEwan Bate Dorking Mole Valley ACBrighton31 May 
 4:11.62 Marcus Shantry Aldershot, Farnham & District ACReading21 May 
 4:12.22 11r13Joseph Jakubait Aldershot, Farnham & District ACWatford23 Aug 
 4:13.02 1Aaron Enser Bracknell ACBracknell25 Mar 
 4:13.34 mxSam ShawKingston AC & Polytechnic HarriersWatford31 May 
 4:14.13 14Joe Blacknell Aldershot, Farnham & District ACWatford23 Aug 
 4:15.21 Guy Tucker Aldershot, Farnham & District ACWatford28 Jun 
 4:15.6 Ben Marks Walton ACAbingdon8 Jul 
 4:17.26 3Zak WortKingston AC & Polytechnic HarriersKingston14 May 
 4:17.46 mxJoshua Genco-RussoAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 4:17.55 9r16Jack JohnsonCamberley & District ACWatford26 Jul 
 4:18.34 mx9rBAnold PeranaCrawley ACEltham24 May 
 4:19.33 Charlie Kershaw Aldershot, Farnham & District ACWatford28 Jun 
 4:19.63 5Samuel ShawKingston AC & Polytechnic HarriersKingston14 May 
 4:20.9 Ben Tatters Hercules Wimbledon ACBattersea Park28 Jun 
 4:21.51 10rDSamuel Sheppard South London HarriersMilton Keynes3 Jun 
 4:22.21 5h1Anold PeranaCrawley ACKingston14 May 
 4:22.8 James WalkerGuildford & Godalming ACPortsmouth6 Aug 
 4:23.95 7r13Oliver CoppellottiWalton ACWatford28 Jun 
 4:24.54 9Sam Barker Hercules Wimbledon ACKingston14 May 
 4:25.0 2BBen Bishop Woking ACWoking15 Apr 
 4:25.56 Nathan JanmohamedGuildford & Godalming ACPerivale28 May 
 4:26.19 Ben FitzpatrickWalton ACCroydon28 May 
 4:26.95 10Joshua Genco-Russo Aldershot, Farnham & District ACKingston14 May 
 4:27.6 Eoin Canning Aldershot, Farnham & District ACBracknell2 Jul 
 4:27.89 Oscar Heaney Brufal Blackheath & Bromley Harriers ACKingston25 Jun 
 4:27.91 mx1r7Jacob PattersonRanelagh HarriersWatford23 Aug 
 4:28.1 2BHenry FisherHolland Sports ACTooting Bec17 Jun 
 4:29.02 Jordan O'Dongo Croydon HarriersKingston16 Aug 
 4:29.08 Pavit KullarWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACBromley28 May 
 4:29.30 4BMatthew ClutterbuckWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHendon23 Jul 
 4:29.50 mx8r1Robbie TamblingCroydon HarriersTooting Bec26 Aug 
 4:31.21 mx8Eric WilliamsKingston AC & Polytechnic HarriersKingston10 Jun 
 4:31.48 8r1Eitan Orenstein Hercules Wimbledon ACTooting Bec1 Apr 
 4:31.63 7h1Callum Hockley South London HarriersKingston14 May 
 4:31.8 Hugo Hewitt Holland Sports ACWoking15 Apr 
 4:32.5 Robbie TamblingCroydon HarriersCroydon23 Jul 
 4:32.7 James Spencer Woking ACHillingdon30 Apr 
 4:33.88 mxMax ChittyAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 4:34.71 mx8r9Michael CottrillWalton ACWatford28 Jun 
 4:35.1 Eric WilliamsKingston AC & Polytechnic HarriersHillingdon30 Apr 
 4:35.49 mxJoshua ForemanAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 4:35.7 James Hoare Camberley & District ACGuildford7 May 
 4:36.90 mx3r11Thomas HardmanGuildford & Godalming ACWatford26 Jul 
 4:37.5 Henry Silverstein Hercules Wimbledon ACTooting Bec17 Jun 
 4:38.03 Alexander Abraham Hercules Wimbledon ACBattersea Park10 Jun 
 4:38.61 2Jamie Krammer Herne Hill HarriersTooting Bec1 Apr 
 4:39.56 9h1Daniel IllisHercules Wimbledon ACKingston14 May 
 4:39.6 Thomas HardmanGuildford & Godalming ACBracknell2 Jul 
 4:39.68 3r1Daniel Roffey Epsom & Ewell HarriersCarshalton2 Apr 
 4:40.34 Nicholas JohnEpsom & Ewell HarriersKingston10 Jun 
 4:41.17 Michael CottrillWalton ACCroydon28 May 
 4:41.17 mx1r10Nathan FitzpatrickAldershot, Farnham & District ACWatford26 Jul 
 4:41.23 Gianluca ErcolanoSouth London HarriersCoulsdon7 Sep 
 4:42.1 Thomas NaisbyGuildford & Godalming ACGuildford7 May 
 4:43.43 mx8r9Daniel Weston Aldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 4:47.48 Adam CoatesEpsom & Ewell HarriersCarshalton10 Sep 
 4:48.4 Adam ShewCroydon HarriersLewes25 Jun 
 4:49.6 Matthew Maginn Croydon HarriersGillingham15 Apr 
 4:49.9 Edward DawsonWalton ACTwickenham21 Jun 
 4:50.5 Bilal BentchakalSutton & District ACEwell19 Jul 
 4:52.5 Jack Mellor Camberley & District ACBasingstoke23 Apr 
 4:52.6 Patrick Florida-James Reigate Priory ACCrawley21 Jun 
 4:52.7 Nathan Sellick South London HarriersTooting Bec29 Apr 
 4:53.39 James AggettHaslemere Border ACWoking3 Sep 
 4:53.4 Soul HallumsCroydon HarriersCroydon23 Jul 
 4:54.34 mx1r6Nathan HoganHolland Sports ACWatford26 Jul 
1 Mile (Standard: 5:55.0)
 4:55.79 James SpencerWoking ACBattersea Park21 Jul 
 5:14.8 Daniel WestonAldershot, Farnham & District ACPortsmouth1 May 
3000 Metres (Standard: 10:40.00)
 8:24.93 7r3Luke van OudtshoornAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 8:38.63 Max HeydenAldershot, Farnham & District ACBasingstoke19 Jul 
 9:01.59 mx6r2Guy TuckerAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 9:06.75 mx8r2Ben MarksWalton ACWatford31 May 
 9:12.32 2Marcus ShantryAldershot, Farnham & District ACKingston14 May 
 9:14.01 Aaron EnserBracknell ACBracknell21 May 
 9:16.90 Joshua Genco-RussoAldershot, Farnham & District ACBasingstoke19 Jul 
 9:17.2 1ABen Marks Walton ACDartford30 Apr 
 9:20.25 mx13r2Jack JohnsonCamberley & District ACWatford6 Sep 
 9:20.6 Ewan BateDorking Mole Valley ACCroydon23 Jul 
 9:22.46 5James WalkerGuildford & Godalming ACKingston14 May 
 9:22.8 Charlie KershawAldershot, Farnham & District ACAldershot8 Jul 
 9:22.94 mx15r2Joe Blacknell Aldershot, Farnham & District ACWatford6 Sep 
 9:28.3 Jack JohnsonCamberley & District ACHarrow28 May 
 9:30.57 mx14r2Ben BishopAldershot, Farnham & District ACWatford23 Aug 
 9:31.44 mx18r2Sam ShawKingston AC & Polytechnic HarriersWatford6 Sep 
 9:33.32 1Guy TuckerAldershot, Farnham & District ACCrystal Palace11 Jun 
 9:36.37 6Ben FitzpatrickWalton ACKingston14 May 
 9:41.15 mx21r2Eoin CanningAldershot, Farnham & District ACWatford31 May 
 9:45.6 Ben BishopWoking ACHillingdon30 Apr 
 9:47.83 7Eoin CanningAldershot, Farnham & District ACKingston14 May 
 9:51.50 Pavit KullarWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHendon23 Jul 
 9:54.69 mx9r1Matthew Clutterbuck Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWatford3 May 
 9:55.6 Oliver CoppellottiWalton ACTwickenham21 Jun 
 9:58.4 James HoareCamberley & District ACHillingdon30 Apr 
 9:59.95 mx28r2Ben DibleyThe StragglersWatford6 Sep 
 10:00.1 Eric WilliamsKingston AC & Polytechnic HarriersKingston3 May 
 10:03.49 mx2r1Nathan FitzpatrickAldershot, Farnham & District ACWatford26 Jul 
 10:04.98 Henry Silverstein Hercules Wimbledon ACKingston10 Jun 
 10:06.45 10Nicholas JohnEpsom & Ewell HarriersKingston14 May 
 10:13.84 Robbie TamblingCroydon HarriersCroydon28 May 
 10:16.2 Bilal BentchakalSutton & District ACEwell31 May 
 10:30.00 mxNathan HolmesAldershot, Farnham & District ACBasingstoke19 Jul 
 10:34.0 mx4Daniel Weston Aldershot, Farnham & District ACPortsmouth8 Apr 
1500 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 5:30.00)
 4:29.43 Aaron EnserBracknell ACBromley28 May 
 4:41.9 Ben MarksWalton ACCroydon23 Jul 
 5:01.89 4Henry FisherHolland Sports ACAshford10 Jun 
 5:16.72 Matthew DominguesHolland Sports ACCarshalton9 Sep 
 5:20.8 Eric WilliamsKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
100 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 17.00)
 13.34 1Josh Watson Blackheath & Bromley Harriers ACKingston10 Jun 
 13.65 2Ezra Rodriques Croydon HarriersKingston10 Jun 
 14.02 Jude RussellCroydon HarriersKingston10 Jun 
 14.21 Beckett WhitingKingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham19 Jun 
 14.5 Owen Heard Camberley & District ACBasingstoke2 Jul 
 14.6 Zack DarlingtonBelgrave HarriersLee Valley24 May 
 14.60 Finn BlakeneyHercules Wimbledon ACKingston10 Jun 
 14.87/-0.3 Josef Hubbard Walton ACCroydon28 May 
 14.9 Callum Holder Sutton & District ACCrawley28 Aug 
 15.00/-0.3 Tom CursonsWalton ACCroydon28 May 
 15.1 Sam WebbWoking ACWoking2 Jul 
 15.19/+0.5 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACKingston25 Jun 
 15.4/+1.0 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACCarshalton9 Sep 
 15.66/-1.8 6Jamie ChapmanSt Mary's Richmond ACKingston13 May 
 15.7 Tolu Ayo-OjoCamberley & District ACWoking11 Jun 
 15.7/+1.0 Adam CoatesEpsom & Ewell HarriersCarshalton9 Sep 
 15.8 Ross Jackson Camberley & District ACWoking11 Jun 
 16.17/+0.5 Reuben VaughanCroydon HarriersKingston25 Jun 
 16.2/+1.0 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersCarshalton9 Sep 
 16.3 Jack EnnisCroydon HarriersCroydon23 Jul 
400 Metres Hurdles (84.0cm) (Standard: 68.00)
 54.75 3Alex O'Callaghan-BrownWalton ACBirmingham8 Jul 
 57.42 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACCrystal Palace19 Aug 
 59.6 Israel OspinaCroydon HarriersLewes25 Jun 
 60.45 Josef Hubbard Walton ACCroydon28 May 
 60.60 Tom Cursons Walton ACCroydon28 May 
 62.4 Henry FisherHolland Sports ACLewes25 Jun 
High Jump (Standard: 1.50m [4ft11in])
 1.87 1Jack Ennis Croydon HarriersKingston10 Jun 
 1.83 Rawle AllicockCroydon HarriersCroydon8 Jul 
 1.81 Luke Mann Camberley & District ACReading6 Aug 
 1.80 Joe Hubbard Walton ACEton1 Apr 
 1.80 1BJacob Spencer Croydon HarriersDartford30 Apr 
 1.80 1Daniel Roffey Epsom & Ewell HarriersKingston14 May 
 1.80 Joshua LoachCrawley ACCrawley10 Jun 
 1.77 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACCarshalton10 Sep 
 1.75 3Zack DarlingtonBelgrave HarriersKingston14 May 
 1.75 Jonathan HodsonKingston AC & Polytechnic HarriersKingston10 Jun 
 1.74 Reuben VaughanCroydon HarriersKingston25 Jun 
 1.70 4=Callum Holder Sutton & District ACKingston14 May 
 1.68 Adam Coates Epsom & Ewell HarriersHorsham8 Jul 
 1.65 Archie McEachranWaverley HarriersKingston10 Jun 
 1.65 Oliver McNeilHerne Hill HarriersBattersea Park10 Jun 
 1.65 Owen KnowlesReigate Priory ACKingston10 Jun 
 1.65 Sam WebbWoking ACHarrow25 Jun 
 1.60 Johnny Adams Belgrave HarriersTooting Bec29 Apr 
 1.60 Beckett WhitingKingston AC & Polytechnic HarriersHillingdon30 Apr 
 1.59 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACKingston25 Jun 
 1.57 Joe JennerReigate Priory ACCrawley31 May 
 1.55 Te-sing Burley Herne Hill HarriersTooting Bec15 Apr 
 1.55 Owen HeardCamberley & District ACHillingdon30 Apr 
 1.55 Gideon JansenWoking ACWinchester18 Jun 
 1.55 Marcus RomillySouth London HarriersDartford20 Aug 
 1.50 Thomas HandleyCamberley & District ACGuildford7 May 
 1.50 Joel HuntWoking ACWoking3 Sep 
Pole Vault (Standard: 2.20m [7ft3in])
 4.05 Owen HeardCamberley & District ACBasingstoke17 Jun 
 3.80 Tolu Ayo-OjoCamberley & District ACHarrow28 May 
 3.60 Jack Westley Kingston AC & Polytechnic HarriersBasingstoke17 Jun 
 3.05 Lewis HerzogCamberley & District ACReading25 Jun 
 2.45 Adam CoatesEpsom & Ewell HarriersHorsham8 Jul 
 2.40 3Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersKingston13 May 
Long Jump (Standard: 5.20m [17ft0in])
 6.37 Zack DarlingtonBelgrave HarriersHillingdon10 Jun 
 6.36 Hugo RodriguesGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 6.19/+1.6 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHorspath22 Jul 
 6.10 Adam Coates Epsom & Ewell HarriersKingston17 Jun 
 6.08/+1.2 3Ben AshmoreKingston AC & Polytechnic HarriersKingston14 May 
 6.06/+1.2 Reuben Vaughan Croydon HarriersCrystal Palace19 Aug 
 6.01 Ezra Rodriques Croydon HarriersCroydon28 May 
 5.99/+2.9 wDaniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersCarshalton9 Sep 
 5.98 Jack Ennis Croydon HarriersLewes25 Jun 
 5.89 Luke Mann Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 5.86 3Emmet Meehan Guildford & Godalming ACKingston10 Jun 
 5.84/+1.6 5Sam Bishop Walton ACKingston14 May 
 5.83 Charlie GreenEpsom & Ewell HarriersKingston17 Jun 
 5.82 Adrian PantonCroydon HarriersLewes25 Jun 
 5.78 Ryan LeesWoking ACKingston10 Jun 
 5.77 Daniel Roffey Epsom & Ewell HarriersManchester (SC)12 Aug 
 5.74 Owen Heard Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 5.71 Callum Holder Sutton & District ACCrystal Palace19 Aug 
 5.70 Joshua LoachCrawley ACReading25 Jun 
 5.65/+2.5 w7Tolu Ayo-OjoCamberley & District ACKingston14 May 
 5.63 Marcus RomillySouth London HarriersDartford20 Aug 
 5.59 Tolu Ayo-Ojo Camberley & District ACWoking11 Jun 
 5.42 Sam WebbWoking ACWoking2 Jul 
 5.41 Harrison BrownGuildford & Godalming ACAldershot22 May 
 5.41 Jamie BallardWoking ACKingston10 Jun 
 5.25 Tom RedrupHaslemere Border ACWoking3 Sep 
 5.24 Jake WebbWoking ACWoking2 Jul 
 5.22 Joe JennerReigate Priory ACCrawley31 May 
Triple Jump (Standard: 10.80m [35ft3in])
 12.42 Jamie ChapmanSt Mary's Richmond ACKingston17 Jun 
 12.40 Tolu Ayo-OjoCamberley & District ACBasingstoke17 Jun 
 12.34 2AIsrael Ospina Croydon HarriersDartford30 Apr 
 12.23/+3.3 wJoshua LoachCrawley ACKingston6 May 
 12.17/-1.0 Joshua LoachCrawley ACKingston6 May 
 12.01/-0.1 3Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersKingston14 May 
 11.85 Javarne Gordon-BrownBelgrave HarriersSouthampton19 Aug 
 11.77 Benjamin AshmoreKingston AC & Polytechnic HarriersPoole23 Jul 
 11.45 Owen HeardCamberley & District ACHarrow28 May 
 11.42 Nathan JanmohamedGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
Shot Putt (5kg) (Standard: 9.50m [31ft0in])
 14.21 Sam Mace Walton ACTwickenham3 Sep 
 13.40 2Philip Bartlett South London HarriersKingston14 May 
 13.31 Ben McLaren Porter Camberley & District ACSwindon16 Jul 
 13.13 Luke GreenBelgrave HarriersUxbridge10 Jun 
 12.85 Reuben Vaughan Croydon HarriersCroydon23 Jul 
 12.75 Joshua DodsonGuildford & Godalming ACPortsmouth6 Aug 
 12.71 4Tiarnan MatthewsHerne Hill HarriersKingston14 May 
 11.34 Beckett WhitingKingston AC & Polytechnic HarriersBirmingham19 Jun 
 11.09 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACCarshalton9 Sep 
 11.08 Peter SinclairGuildford & Godalming ACPerivale25 Jun 
 11.08 Rayon Edwards Belgrave HarriersTooting Bec26 Aug 
 10.71 Harry WilliamsGuildford & Godalming ACBracknell2 Jul 
 10.42 Luke FrenchGuildford & Godalming ACKingston10 Jun 
 10.36 Jake WebbWoking ACHarrow25 Jun 
 10.29 Jamal Ryan-CokerCroydon HarriersCroydon23 Jul 
 10.13 Oliver KellyWoking ACPoole16 Jul 
 9.89 Josh ConstableHolland Sports ACKingston10 Jun 
 9.62 Archie McEachran Waverley HarriersBasingstoke23 Apr 
 9.61 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACKingston25 Jun 
Discus (1.5kg) (Standard: 23.00m [75ft0in])
 52.57 Philip Bartlett South London HarriersDublin15 Jul 
 50.90 Reuben Vaughan Croydon HarriersTonbridge28 Aug 
 47.20 Sam Mace Walton ACLewes25 Jun 
 43.22 Ben McLaren Porter Camberley & District ACSwindon16 Jul 
 39.15 2James Lancaster Blackheath & Bromley Harriers ACTonbridge17 Apr 
 37.34 Jake WebbWoking ACHarrow25 Jun 
 33.58 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACCarshalton10 Sep 
 33.26 Daniel Ingram Camberley & District ACWoking3 Sep 
 30.47 5Tyrese TendoCroydon HarriersKingston14 May 
 29.16 Zack DarlingtonBelgrave HarriersLee Valley24 May 
 27.17 Rayon EdwardsBelgrave HarriersTooting Bec26 Aug 
 27.05 Che Dyson-HollandKingston AC & Polytechnic HarriersAldershot22 May 
 26.49 Jamal Ryan-CokerCroydon HarriersLewes25 Jun 
 25.99 Tolu Ayo-Ojo Camberley & District ACBracknell25 Mar 
 25.65 Oscar Heaney BrufalBlackheath & Bromley Harriers ACLee Valley24 May 
 24.08 Luke NewellKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
 23.74 ODaniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersCarshalton10 Sep 
 23.73 Adam CoatesEpsom & Ewell HarriersKingston24 Jun 
Hammer (5kg) (Standard: 17.00m [56ft0in])
 64.32 Sam Mace Walton ACTwickenham3 Sep 
 60.04 2James Lancaster Blackheath & Bromley Harriers ACKingston13 May 
 25.44 Jamal Ryan-CokerCroydon HarriersLewes25 Jun 
 25.24 Oliver KellyWoking ACHarrow28 May 
 24.58 Philip Bartlett South London HarriersTooting Bec29 Apr 
 23.97 Jake WebbWoking ACHarrow25 Jun 
 22.58 Tolu Ayo-OjoCamberley & District ACPoole23 Jul 
 20.93 Joshua Hey Camberley & District ACBracknell25 Apr 
Javelin (700g) (Standard: 28.00m [92ft0in])
 48.73 Cameron RolphCrawley ACBasingstoke17 Jun 
 47.74 1Sam Mace Walton ACKingston14 May 
 43.46 Archie CarpenterGuildford & Godalming ACBasingstoke17 Jun 
 42.61 2Alex Tischler Herne Hill HarriersKingston14 May 
 40.31 Daniel Ingram Camberley & District ACReading6 Aug 
 39.95 OPhilip KastnerWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACHorspath22 Jul 
 39.15 James WalkerGuildford & Godalming ACPortsmouth6 Aug 
 38.58 Matthew Rawson Herne Hill HarriersCarshalton9 Apr 
 37.44 Matthew de Rossi Belgrave HarriersTooting Bec29 Apr 
 36.58 Joshua Hey Camberley & District ACBracknell25 Mar 
 36.34 Samuel HolderGuildford & Godalming ACKingston10 May 
 35.20 Ben McLaren Porter Camberley & District ACAldershot25 Jun 
 35.18 Toby GrayGuildford & Godalming ACKingston10 Jun 
 34.03 Reuben VaughanCroydon HarriersCroydon23 Jul 
 33.99 Luke NewellKingston AC & Polytechnic HarriersHarrow28 May 
 31.49 Daniel RoffeyEpsom & Ewell HarriersManchester (SC)13 Aug 
 30.92 4Rayon EdwardsBelgrave HarriersKingston14 May 
 29.90 Nathan JanmohamedGuildford & Godalming ACPerivale28 May 
 28.41 Zack DarlingtonBelgrave HarriersLee Valley24 May 
Octathlon (Standard: 2000pts)
 4125pts 1Philip Kastner ()Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACCarshalton10 Sep 
 4114pts 8Reuben Vaughan ()Croydon HarriersKingston24 Jun 
 3896pts Daniel Roffey ()Epsom & Ewell HarriersCarshalton10 Sep 
 3861pts Adam Coates ()Epsom & Ewell HarriersCarshalton10 Sep 
 3857pts 10Oscar Heaney Brufal Blackheath & Bromley Harriers ACKingston24 Jun 
 2984pts James Staton ()Holland Sports ACCarshalton10 Sep 

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.