SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
TRACK & FIELD Updated 6 November 2020
Later years
Earlier years
 
 
 

You are here: Home> Track & Field > Rankings > 2020 > SM
Today's Date: 16 July 2024
  
SURREY OUTDOOR TRACK & FIELD RANKINGS - 2020

Click below for other age groups:-
Select an event:
Men
(We have been advised by UKA that performances in mixed gender events are not eligible for record purposes nor as qualifying performances for championships.
Therefore we will show such performances in italics with an mx suffix. Please note that this does not apply to the Under-13 Age Groups because there are no records for them.)


Athletes are requested to ensure that their county affiliation is shown correctly on Power of Ten.
 
100 Metres (Standard: 11.20)
 10.12/+5.6 wHarry Aikines-AryeeteySutton & District ACNuneaton23 Aug 
 10.35/+1.2 1Harry Aikines-AryeeteySutton & District ACManchester4 Sep 
 10.54/+2.1 wDerek Kinlock (U20)Croydon HarriersDagenham23 Aug 
 10.57/-0.3 1Derek Kinlock (U20)Croydon HarriersChelmsford30 Aug 
 10.57/+2.0 Aidan Syers (M35)Newham & Essex BeaglesStratford6 Sep 
 10.57/+4.4 wSamir Williams (U23)Croydon HarriersChelmsford19 Aug 
 10.62/+2.8 wTyler Panton (U20)Woking ACStratford6 Sep 
 10.71/+1.4 Tyler Panton (U20)Woking ACStratford6 Sep 
 10.74/+1.9 Michael Miller (U23)Herne Hill HarriersDagenham23 Aug 
 10.76/-0.3 2Suhuyini Osman (U20)Croydon HarriersChelmsford30 Aug 
 10.85/+3.3 wOwen Heard (U20)Harrow ACHarrow17 Sep 
 10.86/-2.2 Samir Williams (U23)Croydon HarriersLee Valley2 Aug 
 10.92/+2.2 wTyvon Inniss (U20)Croydon HarriersStratford6 Sep 
 10.94/-0.6 Kyle Reynolds-Warmington (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley22 Aug 
 10.98/+3.1 wAlessio Anah (U17)Crawley ACChelmsford29 Aug 
 11.00/+1.4 Alessio Anah (U17)Crawley ACChelmsford29 Aug 
 11.00/-0.3 5Tyvon Inniss (U20)Croydon HarriersChelmsford30 Aug 
 11.00/+1.9 Micah Francis-Dwyer (U23)Croydon HarriersStratford6 Sep 
 11.02/0.0 Tom White (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersWorthing18 Aug 
 11.07/-0.3 6Nicholas Hamilton (U20)Croydon HarriersChelmsford30 Aug 
 11.09/+0.3 4Philip Kastner (U20)Walton ACChelmsford30 Aug 
 11.14/+2.0 Memphis Ayoade (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec22 Aug 
 11.17/-0.9 3r1Victor Nzolele (U23)Herne Hill HarriersTooting Bec22 Aug 
 11.20/+2.0 Freddie Arkell (U17)Hercules Wimbledon ACTooting Bec22 Aug 
200 Metres (Standard: 23.00)
 21.39/+1.7 Derek Kinlock (U20)Croydon HarriersDagenham12 Sep 
 22.06/+0.4 Owen Heard (U20)Harrow ACLee Valley16 Aug 
 22.40/+1.5 Craig CoxCrawley ACBerkeley CA, USA7 Mar 
 22.46/+0.5 Josh Watson (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley18 Sep 
 22.46/+0.5 Josh Watson (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley18 Sep 
 22.50/-0.2 Memphis Ayoade (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec5 Sep 
 22.53/+1.7 Tom White (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersChelmsford9 Sep 
 22.58/+0.3 Nicholas Hamilton (U20)Croydon HarriersLee Valley16 Aug 
 22.69/-0.7 Alessio Anah (U17)Crawley ACCrawley13 Sep 
 22.82/-0.2 Freddie Arkell (U17)Hercules Wimbledon ACTooting Bec5 Sep 
400 Metres (Standard: 51.00)
 47.37 1r10Chris McAlisterThames Valley HarriersNuneaton12 Jul 
 49.10 Alex O'Callaghan-Brown (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley22 Aug 
 49.38 Jack Dickson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersLee Valley6 Sep 
 49.63 Owen Heard (U20)Harrow ACNuneaton30 Aug 
 50.69 Max Perez-DiazKingston AC & Polytechnic HarriersBromley18 Sep 
 50.90 Craig CoxCrawley ACHayward CA, USA28 Feb 
800 Metres (Standard: 2:00.00)
 1:50.16 2r1Zak CurranWindsor, Slough, Eton & Hounslow ACLoughborough16 Aug 
 1:52.86 Jack Dickson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersLee Valley29 Aug 
 1:53.18 Henry Fisher (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley21 Aug 
 1:53.88 Dylan Spencer (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACCoulsdon12 Sep 
 1:55.05 1r23Arlo Ludewick (U23)Herne Hill HarriersStretford19 Sep 
 1:56.41 2r6Marcus Shantry (U23)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton13 Sep 
 1:56.74 Will Barnicoat (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACEton13 Sep 
 1:58.20 Harley Norman (U20)South London HarriersTooting Bec5 Sep 
 1:58.47 1r4Theo Cheshire (U17)Guildford & Godalming ACLee Valley6 Sep 
 1:58.6 Rian McCawley (U23)Aldershot, Farnham & District ACCambridge27 Sep 
 1:59.49 Dylan Sweet (U20)Herne Hill HarriersTooting Bec2 Sep 
 1:59.5 3r12Patrick LucasCroydon HarriersHarrow27 Aug 
 1:59.82 1rDEd Henderson (U17)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACLee Valley29 Aug 
 1:59.89 5r1Alex Dunn (U17)Sutton & District ACTooting Bec5 Sep 
1500 Metres (Standard: 4:08.00)
 3:41.11 5r14Ben BradleyAldershot, Farnham & District ACBattersea Park15 Sep 
 3:50.21 Luke Van Oudtshoorn (U20)Aldershot, Farnham & District ACLoughborough16 Sep 
 3:51.12 1r12Arlo Ludewick (U23)Herne Hill HarriersBattersea Park15 Sep 
 3:53.64 5r12Dominic NolanCroydon HarriersBattersea Park15 Sep 
 3:54.73 Dylan Spencer (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACHarrow24 Sep 
 3:54.73 3r12Dylan Spencer (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACHarrow24 Sep 
 3:54.83 2r5Nicholas DewarHerne Hill HarriersWimbledon Park23 Sep 
 3:57.38 6r11James HancockCroydon HarriersBattersea Park15 Sep 
 3:57.89 6r12Jack Dickson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHarrow24 Sep 
 3:57.89 Jack Dickson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersHarrow24 Sep 
 3:58.39 Will Barnicoat (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACWorthing8 Sep 
 3:58.5 3r14Rian McCawley (U23)Aldershot, Farnham & District ACAldershot10 Sep 
 3:59.00 Henry Fisher (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACBromley14 Sep 
 4:01.14 Nicholas Smith (U20)South London HarriersCoulsdon12 Sep 
 4:01.33 7r11Brandon DewarHerne Hill HarriersBattersea Park15 Sep 
 4:03.11 Harley Norman (U20)South London HarriersCoulsdon12 Sep 
 4:04.26 3r9Alex PenfoldCroydon HarriersCoulsdon12 Sep 
 4:05.13 8r11Angus ButlerHerne Hill HarriersBattersea Park15 Sep 
 4:05.32 2r9Jacob Harrison (U20)South London HarriersCoulsdon10 Oct 
 4:05.62 5r9Felix Vaughan (U17)South London HarriersCoulsdon12 Sep 
 4:06.25 7r9Gary Laybourne (M40)South London HarriersCoulsdon12 Sep 
 4:07.09 8r9Adam Hudson (U17)Sutton & District ACCoulsdon12 Sep 
 4:07.95 4r10Matt WelshBelgrave HarriersBattersea Park15 Sep 
1 Mile (Standard: 4:30.0)
3000 Metres (Standard: 8:55.00)
 8:21.03 3rABlake Moore (U23)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACLee Valley29 Aug 
 8:23.6 Frederick SlemeckHercules Wimbledon ACWimbledon Park26 Aug 
 8:25.5 Nicholas DewarHerne Hill HarriersWimbledon Park26 Aug 
 8:26.9 Lloyd KempsonSouth London HarriersWimbledon Park26 Aug 
 8:27.28 Will Barnicoat (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACHarrow1 Oct 
 8:27.28 2r8Will Barnicoat (U20)Windsor, Slough, Eton & Hounslow ACHarrow1 Oct 
 8:27.48 1r1Dominic NolanCroydon HarriersTooting Bec2 Sep 
 8:30.2 Luke Van Oudtshoorn (U20)Aldershot, Farnham & District ACAldershot22 Aug 
 8:33.9 Lewis Laylee (U23)Herne Hill HarriersWimbledon Park26 Aug 
 8:38.49 1r6Gary Laybourne (M40)South London HarriersCoulsdon10 Oct 
 8:40.2 Andrew WarburtonHerne Hill HarriersWimbledon Park26 Aug 
 8:41.72 Gus CockleAldershot, Farnham & District ACParliament Hill11 Mar 
 8:42.52 4r9Tom FosterGuildford & Godalming ACHarrow10 Sep 
 8:43.48 1r6Carl DelaneyHerne Hill HarriersBattersea Park12 Aug 
 8:43.97 2r1Jack RammDulwich RunnersTooting Bec2 Sep 
 8:46.15 3r1Edward ChuckDulwich RunnersTooting Bec2 Sep 
 8:46.40 4r7Matt WelshBelgrave HarriersBattersea Park12 Aug 
 8:46.97 3r6Edward ChuckDulwich RunnersBattersea Park12 Aug 
 8:49.90 4r1Brandon DewarHerne Hill HarriersTooting Bec2 Sep 
 8:51.1 mx3r1Rian McCawley (U23)Aldershot, Farnham & District ACAldershot26 Sep 
 8:51.35 2r4Richard OllingtonThames Hare & HoundsWimbledon Park23 Sep 
 8:51.94 3r4Edward MallettHercules Wimbledon ACWimbledon Park23 Sep 
 8:52.1 Macgregor CoxThames Hare & HoundsWimbledon Park26 Aug 
5000 Metres (Standard: 16:15.00)
 13:37.85 2Jack RoweAldershot, Farnham & District ACManchester5 Sep 
 13:53.70 6Ben BradleyAldershot, Farnham & District ACManchester5 Sep 
 15:29.69 9r1Matthew Sharp (M40)Hercules Wimbledon ACNijmegen, NED15 Aug 
10,000 Metres (Standard: 35:00.00)
 32:10.75 Matthew Sharp (M40)Hercules Wimbledon ACRotterdam, NED9 Oct 
3000 Metres Steeplechase (91.4cm) (Standard: 10:00.00)
110 Metres Hurdles (106.7cm) (Standard: 16.00)
400 Metres Hurdles (91.4cm) (Standard: 58.00)
 50.11 Chris McAlisterThames Valley HarriersNuneaton2 Aug 
 53.86 Alex O'Callaghan-Brown (U20)Blackheath & Bromley Harriers ACSportcity4 Sep 
High Jump (Standard: 1.90m [6ft3in])
 2.06m Jack Ennis (U20)Croydon HarriersChelmsford13 Sep 
 2.06m Jack Ennis (U20)Croydon HarriersChelmsford13 Sep 
 1.94m Philip Kastner (U20)Walton ACChelmsford13 Sep 
 1.94m Philip Kastner (U20)Walton ACChelmsford13 Sep 
Pole Vault (Standard: 3.65m [12ft0in])
 4.75m 5Jack PhippsBirchfield HarriersManchester4 Sep 
Long Jump (Standard: 6.50m [21ft4in])
 7.15m/+1.7 1Philip Kastner (U20)Walton ACChelmsford30 Aug 
 6.93m/+3.9 w4Michael Anderson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersChelmsford30 Aug 
 6.83m Paul OgunCroydon HarriersLee Valley22 Aug 
 6.63m/+3.3 wIgnatius Abebrese (U17)Herne Hill HarriersChelmsford29 Aug 
 6.62m/+2.0 Michael Anderson (U20)Kingston AC & Polytechnic HarriersChelmsford30 Aug 
 6.58m/+0.8 Jack PhippsBirchfield HarriersNuneaton2 Aug 
 6.57m/+1.2 Samuel Sherlock (U17)Guildford & Godalming ACLewes12 Sep 
 6.51m Ignatius Abebrese (U17)Herne Hill HarriersBromley22 Aug 
Triple Jump (Standard: 12.80m [42ft0in])
 13.77m/+2.8 w3AIgnatius Abebrese (U17)Herne Hill HarriersLee Valley1 Aug 
 13.65m/+1.6 3Ignatius Abebrese (U17)Herne Hill HarriersBournemouth9 Aug 
 13.52m/+1.1 Toby Dronfield (U20)Guildford & Godalming ACLewes12 Sep 
 13.52m/+1.1 Toby Dronfield (U20)Guildford & Godalming ACLewes12 Sep 
Shot Putt (7.26kg) (Standard: 12.80m [42ft0in])
Discus (2kg) (Standard: 35.00m [115ft0in])
 65.15m Lawrence OkoyeCroydon HarriersMagdeburg, GER22 Jul 
 48.77m Reuben Vaughan (U23)Croydon HarriersLee Valley2 Aug 
 39.16m Sam Mace (U23)Walton ACWalton13 Sep 
 36.36m Mosope OyeolaHerne Hill HarriersLee Valley6 Sep 
Hammer (7.26kg) (Standard: 39.60m [130ft0in])
 50.72m Gareth Cook (M50)Kingston AC & Polytechnic HarriersColchester23 Aug 
 50.18m James Lancaster (U20)Shaftesbury Barnet HarriersNuneaton23 Aug 
Javelin (800g) (Standard: 50.00m [164ft0in])
 61.51m Gavin Johnson-Assoon (M35)Thames Valley HarriersNuneaton23 Aug 
Decathlon (Standard: 5000pts)

Go to Top of Page

E&OE.

NOTES
These rankings are produced from the information held in our rankings database. For each performance we hold the athlete's name and their club. For some athletes we also hold their date of birth which allows us to verify the age group they were in at the time of achieving the performance. For those athletes we are able to create a "Profile" which shows, on one screen, all the performance data we hold for that athlete and this is shown as a link from the athlete's name. At no time do we display the date of birth of any living athlete.

SEND UPDATES FOR RANKINGS TO ONE OF THE FOLLOWING CONTACTS:-
Senior Women       Senior Men
Under-20 Women       Under-20 Men
Under-17 Women       Under-17 Men
Under-15 Girls       Under-15 Boys
Under-13 Girls       Under-13 Boys
WHEN SENDING E-MAILS PLEASE USE A MEANINGFUL SUBJECT (eg SURREY RANKINGS) - OTHERWISE YOUR MESSAGE MAY BE TREATED AS SPAM AND COULD BE REJECTED. IT IS IMPORTANT THAT YOU USE THE E-MAIL ADDRESSES SHOWN ABOVE SO THAT WE CAN RE-DIRECT THEM IF NECESSARY. ALSO, PLEASE ENSURE THAT YOU INCLUDE ALL OF THE FOLLOWING DETAILS FOR EACH PERFORMANCE:-

(1) Event; (2) Age Group; (3) Athlete's First Name & Last Name; (4) Athlete's Club and/or School; (5) the Performance and (6) the Date and Venue when and where it was achieved.